Předstírat úsměv je žádoucí

zpět

Odborníci v oblasti neurofyziologie a neuropsychologie zjistili, že je možné zlepšit vlastní náladu a přimět nástup prožitků štěstí a dobré nálady tím, že si úsměv pouze jaksi „nasadíme“ a i když je hraný a předstíraný. Jak to funguje?

Výraz obličeje se nastaví jako centrální nálada
Herci nebo operní pěvci, kteří odehrají svojí roli, kde reprezentují velmi smutnou postavu (různá dramatická divadelní představení, opery se smutným koncem a vážným průběhem celého děje), udávají po skončení představení v mnohem větší míře pocity smutku a deprese. Známý americký psycholog, který se zabývá studiem emocí, Paul Eckman, tvrdí, že delší podržení výrazu smutného obličeje se promítne do prožívání jako celku, a tedy smutek a deprese se dostaví jako centrální nálada. Jinými slovy, to, jaký výraz obličeje aktuálně máme, může ovlivnit naši výslednou emoci a náladu.

Úsměv má pozitivní vliv na náš výkon
V jednom z výzkumu měli probandi vykonat těžký a stresující úkol. Avšak měli ho vykonávat tak, že v průběhu činnosti drželi v ústech čínské hůlky. Druhá skupina probandů vykonávala ten samý úkol bez hůlek v ústech, avšak během celého úkolu se měli usmívat a úsměv udržet v průběhu celé činnosti. Třetí skupina probandů byla kontrolní, a tedy vykonávala daný stresující úkol bez jakéhokoli úsměvu, jinými slovy s takovým výrazem v obličeji, který jim při dané aktivitě (těžký a stresující úkol) byl přirozený. Výsledky byly víc než zajímavé. U obou usmívajících se skupin probandů docházelo během úkolu ke snížení srdečního tepu a naopak, rychlejší stabilizaci kardiovaskulární aktivity po stresujícím úkolu, než u neusmívající se třetí, kontrolní skupiny.

Emoce
Jak Eckman předpokládal, když podržíme určitý obličejový výraz, který odzrcadluje nějakou konkrétní emoci, i když je tento výraz předstíraný a hraný, zažíváme tak i něco z výsledné celkové emoce. Když máme kupříkladu výraz radosti v situaci stresu, smutku, budeme zažívat výslednou emoci ve smyslu vyšší radosti, než kdybychom se neusmívali.

Tyto zjištění potvrzují fakt, že existuje nervové přepojení mezi aktivitou obličejových svalů a naší stresovou reakcí („útěk nebo útok“), a že tak můžeme měnit naše fyziologické a psychologické stavy vědomým kontrolováním výrazu našeho obličeje. Podle této hypotézy obličejové zpětné vazby tak senzorické informace o pohybech mimických svalů můžou vést ke zvýšení nebo zmírnění intenzity prožívané emoce. Když nám je něco nepříjemné a cítíme odpor, hnus (např. při úklidu nebo čistění po našich domácích mazlíčcích apod.), můžeme zmírnit výslednou emoci znechucení a odporu tím, že se budeme usmívat; podobně při stavech hněvu, zlosti anebo smutku a deprese. Aktivace těch svalů, které používáme při úsměvu a pocitech radosti, spíše aktivují ty centra, která se s radosti spojují.

S úsměvem je svět hezčí
Na rčení, že svět se zdá být hezčí, když se usmíváme, podle Eckmana bude něco pravdy. Za drobné mimické vrásky kolem očí a úst se pak rozhodně nemusíme stydět. Je to vždy lepší, než mít koutky úst pořád nasměrovány dolů…


Zdroj: www.celostnimedicina.cz

vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz