Berlinale 2008: mezi dětmi a rodiči

zpět

Mezinárodní filmový festival v Berlíně zvaný Berlinale má za sebou dlouhou tradici: letos probíhal jeho 58. ročník. Vyznavači statistik mohou ocenit, že se během jedenácti dnů promítly téměř čtyři stovky filmů a jen třeba závěrečný večer s předáním cen sledovalo 1600 diváků.

Kdybychom pro filmy Berlinale hledali společného jmenovatele, našli bychom poměrně často snímky mapující vztahy mezi rodiči a jejich potomky. V čínském snímku Věříme v lásku (režie Wang Xiao Shuai) se dostaneme do všedního dne běžné čínské rodiny. Problém nastane, když se zjistí, že potomek má leukemii a zachránit by ho mohl pouze pokrevní sourozenec. Jenže matka už žije s novým manželem a otec je také ženatý. Matka je pro záchranu své dcery ochotna podstoupit cokoliv, čas běží a tlačí na důležitá rozhodnutí. "Chtěl jsem se zaměřit na to, jak se lidé vypořádají s tímto problémem psychicky i citově," uvedl po projekci režisér, jemuž čínská cenzura umožnila natáčení a prezentaci v zahraničí i doma jen díky tomu, že si pro svůj příběh zvolil univerzální téma.

Talentovaný mexický režisér Fernando Eimbcke v Berlíně uvedl svůj druhý film Jezero Tahoe. Šestnáctiletý Juan hloupě nabourá do osamělého sloupu na osamělé cestě a hledá pomoc. Film s minimem dialogů a akcí a téměř nepohyblivou kamerou bude asi hůř nacházet cestu k příznivcům akčních příběhů, ale nabízí divákům zajímavý způsob, jak dešifrovat, co se vlastně stalo. Brzy zjistíme, že rodina právě ztratila otce a na Juanovi zůstává tíha starostí o ni.

K příspěvkům s tematikou vztahu rodičů a potomků lze počítat i americký antiwestern Až na krev režiséra Paula Thomase Andersona. Daniel Day-Lewis hraje podnikatele, který se vypracuje od osamělého dobyvatele k ropnému magnátovi. Avšak za úspěchy se platí a v tomto případě si daň vybrala jeho syna, který se při ropném vrtu zraní, a následky jsou trvalé. Příběh je vyprávěn tradičním lineárním způsobem: čas pádí a úseky vybraných životních etap jsou traktovány bez zdržování se kresbou citů - s výjimkou lásky k podnikání. Zdůrazněním role času má tento film něco společného s českým dokumentem Občan Havel, který byl uveden v Berlíně v mezinárodní premiéře. Ohlas, kterého se našemu snímku dostalo, potvrdil očekávání jeho producentů, že film získá mezinárodní úspěch díky obsazení "hlavního hrdiny", v zahraničí oceňovaného víc než v České republice.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz