Co je to lipofilling?

zpět

Augmentace tukem, lipotransfer, transplantace tuku jsou synonyma pro výplň dané oblasti vlastním tukem. Jde o poměrně jednoduchou metodu, kdy se odebere tuk z jedné části těla, aby se doplnil chybějící objem měkkých tkání v jiné oblasti těla.

Metoda se rozvinula s oblibou tumescentní liposukce. Jsou dohady, zda tukové buňky po přemístění znovu ožijí nebo je efekt omlazení kůže způsoben vnitřní stimulací a jizvením kůže.

Stárnutí se projevuje úbytkem měkkých tkání, tj. podkoží, svaloviny a má za následek ztrátu elasticity kůže, tvorbu vrásek, pokles kůže, hlavně u štíhlých jedinců. Zvýrazňují se ostré rysy obličeje a klasický facelifting toto ještě zvýrazní. Proto doplnění objemu měkkých tkání jako rtů, tváří, má lepší omlazující efekt než pouze lifting obličeje.

Tuk se odebírá tumescentní metodou z vybrané oblasti. Přednost dáváme oblasti co nejblíže aplikaci (jedna ze zásad plastické chirurgie), takže třeba brada - jako donorské místo pro obličej, dále místa, kde jsou co nejmenší tukové buňky ? používáme-li výrazu transplantace tukových buněk, tak jde vlastně o části buněk a je větší pravděpodobnost, že se buňka uchytí. Hlavně tam musí tuk být, což u štíhlých pacientek je někdy problém. Dalším kriteriem je, aby odběrová plocha pacientku zbytečně nebolela. Před odběrem danou plochu asi 15 minut chladíme, potom za sterilních podmínek na operačním sále napouštíme. Po napuštění oblasti lokálním anestetikem odsáváme tuk specielní tenkou kanylou do injekční stříkačky, kde bez kontaktu se vzduchem tuk sedimentuje. Na některých pracovištích používají centrifugu na dosažení větší hustoty tuku.Tuk pomocí další tenké kanyly aplikujeme do dané oblasti v mírném nadbytku - počítáme asi s 1/3 odplavení tuku. Nutno počítat s otoky a možnými modřinami po aplikaci. Toto může trvat 7-10 dní. Výsledek hodnotíme za měsíc, případně doplňujeme o tuk, který skladujeme v chladu 1 až 3 měsíce.

Nejčastěji korigované oblasti

- rty - je možné kombinovat s chirurgickým rozšířením červeně
- obličej - lícní kosti
- nasolabialní rýhy
- brada
- genitálie - zvětšení penisu
- zúžení vchodu u žen
- výplně nerovností po liposukci, jizev

Výhody metody

- jednoduchost metody - ambulantní výkon
- dostupnost různého množství tuku - neporovnatelné cenově s jinými umělými filery jako kolagen, Restylan, Artecol atd.
- dobrá snášenlivost - jde o vlastní materiál, tzn. odpadá alergická reakce, vylučování materiálu přes kůži, tuk se neopouzdřuje jako cizí těleso
- nevznikají žádné jizvy.

Nevýhody

- část tuku se vstřebává - někdy je těžké předpovídat, jaké množství zůstane. Výkon ale lze opakovat.
- Tuk se řadí mezi vstřebatelné filery.

Autor:MUDr. Janka Točíková
Zdroj: www.plasticka-chirurgie.info
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz