Jednotlivé fáze vztahu a jejich význam - samota

zpět

Samota má velice zvláštní význam. Patří – stejně jako partnerství – k našemu životu. Sami přicházíme na svět a také ho sami opouštíme. Ačkoliv máme mnoho přátel a třeba žijeme v partnerství, v němž jsme velice šťastní, znovu a znovu přicházejí okamžiky, v nichž se cítíme velmi osamělí. Připadáme si opuštění, máme pocit, že jsme se svým problémem odkázaní jen sami na sebe, a také si uvědomujeme, že nám při tom jen stěží někdo může pomoci.

Samota vzbuzuje spíše obavy
Někteří lidé samotu milují, ale většina z ní má obavy. Připadají si neschopní zvládnout život sami, natož aby ještě mohli být šťastní. Není pak divu, že se natolik bojí samoty, že jsou ochotní sáhnout po všech možných prostředcích, jen aby nemuseli zůstat sami. A když se tak přesto někdy stane, zhroutí se jim celý svět.

Naplněné partnerství
Ve světě duality se oba póly neustále snaží spojit v jedno. To je ta hnací síla, která svádí ženu a muže dohromady a nechává je hledat naplněné partnerství.

Vše ovlivňujete jen vy sami
Abyste mohli dojít k tomuto cíli, musíte nejdříve pochopit a přijmout, že vše záleží pouze na vás, a ne na vnějších okolnostech. To vy sami jste si vytvořili či sjednali všechny okolnosti, v jakých se teď nalézáte, ať už vědomě či nevědomě. Není to vhodný partner, jehož máte zapotřebí, abyste mohli prožít šťastné a naplněné partnerství, ani to nejsou všelijaké vnější okolnosti, které vám dosažení tohoto cíle překazí. Na jedné straně je to právě tento poznatek, že se člověk dál může cítit jako oběť, což někdy bývá velice příjemné a snadné. Na druhé straně se v něm skrývají veškeré možnosti svobody vedoucí k cíli, jež nejspíš ještě nejsou plně rozvinuté, ale v každém člověku čekají na svůj rozkvět.

Jsme přece tvůrci, žádné napodobeniny!

Většina z nás potřebuje nějakou oporu
Jen málokdo dokáže být skutečně sám. Nemám tím na mysli vydržet několik hodin nebo dnů samoty, ale být šťastný i bez jiných lidí. Většina potřebuje mít někoho kolem sebe, sami nedokážou být šťastní. Jsou pak neklidní a na všech stranách hledají nějaké rozptýlení. Mnozí jsou dokonce tak nesamostatní, že partnera potřebují pro každodenní život. Nechtějí a nedokážou být sami. I když mají ve vztahu potíže nebo mnohé vůbec neodpovídá jejich přáním, raději dělají kompromisy, než aby zůstali sami.

Co za tím vězí?
Být sám, bez rozptýlení, je nebezpečné a člověka to ohrožuje, jelikož v takové situaci může vyjít napovrch všechno, co celý čas záměrně přehlížel. Potlačované úzkosti či nestrávené konflikty využijí příležitost a začnou si říkat o pozornost. Je možné se tomu buď postavit, nebo před tím utéct. Někdo přebíhá z jednoho vztahu k druhému, zatímco jiný to řeší konzumováním alkoholu. Kdo se tomu chce vyhnout, dělá dobře, že nezůstává sám, že se nezaobírá příliš intenzivně sám sebou. Nejlepší řešení – najít si takového partnera, jemuž se daří stejně jako vám, takže byste mohli hledat rozptýlení společně. Takto uzavřené partnerství pokládá základy na negující pohnutce. Základní přístup partnerů nespočívá v touze po vzájemné pospolitosti, ale v negaci samoty. V takovémto vztahu jsou oba na sobě závislí a jsou ochotni přinést kvůli tomu i oběti. Činí to, co druhý žádá, pokud je strach ze samoty větší než omezování partnerem. Uvědomte si, že výrok „neumím snášet samotu“ vždy znamená „nechci být sám“.

Ukázka z knihy Za to můžeš ty! Proč tolik vztahů strádá.


Zdroj: www.celostnimedicina.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz