Dieta podle krevních skupin: 1. díl – Krevní skupina ovlivňuje, jaká strava je pro vás vhodná.

zpět

Určitě jste si již všimli, že jídlo, které dělá jednomu dobře, může být pro někoho jiného zcela nevhodné. Proč je tomu tak? A jak zjistit, co by nejvíce vyhovovalo vám? O vysvětlení se pokouší dieta podle krevních skupin, která má tisíce příznivců po celém světě!

To, jaká potrava je pro vás nejvhodnější, je prý zakódované ve vašich genech – a poznáte to podle krevní skupiny! To, jestli máte krevní skupinu A, B, AB nebo 0 prý ovlivňuje váš metabolismus! Při sestavování jídelníčku byste se tím proto měli řídit.

Autorem myšlenky a propracovaného systému stravování podle krevních skupin je americký lékař Peter d'Adamo
Lékař Peter d'Adamo se věnuje alternativní medicíně. Podle jeho teorie se jednotlivé krevní skupiny objevovaly postupně v průběhu evoluce a to, v jakých podmínkách se vyvinuly, předurčuje jejich nositele k určitému typu stravování. Jejich metabolismus je totiž adaptován na jiné podmínky a jejich geny nesou tuto informaci dodnes, bez ohledu na to, kde teď žijí.

Při svém výzkumu vycházel Dr. Peter d'Adamo z mapy rozšíření jednotlivých krevních skupin na světě. To totiž není všude stejné. Například ve střední a jižní Americe má drtivá většina obyvatelstva krevní skupinu 0. Krevní skupina B má mnohem větší výskyt v Asii než kdekoliv jinde. Krevní skupina A je zas nejčastější v Evropě. Čtvrtá skupina AB je poměrně vzácná všude, což vyplývá ze způsobu, jakým se dědí. Pro zajímavost, v Česku je nejpočetnější skupina A (42 %), v těsném závěsu následuje 0 (39%) a mezi vzácnější skupiny patří B (15 %) a AB (4 %).

Krevní skupina 0 je podle vědeckých výzkumů evolučně nejstarší. Metabolismus jejich nositelů je prý nejlépe přizpůsoben trávení masa a zeleniny, nehodí se pro ně obiloviny a mléčné výrobky. „ Áčko“ je krevní skupina vegetariánů, hodí se pro ně rostlinná strava, nevhodné je maso. „Béčka“ mají za předky asijské nomády a mohou jíst i těžší masné a mléčné výrobky, nehodí se obiloviny. A nakonec AB je směsí skupin A a B, od čehož se odvíjí i seznam doporučených potravin.

Jak se dědí krevní skupiny dědí?
Každý člověk nese dvě části genetické informace, tzv. alely vypovídající o krevní skupině – jedna pochází od matky a druhá od otce. Těchto alel existují tři typy označené A, B a 0. O krevní skupině rozhoduje kombinace alel, kterou zdědíte. Kombinace AA stejně jako kombinace A0 dává krevní skupinu A. Stejně tak BB a B0 dávají krevní skupinu B. Krev typu 0 budete mít jenom pokud zdědíte dvě alely 0 a kombinace alel A a B dává krevní skupinu AB.

Kromě toho se v krvi ještě určuje takzvaný Rh faktor, který může být pozitivní nebo negativní. Má velký význam při transfuzích, ale v dietě podle krevních skupin nehraje roli.

Princip diety podle krevních skupin
V potravinách se nacházejí látky zvané lektiny, které podle některých výzkumů vykazují specifickou reakci s různými typy krve. Tím pádem některé potraviny jsou pro některé lidi hůř stravitelné, lektiny se jim dostávají do krve a zapříčiňují zdravotní potíže. Pokud se strava přizpůsobí krevní skupině, v první řadě se člověku upraví tělesná hmotnost, což většinou znamená ztrátu nežádoucích kilogramů. Následně se upraví i další zdravotní problémy a zlepší se trávení.

Teorie Dr. D'Adama však má i hodně odpůrců, kteří se k ní staví skepticky. Poukazují na to, že v této oblasti nebyl proveden dostatek výzkumů. Navíc funkce lektinů je podle nich jiná a d'Adamo prý špatně vykládá údaje, ze kterých vychází. Další kritika se snáší na nutriční hodnotu této diety, jednotlivým krevním skupinám by totiž při jejím dlouhodobém dodržování chyběly některé důležité látky vzhledem na jednostrannost stravy. To však nic nemění na tom, že dieta podle krevních skupin se těší značné popularitě – vyzkoušíte ji taky?

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz