Čtyři nejčastější POHLAVNÍ NEMOCI

zpět

Sexualita je jedním ze tří znaků vedle vzpřímeného postoje a velikosti mozku - kterými se člověk odlišuje od živočichů z nižších příček evolučního řebříčku. Proč mezi ně patří? Na rozdíl od živočichů, kteří omezují své sexuální styky na krátké období spojené s rozmnožováním, pěstují lidé sex s nadšením, kdykoliv se jim zamane. Právě z této skutečnosti vyplývají i rizika, která jsou s milováním spojena. Kromě nechtěného těhotenství jde především o možnost nakazit se nepříjemnou, či dokonce životu nebezpečnou pohlavní nemocí. Některé z nich hrozí českým ženám častěji než jiné. Z celkem asi pětadvaceti známých pohlavně přenosných nemocí je to v současnosti především těchto pět:

Infekce HPV

Nákaza lidským papilomavirem (human papilloma virus, HPV) je nejběžnější ze všech sexuálně přenosných nemocí. Dobrá zpráva je, že nákaza tímto virem patří mezi ty nejneškodnější. Z asi stovky virů HPV ohrožují ženy jen dvě menší skupiny. Jedna způsobuje genitální bradavice, které jsou sice nevzhledné a nepříjemné, ale v podstatě nepředstavují vážnější nebezpečí. Jejich léčení však vyžaduje pohlavní zdrženlivost, protože jsou nakažlivé. A bohužel nejen pohlavním stykem. Jakákoliv bradavice způsobená virem HPV se může rozšířit i dotekem. Druhá nebezpečná skupina virů HVP se podílí na vzniku rakoviny děložního krčku. Jediným způsobem, jak předcházet rakovině děložního krčku, jsou zatím preventivní prohlídky. V případě, že je toto zhoubné onemocnění zachyceno včas, je úspěšně léčitelné. Vakcína proti HPV už je na světě a je ve stadiu schvalování. U nás by se mělo začít očkovat v polovině příštího roku, říká gynekolog Jiří Ondruš.

Chlamydie

Podle Světové zdravotnické organizace onemocní chlamydiovým zánětem ročně kolem 90 milionů osob. Vzhledem k tomu, že nemoc má mírné nebo téměř žádné symptomy, nakažené osoby se neléčí a bakterie šíří dále. Nemoc se dá přitom snadno léčit antibiotiky. A proč ji léčit, když má jen mírné příznaky? Chlamydiový zánět může totiž negativně ovlivňovat plodnost žen a podle nového výzkumu švédských vědců i plodnost mužů. Navíc pokud se nakazí těhotná žena, může se u plodu vyvinout infekce očí nebo zápal plic.

Herpes

Opar neboli genitální herpes způsobuje virus herpes simplex (HSV), který se vyskytuje ve dvou podobách. První typ vytváří dobře známý opar na rtu. Druhý má podtitul genitalis, protože se projevuje v oblasti pohlavních orgánů, kde tvoří podobné bolestivé puchýřky jako na rtech. Vědci zjistili, že díky orálním sexuálním praktikám a také neopatrnosti v případech, že máme opar na ústech, je každý desátý opar na pohlavních orgánech způsoben tím typem viru, který bychom očekávali spíše v okolí úst. Celá nepříjemná záležitost s puchýřky, i když není léčena, trvá dva, nanejvýš tři týdny. Puchýřky pak zmizí, ale virus už navždy zůstane ve vašem těle. Stáhne se do místních nervových uzlin a čeká na svou další příležitost. Pozor, nikdy neprovozujte sex s nikým, kdo má jakýkoli typ herpesu ve stadiu výsevu puchýřků! Obzvlášť nebezpečný je pro těhotné ženy. Infekce má u nich mnohem těžší průběh a virem může být infikován i plod.

Žloutenka typu B

Možná vám připadá , že nejde o pohlavní nemoc, ale nepleťte se. Zjistilo se, že pohlavní styk je v poslední době nejčastějším způsobem přenosu žloutenky typu B. Infekce se totiž nejsnadněji přenáší infikovanými tělesnými tekutinami, tedy krví, spermatem, poševním sekretem, hleny nebo slinami. Hepatitida B je až stokrát nakažlivější než AIDS. K nákaze stačí drobná ranka či oděrka. Na pozdní následky žloutenky typu B, jaterní cirhózu a rakovinu jater, umírají ročně až dva miliony lidí. Statistiky také potvrzují, že na světe žije asi 400 miliónů nosičů tohoto viru a každý rok se nakazí dalších 50 milionů. Nejúčinnější ochranou proti žloutence typu B je očkování. V současné době jsou na trhu jak vakcíny proti žloutence typu B, tak kombinovaná vakcína, která chrání před žloutenkami typu B i typu A.

Zdoj: www.mesicnikzdravi.cz; Daniela PIRNEROVÁ
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz