Tipy na domácí čištění koberců

zpět

Každý z nás, kdo má doma koberce, se dostane do situace, kdy je potřeba koberce vyčistit. To bychom měli dělat pravidelně a ne čekat na to, až budou koberce zašlé. Někdy se stačí zbavit jen čerstvých skvrn, jindy jsme nuceni přistoupit k razantnější očistě. Nechce se vám platit drahé peníze firmám, které čistí koberce nebo si pořizovat předražené stroje? Dáme vám pár tipů, jak na to.

Má někdo z rodiny alergii? Koberec, jako „dokonalý“ alergen
Koberce jsou příjemné, zejména pak v obývacích pokojích a ložnicích, často je využíváme také v dětském pokoji. Jejich hlavní výhodou je, že hřejí a pěkně vypadají. Můžeme si sednout na podlahu, chodit naboso, aniž by nám byla zima. Na druhou stranu koberce jsou lapače prachu, který se v nich usazuje a vytváří živnou půdu pro roztoče. Koberce se také hůře čistí, když vaše dítě vylije džus na podlahu, jednoduše to vytřete, když to samé udělá na koberci, budete muset čistit a čistit.

Čištění vodou neboli mokrá cesta

Patrně každého z nás napadne klasické čištění vodou. Je pravda, že tento způsob je razantní a mnohdy bývá také účinný. Ovšem není vhodný pro každý typ koberce. Zejména pak u vlněných koberců, nebo těch s dřevěným podkladem, je třeba velké opatrnosti.

Před samotným čištěním vyberte vhodný čisticí prostředek
Pokud vlastníte skutečně vzácný koberec nebo výše zmíněný vlněný kousek, raději se obraťte na odborníky, v takovém případě čištění svépomocí nedoporučujeme. U klasických koberců si však snadno poradíte sami.

Ruční čištění

Při ručním čištění koberců je vhodné zajistit si hustou pěnu, kterou vykartáčujete zamokra koberec. Pozor však na množství vody, abyste to příliš nepřehnali. Koberec by se neměl promáčet. Pokud se tak stane, nejenže bude dlouho usychat, ale může ztratit svou kvalitu a barvu. Pěnu z koberce stírejte čistým vlhkým hadříkem.

Jak na nevzhledné skvrny?
Zejména majitelé světlejších nebo jednobarevných koberců často „bojují“ s nevzhlednými skvrnami. Pokud máte doma malé dítě nebo domácího mazlíčka, čištění skvrn se pro vás stane brzy rutinou. Na vlněné a polyesterové koberce skvěle působí citrónová šťáva a ocet. Na bavlněné, nylonové či hedvábné koberce zabírají nejlépe zásadité přípravky, tedy borax či čpavek.

Suché čištění
Další možností, která je mnohdy velmi účinná, zejména pak na drahé koberce, je suché čištění. To ovšem nemůžeme zcela doporučit dělat svépomocí, protože na to budete potřebovat speciální prášek a vysavač. Prášek bývá lehce navlhčen pro lepší absorpci nečistot. Nechte působit dle návodu a následně stačí vysát vyčištěným vysavačem.

Rady našich babiček
Dnes se často spoléháme na moderní techniku a přípravky, které nám usnadňují život. Na druhou stranu jsou často drahé a nemusí je prodávat všude. Pokud potřebujete rychle a efektivně vyčistit koberce nebo skvrny, můžete zkusit takzvané „babské rady“, které používali naši rodiče i prarodiče.

Chcete zvolit méně pracnou cestu?
Rozsypte po koberci prášek do pečiva. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc, a poté důkladně vyluxujte. Tato varianta není příliš vhodná, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Místo prášku do pečiva můžete použít smetanu ke šlehání, kterou vyšleháte, jakmile vytvoří pěnu, potřete s ní koberec a po zaschnutí vysajte.

Velmi osvědčený recept je kysané zelí. Slijte vodu, rovnoměrně ho „poházejte o koberci“, poté důkladně vyluxujte.

Tip
Trápí vás mastné fleky nebo čárance od fixky či propisky? V takovém případě si vystačíte s obyčejnou citronovou šťávou, stačí pokapat, nechat působit několik minut a setřít hadříkem.Zdroj: www.nabytek-forliving.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz