Co je Asoka?

zpět

Jméno Asoka je často zaměněno s císařem Ašoka z Indie. Pravda je, že Jáva je velmi ovlivněna Indií od ranných civilizací. Do dnešního dne Indonéská kultura a také jazyk stále obsahuje stopy vlivu Sanskrtu.

Asoka je jméno květiny, která pochází z východní Asie (Indie, Barmy, Ceylonu a také z Indonésie).

Frangipani kytičky


V Čechách Asoka je internetový obchod, který se specializuje na ručně vyrobené módní doplňky (tašky a kabelky, šály, opasky a další) a domácí dekorace (svícny, rámečky na fotografie a další doplňky do bytu). Výrobky pochází z oblasti s velmi bohatou tradicí a kulturou a to z Yogyakarty - střední Jáva a Bali.

Yogyakarta
Yogyakarta (zkráceně Yogya) je hlavní turistická destinace na ostrově Jáva - Indonésie. Město leží na střední Jávě na úpatí aktivní sopky Merapi, která se v květnu minulého roku opět probudila.

Dveřní zarážka


Z doby impéria Mataram (15-16 st.) Yogya zdědila nejlepší tradice a tak se stala jedním z hlavních kulturních center Jávy. Město je zároveň známé jako centrum javánského klasického výtvarného umění jako je zpracovávání stříbra, loutkové divadlo (wayang kulit) a unikátní styl batikování látek.

Technika batikování je známá více než 2000 let. První známky použití této techniky jsou ze středního východu, centrální Asie a Indie. V Indonésii převážně na ostrově Jáva byla tato technika dovedena k dokonalosti. V dnešní době se batikování nepoužívá jen na látky, ale také na dřevěnou domácí dekoraci jako rámečky, svícny a další.

Dokonalost ručního zpracování se projevuje nejen na batiku, ale také na módních doplňcích, jako jsou kabelky a tašky vyrobené z přírodních materiálů včetně pandánu, bambusu, ratanu, mořské trávy a další. Díky velkému přírodnímu bohatství Indonésie je sortiment materiálů velmi rozmanitý a kvalitní.

Batiková šála


Bali
V 15. století se islám rozšířil na Jávě a impérium ovládající Indonésii, Majapahit se začalo rozpadat. To vedlo ke hromadnému odchodu aristokratů, kněží a umělců na Bali. Díky této události získalo Bali velkou prosperitu a nastala zlatá éra kultury pro další století.

Turistický boom v 80. letech dal nahlédnout do tradičního umění zahrnující tance, sochařství, malířství, řezbářství, zpracování kůže a drahých kovů a v neposlední řadě hudba na gamelan, který by jinak zůstal utajen okolnímu světu. Od této doby bylo Bali vyhledávanou turistickou destinací. Jedna z místních specialit je řezbářství s různorodými přírodními či náboženskými motivy. Tyto originální doplňky a ozdoby jsou nedílnou součástí každodenního života.

Rámeček


S Hinduismem Indové významně ovlivnili Balijské tance. Silná balijská identita přijala tyto vlivy s původním animistickým náboženstvím a tradičním folklórem. Vzniká tak jedinečné balijské etnikum.
Malby na plátno prošly značným vývojem. Dáno tradicemi sloužily k vyjadřování náboženských a mýtických idejí a byly i pod vlivem západních malířů, kteří žili na Bali. Výsledkem je jedinečný nezaměnitelný styl.
Král Ubudu byl známý pro svoji zálibu v umění a malířství a svým otevřeným přístupem k cizincům. Díky tomu se Ubud stal centrem umění, kterým prošli známí umělci jako Bonnet, Spies, Blanco, Snel. Mnozí z nich již nikdy Bali neopustili.
Řezbářství tak i sochařství jsou další umění ve kterém Bali vyniká. Námětem jsou náboženské nebo mytologické postavy.

Více informací na www.asoka.cz


Komerční sdělení


vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz