Co patří na kompost? A co naopak ne?

zpět

Udělali jste první krok a rozhodli jste se vytvořit na zahrádce kompost? Víte, kam jej umístit, aby se mu dobře dařilo, ale zatím nevíte, co přesně na něj můžete hodit? Ne každý odpad z domácnosti na něj totiž patří. Pokud se ale trochu zamyslíte, určitě na to přijdete i sami. Tady je jen malý návod.

Na kompost patří rozhodně odpad ze zahrady jako spadané listí, posekaná tráva nebo menší odřezané nebo suché větve. Opravdu menší, nesnažte se na kompost posadit celý strom, ten by se rozložil až za několik let.

Dávejte ale pozor na části rostlin, které jste odstranili kvůli chorobám, kterými byly napadeny. Takový odpad na kompost nepatří, mohl by jej totiž napadnout a znehodnotit i zdravou část. a co víc, zárodky chorob by se mohly dostat do celé zahrady.

Pozor na nemocné části rostlin
Pokud se v chorobách rostlin vyznáte, dejte si pozor především na nádorovitost kořenů košťálovin nebo bakteriální spálu růžovitých rostlin či monilii. Právě tyto choroby jsou obzvlášť odolné a v kompostu přetrvají. Některé jiné choroby dokáže samotný proces kompostování zneškodnit.

Neriskujte ale, a pro jistotu na kompost vůbec napadené části rostlin nedávejte. Stejně tak se vyhýbejte plevelu, který se dokáže výborně rozmnožovat a je schopný celým kompostem prorůst. Plevel vždycky patří mimo zahradu. Obzvlášť odolné jsou svlačce nebo bršlice, ale i kopřiva či ptačinec. Tyto rostliny se umí rozmnožit zpět na záhonky, odkud jste je pracně vytrhali.

Na kompost patří především biologický odpad
Pokud jste doma zvyklí třídit bioodpad, máte napůl vyhráno, protože jste již zvyklí biologický odpad separovat. Biologický odpad je bohatý na živiny, například slupky od brambor nebo z okurek, mrkví či jiných druhů zeleniny nebo slupky od vajec jsou pro kompost opravdovým zdrojem bohatých látek.

Jádřince jablek nebo pecky meruněk či broskví jsou dobrou potravou pro kompostové žížaly. Stejně tak i kávová sedlina. Kompostové žížaly jsou k dobrému zrání kompostu a jeho celkovému prospívání.

I odpad z tropického ovoce na kompost patří
Nebojte se na kompost hodit ani slupky pomerančů, mandarinek, banánů nebo citronů. Přestože mnohdy obsahují docela vysoké množství konzervačních látek, rozkladnému procesu a následnému zrání kompostu to nevadí.

Ač se vám to může zdát na první pohled zvláštní, na kompost můžete vyhodit i zbytky vlny nebo papírové sáčky. Přímo noviny nebo časopisy ale raději vhoďte do kontejnerů na papír, jsou pro kompostování až příliš těžké, i když i s nimi by si kompost dokázal poradit.

Na kompost patří především rozmanité materiály
Ideální je, pokud se na kompost dostane co nejrozmanitější směs materiálů, které pak přispějí k celkové kvalitě kompostu. Ovšem co se týče živočišného odpadu, maso a ryby na kompost nepatří. Nejenže nemají příznivou strukturu, ale zároveň vábí nejrůznější hlodavce. To samé platí i pro odpad z jídel, která již byla uvařena.

Co se týče velikosti materiálu, který na kompost patří, je nejlepší zapamatovat si jednoduché pravidlo: čím menší a drobnější, tím lepší. Proto se nebojte rozsekat odpad z rostlin sekačkou na trávu a větve rozdrtit drtičem. Pokud ale vyhodíte na kompost odpad z rostlin vcelku, i tak si s ní poradí, jen proces rozkladu bude delší.

Zdroj: www.living.cz; Martina Tlachová
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz