Děti a počítač

zpět

Je prokázanou skutečností, že v posledních letech poměrně velká část dětské populace tráví volný čas sledováním televize (TV) nebo hraním počítačových her (PC). Obojí je spojeno s pohybovou neaktivitou, s příjmem nadbytečných kalorií (chipsy, nápoje typu coca-cola), ale i různými neuropsychickými abnormalitami.


Studie
Byla provedena studie v rodinách 1143 školních dětí (6-11 roků). Fyzikální příznaky provázející nadměrné hraní počítačových her.

Analýza se opírala o údaje z dotazníku, kde se přesně zaznamenávala doba, po kterou děti sledovaly TV/hráli PC a doba, v níž spaly.

Současně byly všechny děti cíleně vyšetřeny na přítomnost tří příznaků:

1.tmavé kruhy pod očima (O)

2.svalová ztuhlost v ramenním kloubu (RK)

3.změna postavení lopatky v důsledku ztuhlosti v ramenním kloubu L).


Přítomnost uvedených příznaků měla v hodnoceném souboru tuto frekvenci:
O u 165 dětí (14,4 %),
RK u 229 dětí (20 %)
L u 72 dětí (6,2 %).

U chlapců byla častější než u dívek nalezena přítomnost dvou z uvedených příznaků. Chlapci současně trávili delší čas hraním na PC než dívky. U všech dětí, které hrály na PC déle než 1hodinu/den, byla prokázána vyšší frekvence příznaků O a RK než u dětí, kde doba strávená u PC byla pod 1 hod/den.

Nedostatečná doba spánku byla prokázána v těsné korelaci se všemi třemi hodnocenými příznaky.

Autoři studie uzavírají, že nadměrné sledování TV nebo hraní na PC vede k manifestaci O a RK a je také podkladem spánkové deprivace. Proto doporučují, aby doba, po kterou děti sledují TV nebo hrají na PC, byla kratší než 1 hod/ den.


Tip:
Ostrovidky Plus s luteinem - spojením přírodních látek z borůvkového extraktu, beta-karotenu a luteinu vzniká jedinečná kombinace, kterou je možno bez nadsázky považovat za skutečnou pomoc pro unavené oči.
Zdroj: www.celostnimedicina.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz