Co je praktické

zpět

Proč kupovat varnou konvici, když vlastně stejně poslouží i obyčejná, vhodná k ohřevu vody na varné desky? Protože je prostě praktická. A navíc v designové podobě zdobí i pracovní desku.

Dnes už je problém koupit konvici, která by měla pevnou přívodní šňůru. Většina z nich se nasazuje kruhovým dnem na trn se středovým kontaktem. Má to velkou výhodu: poslouží stejně pravákům i levákům. Kdo má v rodině obě varianty, měl by zvolit tuto verzi, navíc s vodoznakem po obou stranách.

Výkon varných konvic se pohybuje od 1000 do 2200 wattů. Čím větší objem, tím větší výkon. Je ale zbytečné, aby si dvoučlenná rodina kupovala největší, skoro dvoulitrovou konvici, kterou ale nakonec zalije dva šálky čaje. Navíc velká konvice zabírá na lince více místa. Ve starších domech navíc může "nejsilnější" konvice dělat neplechu: elektrické rozvody a pojistky nemusí vydržet velký příkon, zvlášť když se zkombinuje se současně běžící mikrovlnkou nebo jiným spotřebičem náročným na spotřebu energie.

Usazeniny
Ač se traduje, že staré varné konvice s obnaženou spirálou uvařily vodu dříve, vyplatí se zvolit variantu s nerezovým dnem, kde u rozpálené spirály nedochází k přímému styku s vodou. Na spirálu se totiž nabalovaly vápenité usazeniny, které nejenže snižovaly výkon, ale postupně se odlupující zbytky vodního kamene se dostaly s vodou až do kávy nebo čaje.

Majitelé studny vědí, jak málo stačí k tomu, aby se na dno (nebo v případě celonerezové konvice po celé stěně) usadil vodní kámen. Ale podobný problém, jen o něco menší, mají i ti, kdo jsou napojeni na běžný vodovodní řád. Tvrdost vody se liší region od regionu a ač vodárny musí dbát na kvalitu dodávané vody, tvrdost nemusí řešit. Lepší je smířit se s tímto problémem a zamezit možnosti vylití usazenin do nápoje koupí konvice se sítkem. A jednou za čas ji vyvařit roztokem octové vody nebo směsí s kyselinou citronovou. Stačí vodu přivést do varu a nechat nádobu přes noc odstát. Ráno půjde lehce vyčistit.

Tip:
- menší rodina vystačí s konvicí 1,2 až 1,5 litru

- pro leváky vybírejte konvici s kruhovým dnem usazenou na otočném trnu, s vodoznakem po obou stranách

- pokročilejší konvice se nejen symy vypnou, ale signalizují to i zvukovým signálem

- kdo zalévá horkou vodou instantní nápoje, měl by koupit konvici umožňující vypnutí při teplotě 90 °C. Vařící vody do těchto nápojů, vylouhuje do kávy třísloviny a hořké složky


Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz