BOLESTI HLAVY

zpět

Bolestmi hlavy trpí velká část naší populace. Odborníci rozdělili bolesti hlavy do několika základních typů. Tenzí bolesti jsou způsobovány stahy svalů šíje a hlavy. Například zase důsledek migrény je zúžení cév a následné uvolnění určitých látek v oblasti hlavy. A mučivé, nakupené bolesti bývají spojeny s větší konzumací alkoholu a cigaret. Častou příčinou bolestí hlavy bývá dehydratace.

PITNÝ REŽIM JE NEZBYTNÝ!
Denní příjem tekutin by měl být dva a půl až tři litry nejlépe čisté neperlivé vody. Cítíte-li, že se u vás začíná projevovat bolestivost hlavy, rychle doplňte tekutiny.

OBKLADY
Bolesti hlavy může ulevit i stažení čela čelenkou či obinadlem. Utáhneme si ho tak silně, až pocítíme tlak kolem hlavy. Omezení průtoku krve do hlav může zmírnit bolest. Obklad si můžeme namočit do studené vody či jablečného octa.

KOUPELE RUKOU A NOHOU
Palčivé bolesti můžeme zmírnit namočením obou rukou do studené vody. Někomu zase pomáhají studené koupele nohou.

BYLINKY
Čínská medicína již po staletí užívá proti bolestem hlavy zázvor. Čaj si uděláme tak, že 1lžičku čerstvě umletého zázvoru přelijeme 2 dcl vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Potom přecedíme a pomalinku popíjíme. Studený nápoj si připravíme následujícím způsobem: 1 lžičku čerstvě umletého zázvoru vmícháme do 2 dcl čisté vody nebo rostlinného mléka (sójové, rýžové či ovesné) a po doušcích vypijeme.

VITAMÍNY A MINERÁLY
Lidé, kteří trpí na bolestivost hlavy či migrény by si měli pravidelně doplňovat všechny vitaminy skupiny B dále hořčík a vápník. Doporučila bych i pravidelnou konzumaci lněného oleje, který obsahuje esenciální mastné kyseliny, jenž pomáhají tělu snižovat hladinu prostaglandinů, hormonálních látek podílejících se na vzniku stahování cév a zánětů. Ideální dávka je třikrát týdně 1 čajovou lžičku.

AROMATERAPIE
Levandulový, rozmarýnový a mátový éterický olej obsahují silice, které mohou zmírnit bolestivost. Rozmarýnový a mátový éterický olej používáme nejlépe v aromalampě k provonění vzduchu v místnosti. Dávkování je takové: do misky na lampě nalijeme dvě lžíce čisté vody a do ní přidáme tři až pět kapek éterického oleje, zapálíme čajovou svíčku a necháme působit. Levandulový olej můžeme nanášet na pokožku neředěný, tudíž si jím můžeme slabě natřít oba spánky a odpočívat. Nesmím zapomenout zdůraznit tento fakt - éterické oleje musí mít vždy uvedeno na etiketě lahvičky, že jsou sto procentně přírodní. Pokud tam není uvedeno nic nebo například devadesáti procentě přírodní, nikdy nekupujeme, protože zbylých deset procent je syntetických, tedy dráždivých. Rozmarýn se nehodí pro lidi s vysokým krevním tlakem.

REFLEXNÍ TERAPIE
Úlevu si můžeme přinést masírováním kůže mezi kořenem palce a ukazováčku postupně na obou rukou. Masáž se provádí tak dlouho, dokud bolest nepoleví.

ČERSTVÝ VZDUCH A POHYB JE TAKÉ ÚČINNOU PREVENCÍ
Alespoň třikrát týdně by si měl každý člověk udělat alespoň třiceti minutovou procházku do přírody či parku. Vhodná jsou také jízda na kole, plavání, jóga, pillates, kalanitika či jiný sport.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz