Kosmická výstava Gateway to Space

zpět

Pronikněte do tajemství vesmíru a vyzkoušejte trenažery nebo skafandry, které používají kosmonauti! Unikátní výstava na Holešovickém výstavišti v Praze je zpřístupněna až do června. Celou výstavu zaštiťuje Visitor centerum NASA a US Rocket centrum.

V rozsahu a v šíři svého záběru nemá výstava v České republice obdoby. Jde o skutečně unikátní příležitost, při níž si můžete na vlastní kůži vyzkoušet simulátory a trenažéry podobné těm, jaké se používají pro výcvik kosmonautů. Už proto stojí výstava zcela rozhodně za návštěvu.

Brána do vesmíru se otvírá k velkolepému pohledu do prvních okamžiků vzniku sluneční soustavy před 4,5 miliardy let, kdy se můžeme rukou dotknout meteoritu, němého svědka události, až po současné orbitální stanice, do jejichž modulu můžeme vstoupit, anebo si vyzkoušet pilotovat raketoplán.

Exponáty, které jsou na výstavě k vidění pochází ze sbírek americké NASA i ze sovětské éry. Jde o ucelený a objektivní soubor, kde nechybí ani kámen z Měsíce, bezesporu nejcennější exponát celé expozice. Speciálně uzpůsobená vitrína chránící vzorek měsíční horniny umožní něco skutečně nebývalého - můžete se totiž prstem dotknout Měsíce! Neméně zajímavé jsou i další úchvatné exponáty mezi které se řadí např. lunární průzkumné vozidlo či pestrá přehlídka kosmických skafandrů.

Pozornost rozhodně upoutají i nosné rakety a kosmické lodě, anebo třeba průkopnická meziplanetární sonda Mariner. Exponáty ze sbírek americké NASA přibližují na výstavě významné kroky člověka za práh atmosféry na oběžnou dráhu kolem Země i na Měsíc.

Připomínkou počátků je první umělá družice Sputnik 1, kosmická loď Vostok, nosná raketa i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina, ale také první americká kosmická kabina Mercury, první americký kosmický skafandr – a současné skafandry ze šatníků kosmonautů. V jednom z nich se návštěvník dokonce může vyfotografovat.

Přitažlivou částí výstavy jsou bezesporu i interaktivní exponáty, které návštěvníkům přiblíží pocity kosmonautů při jejich výcviku i při práci v kosmu. Například Multi-Axis Trainer umožňující rotaci ve všech osách, anebo Free Degrees of FreedomChair s napodobením pohybu práce v kosmu, rovněž však letecké pilotní simulátory stíhaček F-16, a nechybí ani simulátor přistání raketoplánu a další zařízení, v nichž se návštěvník může vcítit do role pilota nebo kosmonauta.

Kdy:
12. březen 2015 - 30. červen 2015
09:00 - 20:00

Kde:
Výstaviště 67
Výstaviště Expo, Křižíkovy pavilony
170 90 Praha 7

Vstupenky:
Cena: 350 Kč
Snížená cena: 300 Kč
Rodinné vstupné: 900 Kč

Více informací (a zdroj foto):
www.kudyznudy.cz


vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz