Brambory jsou vhodné i při redukčních dietách

zpět

Žádná kuchyně se dnes bez brambor neobejde, protože jsou mnohotvárnou kuchařskou surovinou, na níž každý může uplatnit svoji fantazii, chuť i vynalézavost. Jsou však zrovna tím zdravým v našem jídelníčku nebo ne? Tloustneme po nich či nikoli?

Brambory mají řadu významných látek, bez kterých se náš organismus neobejde. Obsahují téměř všechny důležité minerály a stopové prvky, například draslík, sodík, vápník, hořčík a další. A také vitamíny, zejména C.

U brambor zaleží hlavně na zpracování, jak zdravou pochoutku z nich vytvoříme. Dají se totiž konzumovat i v podobě smažených hranolků nebo chipsů, které do racionální výživy nepatří. Naopak, brambory ve zdravé úpravě regulují trávení, odstraňují zácpu, posilují látkovou výměnu i krevní oběh, pomáhají odvádět vodu z těla a mají řadu dalších pozitivních vlastností. Bramborová slupka obsahuje také minerály a vitamíny, například zinek a kyselinu listovou. Takže do zdravé výživy určitě patří a správně upravené a v ideálním množství se mohou konzumovat také při redukčních dietách.

Umíte správně nakupovat brambory?
Brambory nakupujeme podle toho, k jakému účelu je potřebujeme. Existují tři takzvané varné typy.Varný typ A – salátové brambory, vhodné na bramborový salát a na takzvané brambory na loupačku. Varný typ B – přílohové brambory, polomoučné, polopevné, vhodné jako přílohy, do polévek, na grilování i na hranolky. Varný typ C – pyré brambory, jsou vhodné do kaše, do těsta, na knedlíky a placky, jsou moučné. Některé odrůdy jsou označovány jako varný typ AB, BA, nebo BC – jejich vlastnosti jsou kombinované.

Buďte gurmánek – naučte se orientovat v bramborech na jídelním lístku!
Brambory jsou nejrozšířenější surovinou pro přípravu různých příloh, které mají své místo i na mezinárodních jídelních lístcích.

Lyonské brambory – dušené brambory promíchané s cibulí.

Alsaské brambory – nové brambory s máslem, slaninou nakrájenou na kostičky a cibulkou.

Allemande – vařené brambory nakrájené na silné plátky, přelité omáčkou z citrónové šťávy, bílého vína, žloutku a másla.

Indické brambory – smažené nebo dušené brambory kořeněné kari.

Mélangées – směs brambor a jablek zapečených s máslem, v anglosaských zemích to je oblíbená příloha k vepřovému masu a k teplé šunce.

Polonaise – „brambory po polsku“, nové vařené brambory po sypané osmaženou strouhankou z pečiva a petrželovou natí.

Royale – brambory připravené jako krokety, ale do těsta se přidává jemně nakrájená šunka.

Pont-neuf – název podle mostu v Paříži, brambory se krájí na větší hranolky tak, aby jedna strana zůstala klenutá, a prudce se osmaží. Brambory se aranžují na talíři přes maso jako most.

Portugalské brambory – povařené tuhé brambory nakrájíme na tlusté plátky a dovaříme s rajčaty nakrájenými na kolečka, která ochutíme česnekem.

Normandské brambory – směs plátků brambor, cibule a póru, dusíme na másle, zaprášíme moukou, zalijeme mlékem a pak zapečeme.

Bretaňské brambory – brambory pokrájené na velké kousky vaříme v hovězím vývaru s cibulí, přidáme nakrájená rajčata a okořeníme česnekem. Brambory Alphonse – brambory vařené ve slupce, oloupané, nakrájené na plátky, osmahnuté na másle a posypané strouhaným sýrem.

Brambory Caréme – brambory nakrájíme na tlusté plátky povaříme, přidáme mléko, rozmačkáme a přidáme parmezán.

Gratinované brambory – uvařené brambory zapečeme posypané sýrem a strouhankou.

Bramborové Suflé – prolisované, vařené brambory promícháme se smetanou a žloutky, sněhem z bílků a zapečeme.

České šťouchané brambory – uvařené brambory rozmícháme s orestovanou cibulkou, v jihočeské kuchyni i s po dušeným kysaným zelím.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz