Cestování

zpětLetní období bývá spojeno s cestováním. Ať už jedeme kamkoliv, můžou naši dovolenou postihnout nejrůznější zdravotní komplikace. Tento článek bych ráda věnovala právě jim a jak si od nich pomoci.


Cestovní horečka:
Proti cestovní nemoci si můžeme pomoci například tímto uklidňujícím bylinkovým čajem: Potřebujeme: 1 díl květu hlohu, 1 díl meduňky, 1 díl šišek chmelu
Postup: Bylinky dobře promícháme, 1,5 polévkové lžíce směsi přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tento čaj není vhodný pro řidiče.
Další vhodnou terapií je 30minutová procházka či lehčí cvičení

Nevolnost a zvracení:
K létu rovněž patří i cestování s kterými bývají spojené nevolnosti. Já mám velmi dobré zkušenosti s mátovým čajem. Pomáhá uvolnit bolesti a křeče v břišní oblasti a zastavuje zvracení. Připravíme si ho tak, že 1,5 polévkové lžíce máty přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme. Čaj můžeme popíjet i vychlazený, což je v letním období ideální.

Můžeme si rovněž pomoci éterickým olejem z máty peprné. Stačí vdechovat výpary z lahvičky nebo si pár kapek této silice aplikovat na kapesník či do příručního inhalátoru. Podobný účinek má i éterický olej z citronu či grapefruitu. Tyty metody jsou vhodné i pro děti.

Hmyzí bodnutí a kousnutí:
Hmyz můžeme spolehlivě odpuzovat tím, že si na rolety, záclony či závěs nakapeme 3 kapky 100% přírodního éterického oleje z levandule, citronu či máty. Pokud se již objeví nějaké to štípnutí nebo i jiné poranění doporučuji rovněž ošetřit levandulovým éterickým olejem. Skvěle dezinfikuje, chladí, zklidňuje a navíc odstraňuje svědění.

Pitná režim je důležitý!
Dostatečný přísun tekutin je velmi důležitý, protože zvláště v letním období se náš organismus mnohem rychleji dehydratuje. Denně bychom měli vypít 2,5 – 3 litry tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody, bylinkových čajů, rostlinných mlék (rýžové, sójové, ovesné). Káva a alkohol nás silně odvodňují.

Problémy se zažíváním:
Abychom předešli těmto nepříjemným problémům, měli bychom si vždy na dovolenou brát s sebou lněné semeno, protože obsahuje látky, které chrání naše střeva. Je to univerzální pomocník jak při zácpě, tak i průjmu. Při zácpě, konzumujeme 3 x denně 2 čajové lžičky semínka, ale každou dávku zapijeme 2 dcl čisté neperlivé vody.
Pokud dostaneme průjem užíváme 3 x denně 2 čajové lžičky semene, které zapijeme malým množstvím tekutiny.

Pozor na sluneční spáleniny:
Pobyt na přímém slunci naši pokožku velmi zatěžuje, je proto velmi nutné ji pravidelně ošetřovat speciálními ochrannými přípravky s vysokým UV faktorem 15-25. Jestliže se přece jen spálíme, můžeme si od bolesti pomoci vychlazeným jogurtem nebo zakysanou smetanou.
Dalším přírodním prostředkem regenerujícím kůži je zelený čaj. Obsahuje totiž složky, které pomáhají chránit kůži před poškozením ultrafialovými paprsky a také zmírňují zánět. Zelený čaj můžeme popíjet a rovněž si z něho dělat obklady na postižená místa. Při obzvláště bolestivých popáleninách natíráme postižené oblasti nakrájenou bramborou nebo okurkou.

Dovolená má být časem vytoužené relaxace, tak si ji neničme zbytečnými zdravotními komplikacemi.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz