Děti a sluníčko

zpět

Letní sluníčko je velmi silné, obzvlášť pro dětskou pokožku, která je tenoučká, má ještě nedokonale vyvinutý kožní film a její obranyschopnost je také snížená. Děťátka do 6 měsíců by měla být proti sluníčku maximálně chráněná například slunečníky, síťkami, pokrývkou hlavy, vzdušným oblečením a kvalitním krémem s faktorem 60. V tomto věku rovněž nedoporučuji s dítětem cestovat k moři. Pro děti do 3 let věku je nutná pokrývka hlavy, kvalitní sluneční brýle a opalovací krém s faktorem 30. Tyto krémy nanášíme dítěti zhruba 30 minut před plánovaným pobytem na slunci. Pokud jsme u vody volíme přípravky odolné vůči ní.

Kvalitní ochranný opalovací prostředek musí kůži chránit před UVA i UVB zářením, dále jí i vyživovat a zklidňovat. Nejlepšími přípravky jsou na bázi rostlinných olejů, poněvadž ty obsahují mastné kyseliny, které jsou pokožce vlastní. Aby byly přípravky opravdu šetrné nesmí obsahovat konzervační látky, barviva a minerální oleje. Doporučuji vybírat s kontrolované přírodní kosmetiky.

Přichystejte pokožku dítěte na sluníčko:
Tři týdny před plánovaným sluněním bych doporučila popíjení čerstvé mrkvové šťávy v množství 1 lžíce denně. Organismus tak získá beta-karoten, který chrání před spáleninami a dodá pak pokožce bronzovou barvu.

Jak na spáleniny od slunce:
Nejdůležitějším opatřením při léčbě spáleniny je ochlazení, které je nutné udělat co nejdříve. Popálené místo dítěti deset minut ochlazujeme studenou vodou nebo si připravíme studený obklad. Chlazení snižuje otok a odvádí z kůže horkost. Pokud má děťátko spálenou větší část těla, je dobré si připravit chladivou ovesnou koupel. Vyrobíme si ji tak, že 1 hrst jemně mletých ovesných vloček zalijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 30 minut louhovat. Pak dobře přecedíme a získaný šlem přidáme do chladnější vody ve vaně. Koupel by měla trvat 10 minut. Ovesné vločky mají na kůži silně regenerační a zjemňující účinky. Mnoha lidem přináší úlevu, když si na spáleniny přikládají obklady z vychlazeného mléka, zakysané smetany či jogurtu. Mléko obsahuje velké množství tuku, neucpe póry a pokožku zklidňuje. Osvědčilo se mi rovněž potírání spáleniny vitaminem E.

Z aromaterapie je velmi účinné potřít spálená místa neředěným levandulovým éterickým olejem.

Pozor na přehřátí!
Úpal a úžeh jsou způsobeny přehřátím organismu. Úpal může vzniknout všude, kde je horko (například i v uzavřených prostorech), úžeh je způsoben podrážděním mozku přímým slunečním zářením. Příznaky obou těchto zdravotních problém jsou ale téměř totožné – nevolnost, silné bolesti hlavy, závratě, zrychlené dýchání a tep, zvracení. Úžeh se nemusí projevit ihned a může jej provázet i ztuhnutí oblasti krku a šíje. Těmto komplikacím se na dovolené můžeme vyhnout celkem lehce – stačí když budeme dětský organismus dostatečně zásobovat tekutinami (1,5 -2 litry denně), chránit dítě pokrývkou hlavy a například slunečníkem a pravidelně ochlazovat jeho tělíčko chladnější sprchou či koupelí.

Jestliže se přece jen úpal nebo úžeh objeví, velmi důležité je přenést dítě na klidné, stinné místo. Dále mu uvolnit oblečení a začít mu dávat studené obklady na hlavu a celé tělo. Postiženému se rovněž musí dodat tekutiny, vhodná je balená studená voda s přídavkem citrónové šťávy. Malým dětem jí dáváme po lžičkách v 10 minutových intervalech. V těchto případech je nutná lékařská prohlídka.

Rodiče pozor!
V několika posledních letech se velmi zvýšil počet rakoviny kůže. Na jejím vzniku se podílí UV záření, dlouhé pobyty na přímém slunci a ztenčení ozonové vrstvy. Vědecké výzkumy potvrdily, že rizikovou skupinou jsou právě lidé, kteří v dětství prodělali opakovaná spálení pokožky sluncem. Pečlivá prevence je opravdu důležitá!

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz