Dá se láska definovat?

zpět

Věřte či ne, i láska je oblast, kterou se vědci zabývají a snaží se ji dostat na kloub. Je předmětem mnoha vědných disciplin, od medicíny, která se pokouší popsat, co se s člověkem děje ve stavu zamilovanosti, prožívání emoce lásky a vztazích obecně na úrovni hormonální, nervové a jiných. Antropologie odhaluje rozdíly a charakteristiky této emoce mezi lidmi z hlediska historických, geografických rozdílností. Psychologie zkoumá vnitřní pochody jenž jsou bytostně subjektivní a blízké konkrétnímu jedinci, no na druhé straně tak podobné i ostatním. A kde je vlastně její centrum? Dnes víme, že to není srdce, jak se kdysi takřka pohádkově předpokládalo, nýbrž v mozku a to konkrétně v limbickém systému, které má centrální funkci především z hlediska emocí. I díky němu se nám strachy rozklepou kolena, úžasem padne čelist, odporem zkřiví obličej či láskou zajiskří panenky. Ovlivňuje totiž naše emoce a tedy i lásku.

Sociální psychologové vyzkoumali, že s láskou a fyzickou atraktivitou do značné míry souvisí tři pojmy. Prvním je podobnost, co znamená stupeň, do kterého lidé se druhými souhlasí, nebo-li jsou si podobní. Ze zkušeností sami víme, že jsou nám sympatičtější ti, kteří mají podobné názory, podobné zájmy, hodnotové orientace, postoje, koníčky či přinejmenším vkus oblékání. Druhým pojmem je blízkost, která doslova vyjadřuje fyzickou vzdálenost. Výzkumy prokázaly, že lidé, kteří žijí v relativní blízkosti či sousedství, mají větší šance na bližší přátelství a lásku než ti, kteří od sebe žijí na míle daleko a nejsou v blízkém fyzickém kontaktu, čili se nevídají. Poslední klíčový termín je vzájemná atraktivita, což představuje úroveň přitažlivosti. Vědci zjistili, že zejména v počátcích vztahu je pro nás atraktivita důležitá, ta naštěstí pak postupně ustupuje ve prospěch jiných vztahových hodnot jako je důvěra a závazek.

Je nesporné, že je láska pro nás nesmírně důležitá. Možno říct, že se kolem ní točí snad všechno, v médiích a vůbec všude jsme vystavováni různým podobám této emoce, ve filmech, reklamě, hudebním průmyslu - jen si zkuste sepsat názvy písniček obsahujících slovo "láska" nebo "milovat", zejména v angličtině "love". Rádi milujeme a chceme být milovaní. Chceme mít někoho po svém boku, o koho se můžeme opřít, kdo při nás stojí, a na oplátku, pro koho jsme tu my, kdo nám důvěřuje a jsme jeho vesmírem.

Obecně můžeme rozlišovat šest základních typů lásky, které se objevují v každém vztahu souběžně, jeden typ víc, jiný méně, některý je výraznější v počátcích vztahu, pak postupně slábne, jiný je spíš hodnotou, které se člověk drží po celý život, nebo může experimentovat v různých údobích svého života. Žádný z nich se u nikoho nemůže vyskytovat samostatně, převážně jde o mix vícero typu, s převahou jedné nebo dvou forem, které dominují, a ty ostatní jsou spíše sekundární.

EROS - (vášnivá láska) Je pro ní charakteristická vášeň a silná fyzická a emocionální přitažlivost

LUDUS - (hravá láska) Jde o lásku hravou, volnou, s nízkou mírou závazku, převažuje flirt a nevázanost, nejistota v budoucnost vztahu.

STORGE - (přátelská láska) Láska a přátelství se prolínají a snoubí v jedno. Partneři jsou si zároveň nejlepšími přáteli.

PRAGMA - (pragmatická láska) Jde o systematické hledání lásky či vztahu, často jen pro vztah samotný. Člověk potřebuje mít vedle sebe někoho, eventuelně má i požadované vlastnosti, které od partnera očekává (zájmy, vzhled, společné postoje, koníčky, peníze)

MANIA - (prudká láska) Je často založená na nízké důvěře i sebedůvěře. Partneři mají často potíže zaměřit se na cokoliv jiné než jejich vzájemný vztah.

AGAPÉ - (oddaná láska) Jde o nepožadující, dávající a pečující vztah. Partneři jsou si oporou a raději věci svému partnerovi dávají než dostávají.

Autor: Mgr. Michal Polakovič, zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz