Bylinky naší babičky - Divizna velkokvětá

zpět

Vstávej semínko, holala, bude z tebe fiala!, přáli si ve známé pohádce Křemílek s Vochomůrkou, ale vyrostlo jim Verbaskum, čili divizna. Květina na první pohled zdaleka ne tak romantická, jako vytoužená fiala, i když to možná závisí na úhlu pohledu, ovšem jinak jí nelze nic vytknout.

Na našem území roste hned několik druhů divizen, ovšem pouze dvě divizna velkokvětá a divizna sápovitá jsou léčivé. Obě jsou si velice podobné, rostou také ve stejných místech, liší se pouze v listech. Zatímco divizna velkokvětá má listy sbíhavé, divizna sápovitá má listy nesbíhavé nebo jen krátce sbíhavé.

Jde o dvouletou rostlinu, která v prvním roce vytvoří přízemní růžici, ze které ve druhém roce vyroste až dvoumetrová silná plstnatá lodyha zakončená klasem velkých žlutých květů. Kvete od června do září, postupně se sbírají vždy čerstvě rozvité květy bez kalichu, a to nejlépe za slunečného suchého dopoledne a do košíčku, aby nedošlo k jejich stlačení a následnému znehodnocení. Květy zvadlé a spadané nesbíráme, zpravidla zhnědnou - stejně jako květy sbírané za vlhka.

INTERNETOVÁ LÉKÁRNA - 20 000 produktů. Lékařská poradna zdarma

Po sběru je nutno bylinu rychle usušit, nejlépe během jednoho dne, ideální je sušení na prudkém slunci, pokud tuto možnost nemáme, sušíme umělým teplem až do 80 stupňů. Správně usušená droga má stále zářivě žlutou barvu, silně voní po medu, má nasládlou chuť a při doteku šustí. Po dosušení ji uložíme do igelitových pytlů, protože velmi rychle přijímá zpět vzdušnou vlhkost.

Účinnými látkami, které divizna obsahuje, jsou saponiny a flavonoidy - ty podporují rozpouštění hlenů a tím usnadňují odkašlávání, výrazně zastoupené slizy zase chrání sliznici horních cest dýchacích před vysycháním. Při potížích se doporučuje pít šálek čaje několikrát denně, k dlouhodobému užívání není však pro velké množství saponinů vhodný. Díky svým vlastnostem je tato bylina používána ve směsích prsních čajů a přidává se i do Dětského čaje s heřmánkem.

Kromě odhleňovacích účinků působí divizna i protizánětlivě, tlumí křeče a podporuje tvorbu moče. Z antiky je známo využívání léčebných účinků kořene, který je dodnes součástí především lidového léčitelství.

Velmi lahodný diviznový čaj, používaný při nachlazení:
Smícháme po 1 rovné čajové lžičce divizny, černého bezu a lípy, vše zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut luhovat. Pijeme při potížích šálek několikrát denně buď neslazený nebo s medem. Místo černého bezu a lípy můžeme přidat sléz.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz