Deprese a sex

zpět

Deprese není jen tak obyčejný žal nebo smutek, který člověku přebývá v duši. Je to celkový duševní stav projevující se skleslostí, vnitřním napětím, nerozhodností, ztrátou zájmu o sebe i o své okolí, pokleslým sebevědomím, sebeobviňováním a pocity viny, zpomalením duševních a fyzických procesů a narušením imunity. Je statisticky dokázáno, že u lidech postižených depresí se více než dvakrát častěji objevují virózy, chřipky či nachlazení. Nemoc také přináší narušení pohlavních funkcí, co nahlodává nejen duševní rozpoložení jedince, vede k frustraci, ale taky negativně ovlivňuje partnerské vztahy. Vysoké procento žen v depresi, až kolem 75% ztrácí o sex zájem, o něco nižší procento žen výrazně sníží počet pohlavních styků a asi 50% ztrácí schopnost orgasmu. U mužů je toto číslo obdobné a až jedna pětina všech pacientů s depresemi trpí impotencí. Svůj podíl paradoxně mívají i některá psychofarmaka, která mohou v průběhu léčby dočasně k snižování sexuálního apetitu ještě přispět. Symptomy deprese, jako jsou nespavost, změněná chuť k jídlu, pocity bezcennosti a anhedonie - ztráta zájmu o věcí, které nás předtím těšily, včetně sexu, můžou mít výrazný vliv právě na pohlavní aktivitu a libido.
Spánková deprivace se jako příčina sníženého sexuálního pudu velmi podceňuje a i když odborníci v této oblasti zkoumají souvislost mezi spánkem a sexem, podle výzkumů je pravděpodobné, že zde hraje významnou roli hormon vazopresin.
Změna chuti k jídlu, běžná při depresích, může ovlivňovat libido, buď v souvislosti s nabíráním váhy a s tím spjatými pocity bezmoci a bezcennosti vedoucí k negativnímu pojetí svého těla, anebo v souvislosti se ztrátou hmotnosti, způsobené odmítáním jídla. Výzkumy ukazují, že chemický neuropeptid Y v mozkové tkání, který se výrazně zvyšuje při deprivaci jídlem, rovněž negativně působí na sexuální pud.

Při léčbě deprese se obvykle normální libido vrací, nicméně v některých případech, určité druhy antidepresiv, užívaných v léčbě deprese, můžou paradoxně způsobit sexuální dysfunkce. Naštěstí, existují způsoby, jak řešit tento problém. Nejlepší je přediskutovat problém s lékařem, který posoudí míru medikace a upraví léky a jejich množství tak, aby farmakoterapie určená na léčbu deprese a teda i sexuálních dysfunkcí, sama tyto dysfunkce vedlejšími účinky nezpůsobovala.

Jak si zvýšit libido?
Zdravý životní styl je nejlepší cestou, jak si zabezpečit i zdravé libido. Správné návyky v jídle, přiměřené cvičení, dostatek spánku pomůže vypořádat se se stresem, udržet si zdravý postoj k vlastnímu tělu a udržet stálou hladinu hormonů. Nicméně, podobně jako hmotnost či milostný vztah, libido se může taky zvětšit anebo snížit z různých důvodů, které jej ovlivňují. Snížené libido je příčina, pro kterou miliony lidí po celém světě vyhledává pomoc a léčbu a podobně jako mnoho jiných zdravotních potíží, je taky léčitelné a vyléčitelné. Je potřebné přitom určit, do jaké míry v něm sehrávají roli faktory biologické (hladina hormonů a fyziologické aspekty) a do jaké míry je způsobený psychogenními faktory (stres, deprese, přepínání sil apod.). Podle toho, lékař anebo psycholog stanoví vhodný typ terapie.

Mgr. Michal Polakovič
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz