Příběh bambuckého másla

zpět

Příběh bambuckého másla je příběhem posvátného stromu, jehož plody obsahují zázračný olej. Po celá staletí tento strom s názvem Shea, Karite nebo Shitulu dává krásu a pohodu milionům afrických žen a mužů." Fascinující máslo symbolizuje africkou spiritualitu. Je to dar přírody, kulturní dědictví předávané z generace na generaci tisíci africkými ženami.

Holistické spojení bambuckého másla a africké ženy
Africké náboženství říká, že žena, stejně jako strom Shea, je živá bytost přirozeně obdařená vitální energií nazývanou 'Nyama " nebo také " Prana " v taoismu či Shakti v hinduismu. Tato energie umožňuje dávat život a jen africké ženy mají tu možnost přiblížit se ke stromu shea a získat tak jeho energii. Vlastní tak jedinečné znalosti a posvátné know-how předávané z generace na generaci, které jim umožňuje přirozeně extrahovat bambucké máslo při zachování jeho bohatství a životní energie. Tato vitální energie nese vědecký název „nezmýdelnitelná látka“, jedna z nejvýznamnějších regeneračních přírodních složek v kosmetice. Je jasné, že průmyslově vyráběné máslo nemůže mít stejnou hodnotu jako skutečné máslo vyráběné africkými ženami, které bylo vyrobeno v rámci dodržování tradic a přírody, a které má "duši".

Nejen plody, ale i kůra ze stromu Shea je známá pro své léčivé vlastnosti. Traduje se, že pozor si musí dávat ti, kteří se pokusí zničit strom pro své obohacení. Zaútočí na něj prý síly z tajemného stromu! Pro svou potřebu se může používat kůra jen z velmi malých stromů a větve se mohou řezat pouze pro výrobu sochy „djembe“ nebo dřevo na oheň.

Historie bambuckého másla
Marocký cestovatel Ibn Battuta ve 14. století jako první vyprávěl o významu a důležitosti bambuckého másla v africké kultuře v knize "Fabulous Cesta Ibn Battuta". Bylo přítomno v každé fázi afrického života. Používalo v kuchyni, pro léčebné a kosmetické účely. V devatenáctém století skotský lékař a cestovatel Mungo Park, inspirován příběhy Ibn Battuta, začal zkoumat Afriku a rozšířil význam bambuckého másla do celého světa.

Vývoj mezinárodního obchodu s bambuckým máslem je datován na konec minulého tisíciletí. Je založen především na vývozu Karité ořechů, které chemický a zpracovatelský průmysl v Evropě, především v Nizozemsku a Dánsku, zpracovával na bílé rafinované máslo pro potravinářský průmysl. V posledních dvaceti letech, v souvislosti s oživením kosmetického průmyslu, který znovu objevuje léčivé vlastnosti bambuckého másla a podporuje spravedlivý obchod, se některé firmy podílejí na přímém nákupu výrobců másla Karité z venkovských oblastí Afriky. Bohužel jsou stále společnosti, které jsou proti takovému obchodování, nechtějí pomáhat zlepšovat život místních obyvatel, a nabádají ke snižování nákladů na jeho výrobu, těží z levné pracovní síly a používají rafinované máslo do výrobků péče o pleť i k potravinářským účelům.

alt. text


Tajemství bambuckého másla
je zároveň jeho hlavní výhodou: je organické povahy, nemusí být dále opracováváno a může zajistit obživu několika generacím. Strom poskytne své první plody za dvacet či dvacet pět let a vyprodukuje 2 - 4 kg másla ročně během 300 let! Venkovské obyvatelstvo nemusí strom Shea pěstovat, roste sám bez jejich pomoci, je však jimi chráněn. Strom Shea roste pouze na půdách 17 států saharského klimatu. Hranice vede Senegalem a Guineou do Súdánu, přes Mali, na sever Pobřeží slonoviny, Burkina Faso, na sever Ghany, Toga, Beninu a Nigérie.

Karethic zpracovává bambucké máslo ručně
Karethic ručně zpracovává bambucké máslo z Beninu, společnost tvoří sedm výrobních družstev beninských žen, partneři společnosti Karethic Benin a jejich "malá sestra" Terrethic ve Francii. Karethic dobrodružství začalo podle studie ekonomického modelu, který umožnil zachování a podporu ženských výrobců karité másla v afrických venkovských oblastech dle zásad fair trade obchodu. Pro ženské výrobce ze severu Beninu, z oblasti Atacora a Borgou, je výroba kvalitního bambuckého másla otázkou cti. Vyrábějí zde měkké, po ořeších vonící máslo slámově žluté barvy, přirozeně je čistí, ale nerafinují. Karethic spolupracuje i s ženami v Djougou, které zpracovávají máslo do konečných výrobků, určených pro prodej na trhu.

Lidská činnost dává výrobkům pozitivní energii
Kromě klimatizace, hygienických a bezpečnostních předpisů, výrobci dodávají veškeré technické know-how na přípravu a ruční stloukání mandlí. Ukazuje se, že stále nikdo nevymyslel stroj, který by byl stejně účinný při drcení Shea mandlí jako ruční stloukání. Lidská činnost dává výrobkům pozitivní energii (nyama), přísnost, štědrost, trpělivost a dobrou ruku. Od roku 2005, „mise Karethic“ podporuje zázračné výrobky z bambuckého másla příběhy tisíce a jedné cesty i v médiích. Jedná se o skutečné příběhy Karité másla, např. příběh cesmínového balzámu africké ženy nebo příběh ručně vyráběného nerafinovaného bambuckého másla.

Všechny produkty jsou čistě přírodní

Firma Karethic se ženským výrobcům Afriky venkovských oblastí zavázala k pomoci rozvíjet a podporovat výrobu nerafinovaného, ručně vyráběného másla Shea s tím, že jako výrobci budou nabízet odborníkům a konečným spotřebitelům bambucké máslo vyjímečné kvality bez chemických vstupů, jako je odstranění vůně, barvy nebo dalšího zdokonalování. A budou trvale zachovávat a podporovat rodovou historii, specifický výrobní proces, ekologické dědictví a kulturu. Karethic byl rozhodnut nejít do procesu certifikace kvůli vysokým nákladům a také proto, že strom Shea se nepěstuje - roste bez údržby a není potřeba ho hnojit.

Ekologické označení garantuje kvalitu
Nakonec, aby chránili organické půdy, rozhodli se pro ekologickou značkou Ecocert. Tím, že podporují rozšiřování půd s organickým certifikátem, na kterých rostou stromy Shea, se snaží přispět k místnímu rozvoji produkce potravin a pomáhat snižovat podíl intenzivních kultur, které vyžadují chemické vstupy. Pro Karethic je to není marketingový tah na spotřebitele. Pro něj je to závazek!

Tip:
Vyzkoušejte Sametové máslo s čerstvým Mangem Karethic, pěkně voní a zanechává krásně hebkou pokožku. Můžete ho použít jako ultra-výživnou masku a krém na suchá místa obličeje nebo jako každodenní péči o tělo.
alt. text
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz