Bono Vox - a jeho "Peprné dogma"

zpět

Bono je známý nejen hudebními aktivitami, ale také jako obhájce lidských práv. Výraznou měrou se (spolu s Bobem Geldofem) účastnil organizování nedávného obřího koncertu Live 8, jehož název byl slovní hříčkou - spojením anglického slova "pomoc" s číslicí "osm". Koncert probíhal totiž v předvečer zasedání skupiny nejbohatších zemí G8 ve Skotsku. Odehrával se ve všech členských zemích, od americké Filadelfie přes Londýn, Paříž, Berlín či Moskvu, až po japonské Tokio. Jeho smyslem byl boj za odpuštění dluhů chudých - hlavně afrických - zemí.

Bono o sobě říká, že je křesťan - a stvrzuje to často ve svých textech k písním, které zpívá. Někteří lidé si ale kladou otázku, zda je "skutečným křesťanem" - hlavně s ohledem na neslušná slova v jeho vyjadřování, liberální politické postoje či výstřelky, typické pro rockovou hvězdu. Pravdou ale je například to, že tento zpěvák je už 23 let ženatý a zachovává věrnost své manželce. V nejnovější knize rozhovorů užívá sice peprné výrazivo, nicméně zcela otevřeně vyznává svoji víru.

U2


Na otázku, zda si nemyslí, že je strašné, když se někdo dá na víru, Bono odpovídá záporně. Říká doslova: "Je to skvělý koncept, podle kterého Bůh, který stvořil vesmír, hledá společnost a skutečný vztah s lidmi, ale to co mě drží na kolenou, je rozdíl mezi milostí a karmou". Následuje samozřejmě žádost o upřesnění tohoto výroku - a Bono odpovídá: "V centru všech náboženství je myšlenka karmy. Chápeš, co děláš, to se ti vrátí, oko za oko, zub za zub - nebo fyzické zákony: každá akce vyvolává reakci. A mimo tohle všechno přichází myšlenka, zvaná "milost". Je nad tím. Láska prostě přerušuje důsledky tvých činů, což je například pro mě dobrá zpráva, protože jsem nadělal plno špatností".

Tazatel se okamžitě ptá, jaké špatnosti má Bono na mysli, a dostává odpověď: "Je to mezi mnou a Bohem. Ale měl bych problém, kdyby mým soudcem byla nakonec karma. Ne že by to omlouvalo moje chyby, ale držím se kříže. Držím se toho, že Ježíš vzal moje hříchy na kříž, protože vím, co jsem zač, takže to doufám nezávisí na mojí schopnosti být náboženským člověkem".

Tazatel se v tomto okamžiku zamyslí a říká: "Syn Boží, který snímá hříchy světa. Rád bych tomu věřil." A Bono vysvětluje: "Pointa spočívá v tom, že Kristus vzal na sebe hříchy světa, aby se nám nevrátilo to, co naděláme, a aby naše hříšná podstata nesklidila jasnou smrt. Naše dobré skutky nás nedostanou za nebeskou bránu".
Rozhovor pokračuje pochybovačným tónem tazatele, který říká: "Nepopírám, že je to velká myšlenka. Taková naděje je skvělá, i když podle mě se blíží blouznění. Ale Kristus určitě pozívá úctu velkých myslitelů. Jenomže - Boží syn - není to trochu moc?"

Bono říká: "Hele, sekulární reakce na Ježíšův příběh je vždycky - byl to velký prorok, zajímavý hoch. Měl co říct, stejně jako další proroci, Eliáš, Mohamed, Buddha nebo Konfucius. Kristus ti to ale nedovolí. Prohlásil: neříkejte mi "učiteli", já nejsem učitel. Nejsem prorok. Jsem mesiáš, inkarnovanej Bůh. Takže: buď ho vezmeš tak, jak to o sobě říká, jako mesiáše, nebo je to naprostý nesmysl. A pro mě je trochu moc spíš myšlenka, že celý směr civilizace na polovině planety způsobil nesmysl".

Zdroj: www.sidliste.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz