Balkon na podzim

zpět

Čas běží a první mrazíky se nezadržitelně blíží, už teď se teploty blíží v noci a nad ránem nebezpečně blízko nule. I balkon si na podzim zaslouží zvýšenou péči. Chcete-li si jej rozkvetlými rostlinami oživit i příští rok, neměli byste péči o ně zanedbat. Jinak budete muset přejít k drastičtějšímu řešení a na jaře pak nakoupit všechny znovu.

Před prvními známkami zimy raději schovejte choulostivější rostliny hned, nečekejte, až vám skutečně projdou mrazem a potom postupně uhynou. Se zazimováním fuchsií, pelargónií nebo oleandrů proto zbytečně neotálejte.

Na zimu je pro ně nejvhodnější suché, klidně i tmavší místo, kde nebude rozdíl oproti venkovním teplotám tak markantní. Navíc čím tmavší místo bude, tím méně vody budou rostliny spotřebovávat.

Balkon na podzim – přesuňte jej na chodbu nebo do garáže!
Rozhodně rostliny nenechávejte v bytě při pokojových teplotách, spíše najděte místo na chodbě, kde se často nebo nejlépe vůbec netopí. Výborná pro uskladnění choulostivých rostlin je i garáž, kde se teploty stále drží kolem pěti až deseti stupňů a přitom nikdy neklesnou pod nulu.

Odolné rostliny, které zůstávají přes zimu venku, na první mrazíky taky připravte. Přestože jsou rostliny schopny přestát i teploty hluboko pod mrazem, menší truhlík může způsobit, že jim promrzne půda i s kořeny.

Obalte květináče do zimního oděvu
Nebojte se obalit květináče už teď. Po prvních mrazech už bude pozdě. Na balení je vynikající bublinková folie, ale mnohdy postačí i staré tričko, které navíc obalíte alobalem. Ten teplo udrží mnohem déle, proto je na balení mrazuvzdorných rostlin ideální. Vhodné je i obyčejné chvojí.

Nestavte květináče přímo na zem. Betonová podlaha balkonu nebo studené kachličky rostlinám příliš neprospívají. Raději je podložte dřevěnými deskami, které zimu ke květináči nenechají dojít.

I balkon na podzim může hrát barvami
Pokud je vám líto, že zatímco v létě z vašeho balkonu doslova přepadaly muškáty se svými trsy květů, na podzim naopak působí chladnějším a hlavně nudnějším dojmem, zkuste jen obměnit osazenstvo truhlíků.

Zakrslé koniferky či vřesy dodají balkonu zvláštní kouzlo i v chladných měsících a vy se nemusíte vzdávat své malé zahrádky vedle bytu. Dávejte však pozor na zálivku a dopřejte rostlinám dostatek vody. Nehrozí jim totiž zamrznutí, ale spíše zaschnutí.

Také balkon na podzim potřebuje dostatečně zalévat
V zimě je potom zalévejte hlavně přes poledne, kdy díky sluníčku povolí ty největší mrazy. Nezapomeňte na studenou vodu. Vyšší teplota by totiž mohla rostliny zmást a způsobit jim dokonce šok.

Nezapomínejte ani na rostliny, které máte v bytě. Zálivka, na kterou byly zvyklé přes parné letní dny, jim v zimě rozhodně nebude prospívat, proto ji omezte. Mnohdy stačí zalévat jednou týdně, u nenáročných rostlin postačí dodání vody až jednou za deset dní.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz