Barevná plátna podzimu

zpět

Stačí chladné noci, slunečná odpoledne a z mlžného oparu se postupně klubají impresionistická plátna plná barevných pocitů.

Svátky barevného listí mohou začít. Kocháme se usínající zahradou, procházkami pod ševelícími lístky, na nichž se usadila celá paleta teplých barev. Neodmyslitelné kouzlo podzimu si můžeme přinést i domů a z barevného listí, kaštanů, žaludů, šípků, jeřabin si vytvořit originální dekorace. Doplnit lze i sušenými rostlinami, jedlými plody - ovocem, krásná aranžmá vznikají ze zeleniny - mají další výhodu: až jejich krása poněkud povadne, ještě si můžeme pochutnat na polévce.

Listy javorů nebo dubů se pyšní nejenom ohňovými barvami, ale i rozmanitými tvary. Velice jim do bude slušet pod sklem na stolní desce nebo v rámečku na stěně. Barevná kytice z listů ve skleněné váze vypadá velice působivě, zvláště, když ji doplníme třeba kaštany, kukuřičnými klasy nebo malými ozdobnými dýněmi. Na pomoc si můžeme vzít i proutěné misky nebo košíčky.

Ani balkon, či terasa ještě nemusí osiřet. Do nádob zasadíme bohatě kvetoucí chryzantémy, symboly podzimu. Pravidelně zaléváme a chráníme před nočními mrazy zakrytím bílou textilií. Takto ošetřené květiny pokvetou ještě dlouho a protože listopadka je považována za bylinu štěstí a smíchu, budeme její energii v sychravých a trochu pošmourných dnech více než potřebovat. Lze se z ní těšit i v interiéru, ale vysoké teploty ji zkracují život. Na terasy patří i fialový, růžový nebo bílý vřes, který může kvést i na skalce na zahradě. Poměrně mrazuvzdorné je i okrasné zelí (Brassica) se zajímavě vlnitými okraji, které se s poklesem teplot krásně vybarvuje. Vyžaduje pravidelnou zálivku v bezmrazých dnech.

Ponurý podzim nás nemůže zaskočit, protože barvami dokážeme rozsvítit a dodat energii i v tomto období, kdy se příroda ukládá ke spánku.

Zdroj: www.living.cz; Jindřiška Kodičková
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz