Antibakteriální vysavače řady Raycop

zpět

V každé domácnosti, kde žijeme, nežijeme sami. Byt s nám nesdílejí jen domácí mazlíčci či květiny, ale i řada neviditelných společníků, mezi které zejména patří roztoči, ale i bakterie, viry a plísně.

Samička roztoče za život vyprodukuje šedesát až sto vajíček
V tomto článku budeme věnovat pozornost roztočům a způsobu, jak proti nim efektivně bojovat. Roztoči jsou parazité žijící v každé domácnosti. Jsou velcí asi jednu desetinu milimetru a můžeme je spatřit v mikroskopu. Samička roztoče může za život vyprodukovat šedesát až sto vajíček. Roztoči průměrně žijí dvacet až čtyřicet dnů. Jediný roztoč za svůj život vyprodukuje více než dva tisíce částic obsahující výkaly. Tyto výkaly jsou nositelem alergenního působení roztočů.

Vlhké a teplé prostředí roztočům svědčí
Pro roztoče je prostředí bytu neobyčejně příjemné. Zatímco venku je ničí sluneční paprsky, sucho a chlad, byt jim poskytuje přiznivé podmínky. Prostředí, kde spíme, jim poskytuje veškeré podmínky k životu, protože potřebují vlhké a teplé prostředí. Vlhkost jim poskytuje dýchání a odpařování kůže , teplo přináší blízkost lidského těla. Za potravu jim slouží šupinky kůže, které z nás opadávají hlavně během spánku.

Roztoči se šíří vzduchem
Roztoči se snadno šíří vzduchem, přičemž je můžeme snadno vdechnout včetně jejich výkalů a u predisponovaných jedinců dochází k alergické reakci. Roztoči se během své cesty našim bytem posléze usadí, spojí s částečkami prachu a usazují se na površích. Tím se liší od zvířecích alergenů, které jsou lehké a vydrží ve vzduchu déle.

Důsledky
K nemocem, které mohu roztoči jako alergeny způsobit, patří chronický zánět dýchacích cest, průduškové astma, atopický ekzém či chronický zánět spojivek.

Prevence
Řada hospodyněk jako prevenci vystavuje lůžkoviny a matrace slunečnímu záření a čerstvému vzduchu, tím se ovšem zničí jen velmi malé procento roztočů. K efektivnímu hubení populace roztočů je třeba využít moderní přístroje, kam patří například i antibakteriální vysavače řady Raycop.

Jak tyto vysavače fungují?
Tyto přístroje likvidují nejen roztoče (narušují jejich DNA, takže se již nemohou množit a škodit produkcí alergenních výkalů), ale i baktérie viry a plísně. Mechanismus jejich působení je třífázový. Během první fáze vibrační klepač důkladně vyklepe částečky prachu z matrací, polštářů a podobně. Rovněž odstraní vlasy a zvířecí chlupy, stejně jaké částečky jídla.

Ve druhé fázi začne působit UVC lampa, která je součástí přístroje má dezinfekční účinek. Používá jednoho z druhů (neboli spekter) ultrafialového (UV) záření. UV záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné svetlo. Skladá se ze tří druhů záření, z nichž na krátkou vzdálenost je UVC nejsilnější (další dva druhy, UVA a UVB již nejsou v této vzdálenosti tak účinné).

UVC záření vznikající v trubici vysavače má germicidní účinek. Slovo germicidní znamená, že se jedná o antimikrobiální působení, které způsobí inaktivaci či znemožní působení mikroorganismů. V tomto případě toto záření způsobuje, jak jsme již zmínili, poškození DNA roztočů, baktérií, virů a dalších patogenů, které se následkem toho nemohou množit a způsobit onemocnění. Důležité je vědět, že přístroj má bezpečnostní senzory, které vypnout UVC lampu, jakmile ji zvedneme nad čištěný prostor. Nehrozí tedy nebezpečí lidem, který přístroj používají (UVC záření má při přímém kontaktu s pokožkou nebo očima negativní účinky, ale to se zde nestane, pokud hrubě neporušíme bezpečnostní předpisy). Pro ilustraci účinku je dobré připomenout , že germicidní lampy se používají v nemocnicích k udržení mikrobiologické čistoty místností. Obvykle se používají v noci, aby nedošlo k ohrožení personálu.

Ve třetí fázi dochází k tomu, že výkonný sací motor vysaje prach, alergeny, odumřelé kožní buňky či další častice i mikroorganismy. Součástí tohoto procesu je mikroalergický HEPA filtr, který odfitruje částice menší než tři desetiny mikrometru, které již nemohou uniknout zprátky do místnosti (roztoči včetně výkalů jsou uvěznění v malé plastové nádobce, která se vymyje).

Vhodné především pro alergiky
Použití přístroje lze rozhodně doporučit pro alergiky, ale i obecně pro osoby se sníženou imunitou či jinak ohrožené působením mikroorganismů. Firma Raycop vyrábí několik typů přístrojů, takže zákazník si může vybrat. Na závěr je dobré zdůraznit, že firma obdržela pečeť a ocenění The British Allergy Foundation a rovněž prověření japonských organizací Tokyo Allergy centrum a Food Reserch Foundation.Zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz