Antikoncepční tyčinky

zpět

Věda a výzkum jdou ruku v ruce moderní době i v oblasti antikoncepce. V České republice užívá hormonální antikoncepci každá třetí žena v období plodnosti. Přístup k informacím je dnes prakticky neomezený, ale možná některé a někteří slyší toto slovní spojení v podobě antikoncepční tyčinky poprvé. Příroda zařídila vše k rozmnožování lidské populace. Člověk však sexuální akt nepovažuje jen za způsob "výroby dětí", ale vnímá ho jako smyslný zážitek, osvěžení, radost.

Aby nedocházelo k nechtěným a neplánovaným potratům, vědci vyvinuli další způsob jak tomu předejít. Antikoncepční tyčinka nebo lépe řečeno implantát, je malá pružná plastiková tyčinka, kterou vám gynekolog zavede pod kůži. Obsahuje etonogestrel, syntetický gestagen. Je to jeden z hormonů, které obsahují antikoncepční pilulky. Tyčinka uvolňuje malé množství hormonu rovnoměrně po dobu tří let. Musí být odstraněna nejpozději za tři roky nebo přeje-li si to žena, tak i dříve.

Zavádí se na vnitřní stranu levé paže (u pravaček) či pravé paže (u levaček). Zavedení je prováděno v lokální anestézii (znecitlivění), trvá přibližně jednu minutu. Tento malý zákrok by měl provádět lékař, který je v této technice proškolený. Tyčinka je hmatatelná, ale vidět není. Odstranění tyčinky je taktéž prováděno v lokální anestézii. Jedná se o asi dvoumilimetrový řez, po kterém může zůstat malá jizvička. Pokud v místě zavedení tyčinky ženy pociťují jemné svědění, měly by zamezit škrábání

Tato antikoncepce zabraňuje každý měsíc uvolnění vajíčka z vaječníků. Ve studiích nebylo hlášeno žádné těhotenství. Tyčinka je vhodná pro ženy, které zapomínají užívat pilulky každý den nebo pro ty, které nemohou přijímat estrogeny či pro ty, které ostatní antikoncepci považují za nepřijatelnou. Tyčinkám by se měly vyhnout ženy těhotné nebo ty, které mají podezření na těhotenství, dále ty, které mají závažné jaterní onemocnění, ženy mající trombózu (krevní sraženiny v cévách) či nejasné vaginální krvácení, ženy užívající léky, které by mohly ovlivnit účinnost tyčinky a ty které nemohou přijímat syntetické gestageny.

Nesmíme, ale zapomínat, že žádná antikoncepce není 100 % spolehlivá. Tyčinky také nechrání ženy před pohlavně přenosnými chorobami, kam patří i nevyléčitelné AIDS. Proto nezapomínejme na používání kondomů. Dvojí ochrana je lepší než dvojí nervozita provázející čekání na výsledky testů, zda jsme zdravé a čekání, zda nejsme těhotné. Moderní doba nabízí ženám různou antikoncepci, ať se rozhodnou pro antikoncepční tyčinku, pilulky či náplasti, budou vědět, že udělaly správně.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz