Zdravé vánoční cukroví

zpět

Porovnávám dnešek s dobou dávno minulou a zjišťuji, že vše se tolik mění, uhání svým vlastním tempem, až na malé výjimky, kterými jsou právě Vánoce. Stále tu pečeme voňavou vánočku, smažíme štědrovečerního kapra, soutěžíme o nejchutnější bramborový salát, v televizním programu kroužkujeme nejoblíbenější pohádky, mnozí stále odlévají olovo, navštěvují půlnoční a v oněch vánočních svátcích spatřují, díky Bohu, víc, než to, co dnešní uspěchaná doba nabízí.

Opravdu zdravé a přesto chutné cukroví
Dnešním článkem se vám budu snažit nabídnout několik variací vánočního cukroví, které se pokusím skloubit s babiččinou recepturou. Pokusím se veškeré ingredience skloubit tak, aby ona slastná slova díků pěl také žaludek a veškeré další trávicí orgány, jako je slinivka břišní, játra či žlučník. Babiččiny receptury jsem tedy mírně poupravila. Ony zdravější dobroty pak najdeme ke konci článku, kde se věnuji přípravě RAW cukroví.

Linecké koření se špetkou vůně orientu
400 g hladká mouka
220 g kvalitního másla
50 g moučkového cukru
50 g medu
2 žloutky domácích vajec
citrónová kůra
vanilka
kvalitní domácí marmeláda, nejlépe rybízová

Do mísy odvážíme mouku, část z ní můžeme nahradit moukou špaldovou, nanejvýš však 30 %. Přidáme měkké máslo, cukr, med, žloutky, vanilku a citronovou kůru. Tu si lze uchystat také svépomocí, nejlépe z bio citrónů. Nikdy však nestrouhejme kůru chemicky ošetřenou. Vál jemně poprášíme moukou a z těsta vypracujeme pevné těsto. Posléze jej vyválíme, abychom vykrajovali nejrozličnější tvary. Umístíme na plech, pečeme v předehřáté troubě na 170 °C. Po vychladnutí jednotlivé dílky slepujeme k sobě, dle libosti ještě poprášíme cukrem, umístíme do krabice, s kouskem jablíčka, které zajistí, aby s láskou uchystané cukroví nepozbylo nic ze své jemné křehkosti.

Kakaové pracny s melasou
400 g polohrubé mouky, část lze opět nahradit moukou špaldovou
300 g másla
200 g moučkového cukru
50 g karamelové melasy
60 g kakaa
60 g vlašských ořechů
60 g mandlí
skořice, hřebíček, vanilka

Do mísy odvážíme mouku, přidáme cukr, karamelovou melasu, kakao, rozemleté oříšky, skořici, hřebíček a vanilku. Nakonec přidáme měkké máslo a necháme hodinu odpočinout v chladu. Posléze těstem plníme vymazané formičky, umisťujeme na plech a v předehřáté troubě pečeme cca 15 minut na 170 °C. Jakmile je hotovo, cukroví obalujeme v moučkovém cukru, případně cukru vanilkovém. Umístíme do krabice, opět s kouskem jablíčka.

Božské vanilkové rohlíčky
200 g hladké mouky
30 g moučkového cukru
40 g lískových oříšků
40 g mandlí
1 žloutek domácího vajíčka
2 g pravé vanilky
vanilkový cukr na obalení

Do mísy odvážíme mouku, cukr, žloutek, jemně mleté oříšky, vanilku a měkké máslo. Veškeré ingredience hněteme ve vláčné těsto, které necháme hodinu odpočinout v lednici. Poté tvarujeme rohlíčky, zapojme klidně i děti, co na tom, že pozbydou naší puntíčkářské dokonalosti, namísto toho bude každý kousek jedinečný. Rohlíčky rovnáme na máslem vymazaný plech, případně pečicí papír. Pečeme v předehřáté troubě na 170 °C, cca 15 minut. Ještě horké obalujeme ve vanilkovém cukru.

RAW cukroví
Letošní Vánoce budu stejně jako loni, péci dle ověřených babiččiných receptur, vánoční tabuli však obohatím o kus energie vlastní v podobě nepečeného cukroví, které mi přijde, babička promine, v mnohých směrech lépe stravitelné. To proto, že jej povětšinou skládám pouze z oříšků, sušeného ovoce či dobrého nepraženého kakaa, které propůjčuje cukroví onu jemnou čokoládovou vůni a chuť. Navíc receptury, které vám níže vysvětlím, nevyžadují žádnou náročnější přípravu, dokonce ani plynovou či elektrickou troubu. Jediné, co nám během chystání přijde vhod, ušetří čas i energii, bude kvalitnější mixér. V něm totiž budeme veškeré zdravé ingredience drtit, mísit a spojovat k sobě. Slovo RAW pak můžeme z angličtiny přeložit jako „syrový.“ To znamená, veškeré ingredience zpracováváme do teploty 42 °C, během tohoto procesu pak šetříme minerály, vitamíny, tolik důležité enzymy.

Datlovo sezamové kuličky
200 g datlí
200 g sezamu
6 polévkových lžic kvalitního kakaa
2 g pravé vanilky
kokos na obalení

Datle, sezam, kakao a vanilku vložíme do mixéru. Zpracováváme na nejvyšší stupeň. Výsledkem je vláčné lepivé těsto. Z něj pak formujeme kuličky, které obalujeme v kokosu. Každou z kuliček uložíme do papírového košíčku a necháme v lednici odpočinout.

Brusinkovo-mandlová srdíčka
200 g mandlí
150 g sušených brusinek
50 g sušených švestek
50 g ovesných vloček

Mandle, brusinky, švestky a ovesné vločky vložíme do mixéru. Zpracujeme tak, aby hmota obsahovala kousky mandlí a struktura ovesných vloček byla patrná. Těsto necháme odpočinout v chladu. Vál potřeme kokosovým olejem, vysypeme strouhaným kokosem, vyválíme plát, ze kterého vykrajujeme srdíčka. Ta lze ozdobit karobovou polevou.

Karobová poleva
80 g kokosového oleje
20 g medu
6 polévkových lžic karobového prášku

Kokosový olej, med a karob umístíme do mixéru. Mixujeme tak dlouho, aby výsledná textura připomínala hustou polevu. V ní pak namáčíme libovolné cukroví, které necháme odpočinout v lednici.

Mysleme především na to, že Vánoce jsou svátkem lásky, blízkosti a klidu, který se v průběhu roku z naší duše tolik vytrácí. Klidu, který je zde klíčový, kterému se stěží něco vyrovná. Vánoce přeci nejsou o nablýskané podlaze, o nevídaném shonu, o spoustě dárků, kterými se mnohdy snažíme omluvit svou dennodenní absenci. O plných stolech jídla, kterými si dokazujeme jistý druh hojnosti. Ne, namísto toho pozvěme domů ono krásné tiché kouzlo, vděčnost, že tu stále ještě smíme být spolu. Poděkujme těm, kteří s námi dnes a denně večeří, svým největším učitelům a přátelům, dětem, které to s námi kolikrát vůbec snadné nemají… A to vše pak vynásobme číslem 365, abychom ve vší lásce, pokoře a díku dýchali každý boží den…

;-)
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz