Avokádový olej

zpět

Avokádo je ovoce, jedná se o plod hruškovce přelahodného. Avokádo je zvenku tmavozelené až černé barvy, uvnitř měkké a světležluté. Dužina se dobře roztírá. Ve středu plodu se nachází kulatá nejedlá pecka o průměru 3 až 5 cm. Nejstarší nalezená semena divokých avokád jsou stará přibližně 7 tisíc let. O pár tisíc let později došlo u těchto rostlin ke kultivaci.

Avokádo je tu již od nepaměti
První používání avokáda zaznamenali historici roce 291 před n. l. v Mexiku. Je zajímavé, že Aztékové používali avokádo jako afrodiziakum. K tomuto použití je zřejmě inspirovalo to, že plody divokého avokáda rostou v páru a připomínají varlata. O rozšíření avokáda do světa se pak postarali španělští dobyvatelé v 17.století.

Avokádo je bohatým zdrojem řady užitečných látek
Z minerálních látek můžeme uvést draslík, měď, hořčík nebo fosfor. Z vitamínů vitamíny C, E, K, H (biotin), B1 (thiamin), B3 (niacin) a B5 (kyselina pantothenová). Vitamíny C a E patří mezi antioxidanty, které působí proti negativním volným radikálům a pomáhají tím zmírňovat procesy stárnutí. Vitamín B1 se podílí na přeměně cukrů na glukózu, která je důležitým zdrojem energie pro náš organismus. Z dalších látek obsahuje kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou, což jsou nenasycené mastné kyseliny, které mají velký význam pro naše zdraví. Dále ještě obsahuje lutein a beta-sitosterol. Beta sitesterol (kromě toho, že patří k antixoidantům) se spolu s nenasycenými mastnými kyselinami podílí na snižování hladiny cholesterolu. Je zajímavé, že při pokusech na zvířatech vědci zjistili, že konzumace avokáda má blahodárný vliv na regeneraci jater poškozených hepatitidou. Toto působení ale zatím odborníci nepotvrdili u lidských pacientů.

Blahodárný avokádový olej
V řadě přípravků se můžeme setkat s použitím avokádového oleje, jak k vnitřnímu, tak i k zevnímu použití. Stejně jako plody avokáda se i olej může užívat vnitřně ke snižování cholesterolu, při chorobách jater a močových cest. Příznivě působí při vyčerpání, neuróze a v rekonvalescenci.


Velmi důležité je i zevní použití v přírodních kosmetických přípravcích i samostatně
Avokádo je ideální pro suchou, velmi citlivou, zanícenou a unavenou pleť. Podporuje obnovu buněk a regeneraci pokožky, pomáhá změkčovat ztvrdlou kůži, je dobrým pomocníkem při lupénce a neurodermitidě. Obsahuje vitamíny A, E, D, lecitin a řadu minerálů. Má přirozený UV-faktor 2 až 4. Dá se použít místo oleje z pšeničných klíčků, na který mohou někteří lidé reagovat přecitlivěle. Je doporučeno ho nejlépe nanášet na vlhkou pokožku. Po zahřátí je dužina z avokáda výborná pro nanášení na aknózní pleť jako pleťová maska.

Regenerace
Olej z avokáda má rovněž výrazně celkově regenerační účinky. Je také vhodný k ošetření pokožky po menopauze. Obsahuje velké množství vitamínů A, B, E, D a sterolů (až 10 %), které mohou být použity při léčbě artritických bolestí. Kvůli zelené barvě a charakteristickému aroma se jako masážní olej k samostatnému použití nehodí, ale v masážních kompozicích udržuje pokožku vláčnou a hebkou.

Tip na produkty obsahující avokádový olej
Bio Lavera lipozomový krém
Minerální krém na nohy Deadsea Water
Konopná mast forte
Zdroj: www.celostnimedicina.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz