Czech Press Photo 2007: vyhrála momentka z rodinného dramatu

zpět

Držitelem skleněné plastiky Křišťálové oko a titulu Fotografie roku 2007 se stal Dan Materna z deníku Mladá fronta Dnes za snímek Exekuce dítěte. Fotka, pořízená v lednu 2007, zachycuje emotivní pranici české matky a portugalského otce o šestiletou Sáru. Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo se na vítězi shodla jednomyslně s tím, že kromě novinářské aktuálnosti a pohotovosti má snímek také vynikající úroveň estetickou a obsahuje závažné poselství.

"Vítězná fotografie zachycuje největší soukromé drama v životě člověka - válku v rodině. Je to krize hodnot, kdy prohrávají všichni: matka, otec, dítě, společnost i úřady," vysvětluje své rozhodnutí 11 porotců v čele s českým fotografem Andrejem Reiserem. Ocenění, jehož součástí je i šek na 120 000 korun, převezme vítěz z rukou českého prezidenta Václava Klause při slavnostní vernisáži výstavy, která se uskuteční 15. listopadu 2007 v 16 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Pražský primátor Pavel Bém dále rozhodl o přidělení Grantu Prahy Czech Press Photo 2007 Janovi Zatorskému, fotografovi časopisů Týden/Instinkt, za rozpracované projekty na téma Doprava v Praze - Žijeme s vlakem a Dvojníci. Jde o roční tvůrčí stipendium ve výši 120 000 Kč. Po skončení grantu stipendista odevzdá pražskému magistrátu dvě paré třiceti nejlepších prací k archivním a výstavním účelům; s výslednou fotosérií se odborníci i veřejnost budou mít možnost seznámit na výstavě Czech Press Photo 2008.

Do letošního 13. ročníku soutěže se přihlásilo 228 fotografů, porotci vybírali z celkového počtu 3104 fotografií. Celkem bylo v soutěži rozdáno v osmi tematických kategoriích (Aktualita, Reportáž, Lidé, o nichž se mluví, Každodenní život, Portrét, Sport, Příroda a životní prostředí, Umění) 32 cen a čestných uznání. Zvláštní cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky získal fotoreportér Jan Šibík za sérii Uprchlický tábor ve vesnici Atiak (Uganda, září 2007).

Už pošesté výtvory českých a slovenských fotožurnalistů hodnotila i 9členná dětská porota, sestavená Českým výborem pro UNICEF z příslušníků národností a menšin žijících v Česku. Cenu dětí UNICEF přiřkli 10-14letí školáci Petru Davidu Joskovi (Associatted Press) za snímek Tvář Iráku (srpen 2007). Zástupce dětí, 12letý Vojta Vrabec, k tomu řekl: "Vybrali jsme tu fotografii, protože je na ní pouze jedna tvář, ale znázorňuje utrpení mnoha lidí. Kdyby to byla pohlednice, měla by obletět celý svět a lidé by měli udělat něco pro to, aby smutek z očí holčičky zmizel, aby mohla být aspoň chvíli šťastná."

Výstavu Czech Press Photo 2007 můžete zhlédnout od 16. listopadu 2007 do 31. ledna 2008 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz