Dáma v krátké sukýnce a bez repelentu je v lese v podstatě sebevrahem

zpět

Rozverná či romantická procházka v lese se může proměnit v hotové peklo. Stačí, když si do lesa vyrazíte v krátké sukni či kalhotách, v polobotkách a dokonce bez pokrývky hlavy a s holými rameny. Na takto oblečenou dámu - ale i muže - číhá nejedno nebezpečí. A nejde vždy jen o násilníky nebo sexuální devianty. Tenhle zabiják je podstatně menší.

Měří asi tři milimetry a jmenuje se klíště obecné. Jen v loňském roce na jeho kousnutí zemřeli v ČR čtyři lidé. Letos v červenci už jeden. A přitom stačilo tak málo. Použít před vstupem do lesa repelent.
Zatímco průměrná česká rodina téměř nepoužívá repelenty a v jejich spotřebě jsme s jedním balením ročně na rodinu na chvostu statistik, výskyt klíšťat i počet osob nakažených boreliozou a encefalitidou, které klíšťata přenášejí, zaujímá Česká republika suverénně první místo v Evropě.
Nejčastěji máme na poličce v koupelně či v komoře repelent Off! (35,7 procenta - má také nejvyšší podíl obranné látky, viz Test DNES), následován repelentem Diffusil s 15,2 procenty. Repelenty působí zhruba čtyři hodiny, takže jsou na procházku lesem v podstatě dostatečnou ochranou. Přitom stačí aplikovat repelenty v lese a u vody můžeme přímo na oblečení. K dostatečnému odporu hmyzu by to mělo stačit.

Pokud se domníváme, že přítomnost klíšťat je podmíněna jen lesním porostem, pak jsme na velkém omylu. V poslední době se tito zabijáci objevují i v zahrádkách a dokonce i v městských parcích. Tedy i na místech, kde se dříve tato havěť vyskytovala jen sporadicky. Nebezpeční parazité dokonce putují i do hor, do nadmořských výšek, které pro ně dříve byly v podstatě nepřekonatelné. Proto u nás přenášejí nejen klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu ale také tularemii a Q-horečku. Z těchto nákaz jsou pro člověka nebezpečné především první dvě.
Boreliozu přenáší zhruba 20procent klíšťat, encefalitidou kolem jednoho procenta. V ohniscích těchto nákaz je samozřejmě tento poměr vyšší. Těm je proto dobré se raději vyhnout. V České republice jde především o jižní Čechy a obecně okolí Vltavy a Berounky. Kromě toho se za vysoce rizikové označují některé části Jeseníků a Českomoravské vrchoviny.

Klíště
Klíště obecné je - v případě samičky - dlouhé 3 až 4 milimetry, sameček je trochu menší, měří kolem 2,5 milimetru. Hladové klíště sedí na konci větve nebo jiných vyčnívajících místech s předníma nohama šikmo zdviženýma do vzduchu. Přiblíží--i se oběť, spadne na ni a zakotví se pomocí ozubeného hypostomu v její kůži. Klíště dokáže takto čekat a hladovět i déle než jeden rok. Klíště obecné není jen parazit sající krev, ale může také přenášet nebezpečné nemoci - lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.

Lymeská borelióza (někdy též lymská borelióza) je infekční onemocnění poprvé popsané z městečka Old Lyme ve státě Connecticut v USA. Prvním příznakem onemocnění je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí. Objevují se nepříliš specifické příznaky jako je horečka, bolesti svalů, únava. Tyto chřipku připomínající příznaky se však nemusejí objevovat ve všech případech. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby. V počátečních stádiích bývá účinná léčba antibiotiky.

Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých než u dětí. Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu. Relativně účinnou prevencí je očkování. Jedinou léčbu představuje podpůrná léčba (vitamíny a léky tlumící sekundární projevy nemoci) a klid na lůžku.

Za loňský rok zemřeli po kousnutí klíštětem 4 lidé.

klíšťata

Autor: Jaromír Pohan
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz