Přírodní prostředky a paměť

zpět

Oblast paměti a koncentrace je pro náš každodenní život velmi důležité od ranného věku až po zralé stáří. Jedná se spíše o komplex navzájem souvisejících funkcí, takže kromě paměti a koncentrace se dá ještě mluvit o pozornosti, soustředění či intektuální a poznávací funkci. To vše je pro nás důležité nejprve při studiu od základní až po vysokou školu, při zaměstnání pro podávání co nejlepších výkonů a dosahování co nejlepších pracovních výsledků (nemluvě například o učení cizích jazyků a celoživotním vzdělávání) a ve stáří je tu velmi důležitý fenomén procvičování a trénování paměti, abychom zůstali co nejdéle v dobré duševní kondici. Pomoci nám tom může řada potravinových doplňků, kde se jejich účinek opírá hlavně o výtažky z řady léčivých rostlin, ale i o další látky.

Bakopa drobnolistá
V přípravku Brahmi se setkáme s výtažkem z bakopy drobnolisté (Bacopa monieri). Je to rostlina tradičně využívaná v alternativní indické medicíně, ajurvédě. Obsahuje řadu účinných látek - alkaloidy a saponiny. Výtažek z bakopy je obecně doporučován jako nervové tonikum. Pomáhá zlepšovat paměť, zvyšovat koncentraci, ale také snižovat stres a nervové napětí.

Jinan dvoulaločný
Další rostlinou, či spíše stromem, je jinan dvoulaločnatý (Ginkgo biloba). S tímto stromem se můžeme setkat i u nás, je řazen mezi vzácné dřeviny. Jako rostlinná droga se z něj používají jeho listy. Díky obsaženým látkám (flavonoidní glykosidy, terpenové laktony) může rozšiřovat žíly (vasodilatační působení) a tím pozitivně působí v řadě nemocí, protože pomáhá zlepšovat průtok krve cévami. Působí pozitivně při poruchách paměti (zlepšuje zásobování mozkových buněk kyslíkem) nebo při špatném prokrvení končetin. Také pomáhá zlepšovat přívod krve ke sluchovým nervům – to může pozitivně působit při zhoršování sluchu, pokud je tímto efektem způsoben nebo také při pískání v uších či při závratích. Výtažky z ginkgo biloby lze preventivně užívat proti výskytu infarktu myokardu či proti náhlým mozkovým chorobám. Předmětem výzkumu je také to, zda užívání může působit pozitivně při Alzheimerově chorobě.

Klanopraška čínská
Další léčivou rostlinou, kterou lze uvést, je klanopraška čínská (Schizandra chinensis), která je velmi oblíbená v tradiční čínské medicíně. Pomáhá snižovat únavu, zlepšuje schopnost koncentrace a soustředění. Nejdůležitější účinnou látkou je derivát lignanu schizandrin. Do této skupiny patří i dlaší obsažené látky. Výtažky můžeme najít v přípravcích King Kong, Stimaral nebo PM Elixír na potlačení paměti a posílení trémy.

Pupečník asijský
Významnou rostlinou je pupečník asijský (Centela asiatica), známý také pod názvem Gotu kola. Podporuje koncentraci a učení a harmonizuje práci mozkových hemisfér. Rovněž působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu. Mezi hlavní účinné látky patří triterpenické glykosidy a jejich kyseliny. Výtažky z této rostliny můžete najít v přípravcích Alveo, Gotu kola nebo Super memory complex s brahmi a ginkgo. Často je součástí složených přípravků i lecitin, který pomáhá zlepšovat paměť. Také rovněž pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a čistí cévní stěnu. Lecitin lze najít například v přípravku Lecitin 3x silnější a dalších.

Je vždy mít na mysli, že užívání přírodních prostředků nevyřeší vše, je třeba dodržovat správnou životosprávu, dostatek spánku a vyhýbat se zbytečnému stresu. Teprve potom budou mít užívané prostředky ten správný účinek.


Zdroj: www.celostnimedicina.cz


vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz