Bezpečný domov pro děti

zpět

Domov by měl být pro dítě místem s příjemnou atmosférou. Prožívá zde se svými nejbližšími okamžiky štěstí, ale i zklamání. Místem, kde se cítí bezpečně a klidně. Bohužel ale většina dětských úrazů se stane právě doma, proto by se měli rodiče zamyslet, jestli to právě u nich doma není opravdu zbytečně nebezpečné, protože někdy stačí jenom drobné úpravy a vše je zažehnáno.

BEZPEČNOST V JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTECH:

KUCHYŇ:

Děti rádi tráví čas v kuchyni s maminkou. Přitom právě kuchyň je jednou z nejbezpečnějších místností v domě. Horká konvice, vařič, nože a další ostré nářadí, čistící prostředky, žehlička jsou opravdovou hrozbou. V dnešní době jsou běžně v prodeji různé zarážky na šuplíky či skříňky, ochranné lišty na sporák, stačí se informovat u prodejců. Ale obecně by mělo platit - všechno nebezpečné dobře uschovat a dítě jakéhokoliv věku nenechávat v kuchyni samotné a poučit ho, že se nesmí ničeho dotýkat.

KOUPELNA:

Nikdy dítěti nedovolte, aby si napouštělo vanu na koupel. Léky, holící strojky, žiletky, čistící prostředky uložte na místo, na něž dítě v žádném případě nevyleze ani nedosáhne. Vana či sprchový kout by měly být opatřeny protiskluzovou podložkou a držadlem, který snižuje riziko pádů. Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru ve vaně.

OBÝVACÍ POKOJ:

Zde představují možné nebezpečí nestabilní nábytek, ostré hrany, skleněné stolky, okna s nízkým parapetem a otevřené krby. Máte-li těžké dveře nebo takové, které se snadno zaklapnou, patřete je chránítky na prsty.

DĚTSKÝ POKOJ:

Ujistěte se, že zařízení v pokoji je bezpečné, například přístup k oknům, elektrické zásuvky a schodiště. Zajistěte visící nebo plazící se dráty, do nichž by se dítě mohlo chytit. Nábytek v dětském pokoji by měl být z masivního dřeva. Postranice u postýlky pomáhají chránit neklidné spáče. Nedovolte malému dítěti aby spalo na horním lůžku palandy, protože by mohlo spadnout nebo se zachytit hlavou a hrozí uškrcení.

BALKÓNY:

Nenechávejte nikdy dítě samotné na balkóně, protože hrozí riziko pádu. Děti jsou opravdu nevyzpytatelné a nikdy nemůžeme vědět, co je napadne.

ZAHRADA:

Totéž platí i na zahradě - vždy bychom měli mít děti na dohled. Dítě do osmi let věku by nemělo být nikdy samo se zvířetem - kočkou či psem. Zvíře nemusí být vůbec agresivní, ale dítě může udělat prudký pohyb, chytit zvíře špatným způsobem či se spící pes může leknou a malér je na světě. Určitě ne vždycky v medializovaných případech mohl za kousnutí pes, obvykle se ale nedozvíme, co mu to dítě provedlo, kdo dal k tomu popud. Všichni si musíme uvědomit, že i zvíře má svoje instinkty a děti jsou nevyzpytatelné.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz