Co je Asoka?

zpět

Jméno Asoka je často zaměněno s císařem Ašoka z Indie. Pravda je, že Jáva je velmi ovlivněna Indií od ranných civilizací. Do dnešního dne Indonéská kultura a také jazyk stále obsahuje stopy vlivu Sanskrtu.

Asoka je jméno květiny, která pochází z východní Asie (Indie, Barmy, Ceylonu a také z Indonésie).

Frangipani kytičky


V Čechách Asoka je internetový obchod, který se specializuje na ručně vyrobené módní doplňky (tašky a kabelky, šály, opasky a další) a domácí dekorace (svícny, rámečky na fotografie a další doplňky do bytu). Výrobky pochází z oblasti s velmi bohatou tradicí a kulturou a to z Yogyakarty - střední Jáva a Bali.

Yogyakarta
Yogyakarta (zkráceně Yogya) je hlavní turistická destinace na ostrově Jáva - Indonésie. Město leží na střední Jávě na úpatí aktivní sopky Merapi, která se v květnu minulého roku opět probudila.

Dveřní zarážka


Z doby impéria Mataram (15-16 st.) Yogya zdědila nejlepší tradice a tak se stala jedním z hlavních kulturních center Jávy. Město je zároveň známé jako centrum javánského klasického výtvarného umění jako je zpracovávání stříbra, loutkové divadlo (wayang kulit) a unikátní styl batikování látek.

Technika batikování je známá více než 2000 let. První známky použití této techniky jsou ze středního východu, centrální Asie a Indie. V Indonésii převážně na ostrově Jáva byla tato technika dovedena k dokonalosti. V dnešní době se batikování nepoužívá jen na látky, ale také na dřevěnou domácí dekoraci jako rámečky, svícny a další.

Dokonalost ručního zpracování se projevuje nejen na batiku, ale také na módních doplňcích, jako jsou kabelky a tašky vyrobené z přírodních materiálů včetně pandánu, bambusu, ratanu, mořské trávy a další. Díky velkému přírodnímu bohatství Indonésie je sortiment materiálů velmi rozmanitý a kvalitní.

Batiková šála


Bali
V 15. století se islám rozšířil na Jávě a impérium ovládající Indonésii, Majapahit se začalo rozpadat. To vedlo ke hromadnému odchodu aristokratů, kněží a umělců na Bali. Díky této události získalo Bali velkou prosperitu a nastala zlatá éra kultury pro další století.

Turistický boom v 80. letech dal nahlédnout do tradičního umění zahrnující tance, sochařství, malířství, řezbářství, zpracování kůže a drahých kovů a v neposlední řadě hudba na gamelan, který by jinak zůstal utajen okolnímu světu. Od této doby bylo Bali vyhledávanou turistickou destinací. Jedna z místních specialit je řezbářství s různorodými přírodními či náboženskými motivy. Tyto originální doplňky a ozdoby jsou nedílnou součástí každodenního života.

Rámeček


S Hinduismem Indové významně ovlivnili Balijské tance. Silná balijská identita přijala tyto vlivy s původním animistickým náboženstvím a tradičním folklórem. Vzniká tak jedinečné balijské etnikum.
Malby na plátno prošly značným vývojem. Dáno tradicemi sloužily k vyjadřování náboženských a mýtických idejí a byly i pod vlivem západních malířů, kteří žili na Bali. Výsledkem je jedinečný nezaměnitelný styl.
Král Ubudu byl známý pro svoji zálibu v umění a malířství a svým otevřeným přístupem k cizincům. Díky tomu se Ubud stal centrem umění, kterým prošli známí umělci jako Bonnet, Spies, Blanco, Snel. Mnozí z nich již nikdy Bali neopustili.
Řezbářství tak i sochařství jsou další umění ve kterém Bali vyniká. Námětem jsou náboženské nebo mytologické postavy.

Více informací na www.asoka.cz


Komerční sdělení


vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeemailový zpravodaj E-mailový zpravodaj

Zadejte svou adresu pro zasílání informací o nových článcích a zajímavých tipech na nákup.


Často hledáte Často hledáte
provozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz