Alergická senná rýmy

zpět

Příznaky:

- slzící, svědící, zarudlé a oteklé oči, případně zánět spojivek
- zduřelá sliznice v nose, nucení ke kýchání a jeho záchvaty, řídký výtok z nosu
- škrábání v krku, lapání po dechu jako při astmatu, svědivé otoky kůže, kopřivka apod.
- únava, případně lehká horečka, bolesti hlavy

Charakteristika:

- sezonní alergická reakce na rostlinné pyly trav, keřů nebo stromů (přesněji na částice přenášené vzduchem)
- příčinou je selhání imunitního systému, v jehož důsledku se vytvořila přecitlivělost na pyly (na jaře pocházejí hlavně ze stromů, v létě z trav a na podzim z hub)
- alergenem může být ale také prach v domácnosti, srst či peří zvířat ptáků, roztoči, plísně, rostliny, chemikálie nebo kouř z cigaret.


Naše imunitní ochrana vykonává důležitou a rozsáhlou práci. Když do těla proniknou baktérie, viry a jiné látky, systém se pokusí zničit vše, co by mohlo vést k vyvolání nemoci a nevšímá si částic neškodných. U alergiků však systém nedokáže rozlišovat mezi nebezpečnými a neškodnými látkami. Výsledkem je, že nevinné částice vyvolají uvolňování histaminu a jiných složek v oblasti, kde dráždivé částice vstoupily do těla - v nose, krku, očích nebo průduškách.Léčení ovocem a zeleninou:

Podle jedné vědecké studie se 92 % pokusných osob zbavilo svých potíží, když přešlo na veganskou dietu (bez masa, ryb a drůbeže, mléka a vajec) a snažilo se co nejvíce ovoce a zeleniny jíst v syrovém stavu. Tato dieta by se měla držet 6 měsíců. Maso a mléko lze nahradil sójovou (prodávají se sój. mléka, sój. jogurty, sój. maso), mléčné výrobky lze nahradit kozími.

Ideální zeleninou s protizánětlivými účinnými látkami jsou saláty, mrkev, červená řepa, cibule, česnek, celer, zelí, květák, brokolice, okurky, ředkev. Brambory a citrusové plody se doporučují jíst omezeně. Pomáhá i konzumace drobného sezonního ovoce všeho druhu, především švestek a broskví.

Léčení bylinkami:

Příznaky alergie dobře potlačují tyto bylinky: kopřiva (čaj nebo ještě více účinná odšťavněná šťáva z ní, pije se denně 1 polévkovou lžíci po dobu 6 týdnů), pampeliška (čaj nebo přidávat výhonky do salátů), ostropestřec mariánský (silně regeneruje játra, které jsou u alergiků zatížená, ve formě tinktury nebo se dá běžně koupit v obchodech se zdravou výživou olej z něho), lékořice lysá (silně odhleňuje, působí antibakteriálně, ve formě čaje).

Na zmírnění příznaků dobře působí i aromaterapie. Na velmi dobré vyčištění vzduchu v bytě je vhodný olej z eukalyptu (musí být 100 % přírodní) v aromalampě nebo si kupte přímo rostlinku blahovičníku (eukalyptu), která vám bude stále pročišťovat vzduch.

Na článku jsem použila materiály Mudr. Ch. Lenzové a moje zkušenosti.
Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz