Aloe Vera

zpět

Aloe Vera - historie

Aloe Vera je prastará léčivá rostlina. Bible uvádí, že před tím, než bylo Kristovo tělo uloženo do skalního hrobu, tak bylo zavinuto do plátna s listy myrhy a práškem z Aloe Very. Ve východních zemích se kdysi Aloe Vera řadia mezi velice důležité rostliny k balzamování.

Kleopatra a její tajemství

Aloe Vera patřila mezi tajemné krášlící prostředky královny Kleopatry. Již od starověku se Aloe Vera používá při trávicích potížích, k léčení ran a jako konzervační a dezinfekční prostředek.

Evropě v 16.století

Do Evropy se dostala Aloe Vera v 16. století. Vůni Ale Very si oblíbil Napoleon a jeho palác byl vykuřován především pomocí Aloe.

Aloe Vera a nesmrtelnost

Ve starých civilizacích bylo Aloe Vera oslavována jako Bůh. Ve starém Egyptě byla rostlinou, jejíž krev (šťáva Aloe Very) dávala zdraví, krásu a nesmrtelnost. Aloe bývala součástí balzamovacích obřadů a doprovázela faraóny do posmrtného světa.

Stará Čína

Císaři mystické velké Číny považovali trny Aloe Very za posvátné nehty nesmrtelnosti.

Kmeny amerických indiánů

Mezi kmeny amerických indiánů patřila Aloe Vera k šestnácti posvátným rostlinám. V rozsáhlých afrických pouštích Nomádi pojmenovali Aloe Veru pouštní lilie. V Severní Americe je dodnes nazývána Aloe Vera tichým léčitelem a doktorem Aloe.

Aloe Vera a Ruské léčitelství

V Rusku je známá Ale Vera jako elixír dlouhověkosti ennc. Aloe Vera je pravděpodobně nejstarší léčivka světa, které člověk po staletích užívání přisoudil značku legendárnosti. Aloe vám dodá energii a zlepší vám kondici.

Aloe Vera - rod

Aloe Vera patří mezi jednoděložní rostlin. Aloe Vera je z čeledi asfodelovitých a zahrnuje přibližně 200 (dle literatury 185 až 275) druhů rostoucích původně v subtropickém a tropickém pásmu. Domovinou Aloe Vera je především Afrika a Středomoří.

Česká Republika - ČR

Aloe Vera u nás volně neroste a známe ji pouze v pěstované podobě.

Obecný popis rostliny:
Rostliny Aloe Vera jsou suchomilné až sukulentní tučnolisté rostliny s masitými, často na okraji různě trnitě zubatými listy. V listech některých druhů Aloe Vera jsou obsaženy sekreční buňky produkující látky s léčivými účinky. Z listů Aloe Vera perfoliata se získává mauricijské konopí.

Tonický a purgativní účinek:
Jako ALOE označujeme také vlastní léčivou a prospěšnou drogu ze šťavnatých listů některých druhů Aloe Vera s purgativním a tonickým účinkem. Drogou je zde myšlena šťáva z listů, míza nebo šťáva s různě vysokou příměsí mízy.

Co léčí Aloe Vera:
Hlavní léčivou složkou Aloe Vera je gel a šťáva z listů. Gel nebo šťáva se používá buď sušená, konzervovaná nebo čerstvá, jež se u nás aplikuje nejčastěji. Sušená šťáva se nazývá SABUR. Oficinální je podle ČL 1997 aloe barbadoské, nazývané také někdy aloe pravé, nebo moderně - aloe vera, zahuštěná a usušená šťáva z listů (mateřská rostlina Aloe barbadensis, syn. Aloe vera LINNE, syn. Aloe vulgaris LAMARCK, resp. jeho hybridů a kříženců) a aloe kapské (z některých dalších druhů Aloe, zejména Aloe ferox. MILL., a jejich kříženců).

Antrachinon:
Aloe je amorfní droga s obsahem antrachinonů (podobně jako např. oddenek rebarbory).
V dnešní době se rozlišuje u některých druhů Aloe Vera mezi žlutočervenou mízou (aloe, latex, žlutá míza, droga aloe), která obsahuje vyšší procento aloinu (alonin vyvoláva u některých lidí kožní alergii a při vnitřním použití průjem a silné dráždění střev a ledvin) a průhledným Aloe Vera gelem (označovaným někdy jako aloe vera nebo "šťáva", která je ve skutečnosti jeho výtažkem), který se musí do 12 hodin stabilizovat.

Co obsahuje míza?
Míza obsahuje především:
Antrachinony
Antraglykosidy
Pryskyřici

Šťáva Aloe Vera obsahuje řadu minerálů, vitamínů, enzymů, biostimulátorů, ale i stopy látek obsažených v míze. U Aloe tromovité, kde produkty vznikají většinou z celé (rozemleté) nadzemní části rostliny, je v produktu i mnohem vyšší obsah dráždivých látek než u gelu (šťávy) z Aloe Vera bez obsahu míz, ale část dráždivých látek (zejména pryskyřice) se z lihovodního roztoku časem vyloučí ve formě usazeniny.

Aloe - farmaceutické účely
Pro farmaceutické účely se používá aloe od tří do pěti let stará a před utržením se musí 9 až 10 dní zalévat. Drogou je šťáva, která vytéká z listů a na vzduchu rychle tuhne nebo se suší na slunci. Této šťávě říkáme sabur. Štávu poněkud odlišné kvality (s vyšším obsahem mízy) získáme také rozemletím listů a zahuštěním varem. Droga je směsí mnoha účinných látek, z nichž nejvýznamnější jsou antrachinony, zejména organické kyseliny, antracénový derivát aloin, emodin, dráždivé pryskyřice, vitamíny, minerální látky, hořké glykosidy, enzymy. Sabur i čerstvá šťáva jsou pouze částečně rozpustné ve vodě. Čerstvá šťáva Aloe je ve vodě téměř nerozpustná. Aloe se standardně rozpouští v různých lihovodních roztocích.

Terapie gel
O aloe toho bylo napsáno velmi mnoho. Jedni ho považují za všelék, jiní v rozpacích krčí rameny nad jeho jedovatostí. Domníváme se, že pravda je asi tak někde uprostřed. Aloe je sice jedovaté, ale k poškození zdraví nemůže dojít, pokud dodržujeme předepsané dávkování. Na druhé straně by bylo hříchem nevyužít jeho léčivých vlastností. Terapeutické působení je neobyčejně široké. Drogu lze využít jako projímadlo, jako antibiotikum, při léčení plicní TBC, při cévních chorobách, při břišním tyfu a paratyfu, žaludečním a dvanácterníkovém vředu, při gastritidě a chronické kolitidě, léčí některé druhy anemií, upravuje chuť k jídlu. V poslední době se objevila i řada zpráv o léčení rakoviny zažívacího traktu. Významné je i vnější použití aloe na popáleniny, což se týká i popálenin způsobených RTG-zářením, dále se aplikuje na hnisavé a špatně se hojící rány, flegmony, některé ekzémy a k léčení parodontózy. Droga je též součástí švédských kapek. Všechny lékové formy z aloe je nutné při vnitřním použití zapít vodou. Aloe se doporučuje zejména u chronické zácpy, která nereaguje na jiné terapie.

Homeopatie a Aloe Vera
Čerstvá šťáva se smíchá s lihem 70% v poměru 4:3 a vznikne ředění D0. Dále se ředí lihem 30% až do D2, D3 a D4. Nejčastěji užíváme ředění D3 a D4, 3x denně 5 kapek, před jídlem. Prostředky takto vyrobené si zachovávají především fytoncidní a obecně protizánětlivý charakter a užívají se především na veškeré kožní potíže. Vnitřní užívání je vhodné při léčbě kožních problémů a spálenin kombinovat s vnějším použitím čerstvých listů aloe, emulzí, normálních nebo homeopatických mastí s aloe nebo lihovodních roztoků aloe se sníženým obsahem alkoholu.

Aloe Vera - Aloe barbadoská - Aloe pravá
Listy Aloe Vera jsou podobné dýce a v růžici vyrůstají ze základny rostliny. Dospělé rostliny se velikostí pohybují od jedné a půl až ke čtyřem stopám a mají průměrně až patnáct listů. Listy dospělé Aloe Vera měří v průřezu u základny asi tři či více palců a každý váží asi jeden až tři libry. V závislosti na počasí a půdních podmínkách dosahuje rostlina zralosti za jeden až pět let. Mnoho pěstitelů aloe vera a výrobců varuje, že nezralé rostliny Aloe Vera, k nimž patří i mnoho doma pěstovaných rostlin, nemají stejné chemické složení a sílu jako zralá rostlina. Nejcennější je bělavý průhledný gel (označovaný někdy jako "šťáva", která je ve skutečnosti jeho výtažkem), který se musí rychle stabilizovat, aby si zachoval stejné vlastnosti jako čerstvý gel z listu. Bill Coats, zakladatel Aloe Vera of America vynalezl a patentoval techniku konzervace, jež nebyla dosud překonána.

Účinky Aloe Vera
Aloe Vera dokáže pronikat dermální vrstvou a proto působí i zevnitř těla. Díky této vlastnosti hojí řezné rány, spáleniny, oděrky a je schopna nahrazovat i tukové buňky kostí. Aloe Vera gel působí jako přírodní čistič (obsahuje saponiny), prochází tkání díky přítomnosti ligninu. Pracuje jako anestetikum v místech, kde je aplikován. Zmírňuje bolesti ve svalech, kloubních spojeních apod. Je baktericidní, pokud je aplikován ve vysoké koncentraci po několik hodin v přímém kontaktu s bakteriemi. Dokáže likvidovat virus a je fungicidní. Je proti-svědivý, redukuje krvácení, sráží teplotu zanícených částí těla. Je protizánětlivý. Působí jako přírodní zvlhčovač, dodává vlhkost všem vrstvám kůže. Zvyšuje normální buněčné množení, čímž urychluje regenerativní fázi hojivého procesu. Roztahuje kapiláry (krevní cévy nejmenšího průměru), rozbíjí a stravuje mrtvou tkáň. Je výživný pro tělo a kůži, poskytuje širokou škálu vitamínů, minerálů, sacharidů, enzymů a aminokyselin. Je velmi efektivní při likvidaci virulentních druhů vaginálních trichomonád. Protože Aloe obsahuje velmi cenné enzymy, aminokyseliny , minerály, vitamíny, rostlinné glykosidy a antrachinony, které pomáhají z organizmu odplavovat toxické látky, proto je nejúčinnějším přírodním detoxikačním prostředkem 3. tisíciletí.

aloe


Pití šťávy Aloe Vera

regulace vyměšování, zlepšení peristaltiky, zácpa, ochablost střev
potlačená menstruace
dodání energie
artritida,
cukrovka
žaludeční vředy (4-8 uncí šťávy denně od několika měsíců až po několik let)
trávení
špatný dech
bolest hlavy
vysoký TK
nespavost
zánět tlustého střeva
proleženiny (dekubity)
stimulace imunity
AIDS
Lokální aplikace gelu
odlolnost proti zubnímu kazu
zlepšení hojení a analgetický účinek po zásazích v dutině ústní
parodontóza
zlepšení přijetí zubních protéz, umělých zubů
léčba menších a středních popálenin
léčba popálenin způsobených sluncem a ozářením
léčba popálenin vzniklých mrazem (omrzliny)
porušená pokožka
zlepšení ochrany před tvorbou jizev
fytoncidní účinek (ale jen na některé kmeny bakterií)
akné, vyrážka, záněty kůže, vředy, trudovitost
plešatost
bodnutí hmyzu
svalové křeče (vhodné doplnit s vnitřním užíváním magnesia)
natažené svaly (ledový obklad ze zmrzlé šťávy a jemná masáž pleťovou vodou s aloe)
lupénka
rakovina kůže
kožní vředy
ekzémy
odřeniny
opruzeniny
opar
plísňové infekce
sluneční spáleniny
změkčování pokožky
zmenšení svědění u různých problémů
prevence puchýřů a léčba puchýřů
prevence jizev, omezení tvorby jizev a léčba jizev
prevence a léčba výronů
udržení hladké pleti
antrachinony v aloe vera mají anestetický účinek, to znamená, že rostlina znecitliví (uklidní) oblast a zároveň léčí
gel má schopnost ničit určité bakterie, plísně a viry
má schopnost roztahovat cévy a zlepšovat prokrvení v oblasti, kde je aplikován
protizánětlivé účinky zmenšují otékání pokožky a svalů
podporuje transport živin do hlubších vrstev kůže
obsahuje komplex růstových (regeneračních) faktorů, jejichž působení však může být někdy tlumeno jinými obsahovými látkami (zejména dráždivými látkami mízy, které mohou buňky i zabíjet)
možná obsahuje také enzymy, které urychlují regeneraci pokožky
AIDS
Kosmetika Aloe Vera
Z Aloe Vera se vyrábí především
deodorant
voda po holení
mýdlo
šampon
vlasový kondicionér
tělové a pleťové krémy

Využití aloe v kosmetice
v kosmetice se pro své léčivé účinky stalo hitem posledních let. Velké kosmetické firmy z výtažku aloe vera vyrábějí vynikající přípravky určené k péči o pleť. Ze šťávy z listů se připravuje léčivý hydratační krém, který působí blahodárně zejména na suchou pleť. Efektní a účinné jsou i gely s obsahem aloe. Aloe Vera pomáhá i při hubnutí!!! Vyzkoušejte Aloe live linie...

Aplikace rozříznutého listu na pokožku
popálení
pohmoždění
ranky
otoky
bodnutí, kousnutí hmyzem
léčení a prevence jizev
Obvaz napuštěný gelem Aloe
popáleniny a jiná zranění - oblast vyčistíme a vydesinfikujeme, pak pokryjeme obvazem s gelem.

Aloe Vera a lékařské použití v historii
ošetřování poranění
ošetřování popálenin
bolest žaludku
zácpa
bolest hlavy
bodnutí hmyzem
ztráta hlasu
nemoci dutiny ústní a dásní
potíže s ledvinami
podráždění kůže

Veterinární využití Aloe Vera
veterinární přídavek do pití pro zlepšení zdraví a odolnosti vůči parazitům
lokálně mírní následky pokousání parazity, léčí boláky (např. u psů), pokousání (např. krysí pokousání drůbeže)
užívání zvířaty zlepšuje využití krmiva (např. u koní) , léčí trávicí potíže, léčí problémy trávicího traktu
užívání s uhlohydráty (např. acemannanem) léčí Markovu chorobu
zlepšuje výkon zvířat (např. sportovních holubů)

Tento výrobel můžete zakoupit ZDE.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz