Červená řepa (Beta vulgaris conditiva)

zpět

Červená řepa je velmi cenná zelenina, mnohými pro svoji zemitou chuť opovrhována. Pěstuje se jako podzimní a zimní zelenina v celé pleádě odrůd a tvarů. Konzumní částí je červenofialová bulva, která obsahuje velký poměr rostlinného barviva. Chuť řepy ovlivňují organické kyseliny - citronová, šťavelová, jablečná a vinná. Z horní části bulvy vyrůstá růžice jedlých listů s červeným zabarvením. Červená řepa pochází ze středomoří. Je známá už tisíce let.

Již staří římané ji používali jako léčivou rostlinu. Její velkou výhodou je její dobrá skladnost a to, že si uchovává výživnou hodnotu po celou zimu a téměř až do nové odrůdy.

Řepa je z pohledu alternativní medicíny cenným omlazujícím prostředkem. Obsahuje křemík, který pro organismus lehce vstřebatelným. Díky němu se zpevňují vazivové tkáně, kosti a cévy. Křemík dále dodává pružnost a oslnivý lesk pokožce, vlasům a nehtům.

Nesmíme zapomenout na vysoký obsah kyseliny listové. Ta podporuje dělení buněk a růst nové tkáně. Podílí se na růstu červených krvinek, které mají za úkol rozvádět kyslík z plic k buňkám. Dále kyselina listová stimuluje v organismu mimo jiné tvorbu hormonů a neurotransmiterů, jako jsou dopamin a noradrenalin, které zajišťují duševní klid a pohodu. Bez kyseliny listové prý není možné dosáhnout dobrou náladu, optimismus ani pocit štěstí. Kyselina listová je velmi důležitá v těhotenství, hlavně na jeho úplném začátku, chrání plod před různými vadami.
Řepa má dále také vysoký obsah draslíku, který pomáhá kvalitně odvodňovat organismus a zbavuje ho toxických látek.

Pro své výrazné protinádorové účinky je červená řepa spolu s mrkví a celerem základní složkou při léčebných i preventivních šťávových kúrách proti nádorovému bujení. V těchto případech se doporučuje konzumovat tuto zeleninu v bio kvalitě. Tyto pitné kúry z čersvých šťáv jsou výborným prostředkem pro rekonvalescenty po operacích a těžkých onemocněních.

Obsahuje dále i hodně vlákniny, která pomáhá střevní peristalticea trávicí soustavě.

Šťáva z řepy je výborným lékem proti krvácivosti dásní (paradontóze). Paradontóza vzniká z dlouhodobého nedostatku vitaminu C. Její následky léčí červená řepa tím, že dodá tělu to co potřebuje. Musí se však konzumovat dlouhodobě. A ústa si vyplachujeme 3x denně šťávou, kterou pak spolkneme.

I když je známo, že nejcennější látky z řepy jsou ve slupce a těsně pod ní, doporučuje se jí před konzumací oloupat. Pak ji obyčejně vložíme do hrnce a vaříme do té doby než změkne. Někdy to může trvat i 1 hodinu. Uvařenou řepu nakrájíme například do salátů, či jako přílohu k masu. Výborná je i do zeleninových polévek.

SALÁT Z ČERVENÉ ŘEPY
Potřebujeme:
500 g červené řepy
1 větší cibuli
2 lžíce panenského olivového oleje
2 lžíce citronové šťávy
med, agáve sirup či třtinový cukr
mořská sůl, pepř

Postup: Červenou řepu uvaříme. Po vychladnutí ji nakrájíme na plátky či nudličky, přidáme nasekanou cibuli, olej, citronovou šťávu, mořskou sůl a pepř. Podle chuti dosladíme jedním z uvedených sladidel v receptu. Pečlivě promícháme a necháme půl hodiny odležet.

ČERVENÁ ŘEPA S KŘENEM
Potřebujeme:
500 g červené řepy
1 větší cibuli
2 lžíce panenského olivového oleje
1 lžíci citronové šťávy nebo jablečného či balzamikového octu
kousek čerstvého křenu
kmín, mořská sůl, pepř
med, agáve sirup či třtinový cukr

Postup: Řepu uvaříme a nastrouháme na hrubém struhadle. Křen oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Cibuli nasekáme na jemno. Vše smícháme a přidáme kmín, mořskou sůl, pepř, olej, citronovou šťávu nebo jeden z octů a dosladíme dle chuti. Všechno pořádně promícháme a necháme odležet.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz