Bylinkové nápoje, šťávy a elixíry

zpět


Aromatické lístky bylinek, jejich blahodárné působení na lidský organismus můžeme kromě jejich sušení využít i prostřednictvím různých nápojů, likérů, elixírů či šťáv. Příprava těchto výrobků není vůbec obtížná, takže ji lehce zvládnou i úplní začátečníci. Nechejte se prosím inspirovat.


BYLINKOVÝ LIKÉR
Potřebujeme: 12 větviček bylinek (nejlépe mátu, meduňku, estragon, bazalka) - tedy z každé 3 větvičky. 1 litr ovocné pálenky, lihu či režné; 10 g fenyklu či anýzu

Postup: Bylinky a fenykl či anýz zalijeme 1 litrem pálenky a necháme 3 týdny na teplém místě louhovat. Potom zcedíme. Tento likér je dobrý při zažívacích problémech a na zklidnění. Dávkujeme ho však uváženě!

TŘEZALKOVÝ MED
Potřebujeme: 4 hrsti čerstvých květů třezalky, které prosypeme přírodním třtinovým cukrem a pokapeme šťávou z jednoho citronu. Vše promícháme a necháme na chladném místě 15 hodin odležet. Potom zalijeme 1/2 litru studené převařené vody a necháme v chladu do druhého dne louhovat. Druhý den květy s vodou svaříme a po vychladnutí dobře přecedíme. Získanou tekutinu svaříme s 1 kg přírodního hnědého cukru a s dvěma oloupanými citrony nakrájenými na kostičky. Necháme vychladnout. Poté opět pomalu zahříváme a před dosažením varu odstavíme. Zase necháme vychladnout a znovu zahříváme, až tekutina "zmedovatí". Horký třezalkový med naplníme do malých skleniček, které obrátíme dnem vzhůru. Třezalkový med je dobrou prevencí v době respiračních onemocnění, má zklidňující účinky.

ŘEBŘÍČKOVO - ROZMARÝNOVÝ ELIXÍR
Potřebujeme: na 1 litr tohoto elixíru je zapotřebí:
7 lodyh řebříčku i s listy; 2 větvičky rozmarýnu; 1 litr ovocné pálenky, lihu či režné

Postup: Bylinky zalijeme pálenkou a necháme 3 týdny na teplém místě louhovat, potom přecedíme. Tento elixír povzbuzuje a posiluje krevní oběh. Denně maximálně jednu malou štamprlku!

ŠÍPKOVO - HLOHOVÝ ELIXÍR
Potřebujeme:
220 g hodně zralých šípků; 120 g plodů hlohu; 1 litr ovocné pálenky, lihu nebo režné

Postup: Plody zalijeme pálenkou a necháme 4 ? 5 týdnů louhovat. Potom zcedíme. Tento elixír je výborný na posílení srdečního svalu.

ŠŤÁVA Z RUŽOVÝCH PLÁTKU
Potřebujeme:
220 g růžových okvětních plátků růže stolisté, šípkové či svraskalé šťáva ze 3 citronů; 1/4 kg přírodního hnědého cukru

Postup: Růžové plátky pokapeme šťávou z citronu a prosypeme 3 lžícemi cukru. Pak řádně prohněteme, přikryjeme a dáme do chladničky na 12 hodin uležet. Druhý den zalijeme 1/4 litrem studené převařené vody, zamícháme a přivedeme pomalu k varu. Po vychladnutí přecedíme a lístky pořádně vyždímáme. Svaříme s 1/4 kilogramy přírodního hnědého cukru a se šťávou ze dvou citronů. Horkou šťávu plníme do malých skleniček, nahoru položíme přesně ustřižené kolečko pergamenového papíru pro dobrou konzervaci. Tato šťáva má vynikající chuť. Obsahuje vitaminy, minerály a další léčivé látky. Používáme ji v kombinaci s minerální vodou, na ozdobu pudinků či ovocných pohárů.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz