Děti a drobná poranění

zpětDrobná poranění a oděrky jsou neodmyslitelnou součástí dětského věku. Většinou se jedná o oděrky a odřeniny, v horším případě řezné rány, kde je nutné ránu dobře vyčistit a vydezinfikovat. Řadu z nich můžeme dobře ošetřit domácími tradičními prostředky.Domácí ošetření aneb co udělat abychom předešli infekci:
- Nežli se pustíme do ošetřování musíme si pečlivě umýt ruce.
- Postižené místo důkladně vymyjeme pod tekoucí studenou vodou, abychom odstranili všechny nečistoty.
- Ránu vydezinfikujeme například silným šalvějovým, skořicovým či hřebíčkovým čajem.
- Můžeme si pomoci i aromaterapií- ránu pokapeme 100% přírodním éterickým olejem z čajovníku(tea-tree) či levandule. Tyto silice se mohou nanášet na kůži neředěné.
- Pokud nemáme po ruce bylinky ani éterické oleje, můžeme ránu vydezinfikovat například jódovou tinkturou či peroxidem vodíku.
- Poťukáváním sterilním mulem či kapesníkem ránu osušíme.
- Nakonec postižené místo přikryjeme náplastí či sterilním obvazem.
- Jestliže rána silně krvácí, pomůžeme si tak, že postiženou končetinu zvedneme do výšky a na ránu přiložíme čistý mulový čtverec, který pevně přitiskneme rukou, abychom zastavili krvácení. Následně mul pevně převážeme obinadlem a vyhledáme lékařskou pomoc.

Aloe vera:
Na okně žádné domácnosti by neměl chybět květinář s úžasnou rostlinkou jménem aloe vera. Tento sukulent je odpradávna používán k léčebným účelům. Dužina této rostliny se skvěle hodí k léčbě odřenin, popálenin a jiných kožních neduhů. Obsahuje totiž velké množství protizánětlivých látek, které na poraněné kůži vytváří chladivý, ochranný gel.

Aloe vera rozřízneme a dužinou potřeme postižené místo. tento postup opakujeme i desetkrát denně. Spálenou kůži od slunce si můžeme zchladit koupelí s přídavkem aloe vera. Připravíme si ji tak, že do vlažné vody ve vaně přidáme jeden až dva šálky šťávy z aloe.

Třísky:
Drobné úlomky dřeva, ale i kovu či skla, které se zachytí pod pokožkou, mohou působit obrovskou bolest. Jestliže se tyto tělesa včas neodstraní a rána dobře nevyčistí, můžou způsobit zánět a následnou infekci.

Nejvíce postiženými částmi těla jsou ruce, chodidla a kolena, poněvadž se dostávají do kontaktu s tříštivými materiály.

Jak odstranit třísku?
- Postižené místo nejprve vydezinfikujeme například 100% přírodním levandulovým či čajovníkovým olejem.
- Pokud tříska vyčnívá z kůže, k jejímu vytáhnutí použijeme pinzetu.
- Je-li pod kůží, vydezinfikujeme rovněž špičku jehly a s její pomocí třísku vytáhneme.
- Po jejím vyjmutí ranku opět vyčistíme.
- Je-li tříska hodně hluboko zabodnutá, pomůže nám když si postižené místo několikrát za den natřeme medem, měsíčkovou či kostivalovou mastí a přelepíme na dvanáct hodin náplastí. Jde potom lépe odstranit.
- Pokud je tříska zachycená blízko kloubu nebo je tak velká, že jí nemůžeme vytáhnout, v těchto případech je dobré navštívit lékaře.

Některé děti poranění snášejí lépe než ty jiné. Pokud máte citlivějšího potomka je dobré mu během dne podávat po lžičkách čerstvě uvařený meduňkový čaj s medem nebo Bachovy krizové esence. Oby tyto přírodní prostředky mu pomohou celou touto nepříjemnou záležitostí lépe "proplout".

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz