Zázračná voda Vincenze Priessnitze

zpět

Tradiční a co nejjednodušší lázeňské procedury spojené v léčivými účinky obyčejné vody prožívají po letech opět svoji renesanci. Skotské střiky, Priessnitzovy zábaly či obyčejné šlapání v ledové vodě dělá s lidským tělem učiněné zázraky. A lidé se k nim rádi vrací.

Například Priessnitzovy zábaly jako mimořádně jednoduchá a přitom velmi účinná léčebná metoda vznikla už před dvěma sty lety v prvním vodoléčebném sanatoriu na světě - v Jeseníku. Právě v těchto dávných dobách tu působil místní podivín, samouk a léčitel Vincenz Priessnitz. "Není to chlad, který léčí, ale teplo chladem vyvolané," charakterizoval tuto jednoduchou, leč geniální metodu sám Priessnitz.
Sám Vincenz Priessnitz svými zábaly léčil nejprve sám sebe a v některých případech dokonce i lesní zvěř, která ve zdejších lesích občas přišla k nějakému tomu úrazu. Nejprve jesenického podivína nikdo nebral moc vážně, ale když se časem dostavily úspěchy, rozkřiklo se to po celé Moravě a postupně i po celém mocnářství. Nejprve si Priessnitzem vybudované lázně oblíbili místní či lidé z okolí, ale postupně sem začala jezdit i vídeňská šlechta na takzvané kočárové cesty. Všichni do jednoho sem putovali za obdivuhodným mužem, který léčil jen pramenitou vodou, mokrými a suchými zábaly a pohybem. A časem se k metodě Priessnitzových zábalů přiřadily i další. Třeba skotské střiky. Pro lidi běžně nepříjemné střídání teplé a chladné vody prožívá v posledních měsících svoji renesanci a je pacienty hojně vyhledáváno. Stejně jako další klasické Priessnitzovy procedury: koupele horních a dolních končetin, jednofázová a dvoufázová pololázeň, střídavé nožní koupele, Priessnitzova pohybová terapie v podobě kombinace severské chůze, speciálního cvičení v přírodě a přírodních koupelí horních a dolních končetin.
Účinky vody tady - v Jeseníkách -. mohl zkoušet dle libosti. Vody je totiž v jesenických horách na lázeňské procedury opravdu dost a dost. Jen v okolí lázní totiž najdete osmdesát léčebných pramenů. Tedy víc, než například ve světoznámých Karlových Varech.
Dnes se díky Priessnitzovým metodám léčí především nemoci oběhového ústrojí, tuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, duševní poruchy, ženské nemoci a kožní nemoci. Ozdravné pobyty nejsou jen o moderní lékařské vědě, ale hlavně o zdravém způsobu života.

Kdo si na vlastní kůži vyzkoušel v Jeseníku zábaly Vincenze Priessnitze? Jedním z prvních byl ruský spisovatel Nikolav Vasiljevič Gogol, a pak další, například herec Oldřich Nový, houslista Václav Hudeček, herec Ladislav Chudík, spisovatelka Marie Majerová, herečka Carmen Mayerová, evropská miss Monika Žídková či třeba Miloš Kopecký, sjezdař Ondřej bank a kapely MIG 21, Olympic a Kryštof.

Autor: Jaromír Pohan
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeemailový zpravodaj E-mailový zpravodaj

Zadejte svou adresu pro zasílání informací o nových článcích a zajímavých tipech na nákup.


Často hledáte Často hledáte
Kdy dozrávají borůvky Čaj z borůvkového listí Žilní klinika kojetín Jak horkou vodou se zalévá zelený čaj Borůvkový čaj z listí Kdy sbírat borůvkové listí Děti a česnek Cévní a žilní ambulance plzeň Pokašlávání štítná žláza Zadržování vody otékání nohou Cévní a žilní ordinace brno Pocit na zvracení jak to zmírnit Nevolnost jak ji zmírnit Borůvkové listí na cholesterol Jízda na kole kj Pampeliškovy kořen Zklidnit podrazdeny zaludek Pampelišková šťáva Borůvky léčivé účinky Otekání nohou a zadržování vody v těle
provozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.cz krasa.cz parfemy.cz hodinky.cz sperky.cz modnidoplnky.cz