Dieta podle krevních skupin: 4. díl – máte-li krevní skupinu 0, vyhněte se cereáliím, i celozrnným!

zpět

Máte krevní skupinu 0? V tom případě jste čistokrevnými potomky prastarých lovců a sběračů! Jaká dieta je pro vás nejvhodnější? Které potraviny zařadit do jídelníčku a kterým se naopak vyhnout? Vaše tělo potřebuje živočišní bílkoviny – ale ne všechny druhy! Vyhýbat byste se měli obilným a mléčným výrobkům.

Krevní skupina 0 je evolučně nejstarší a nejpůvodnější. Pochází z dob dávno předtím, než se lidé usadili a začali pěstovat kulturní plodiny. Taky si ještě neochočili hospodářská zvířata a jejich trávení nebylo přizpůsobeno na zpracování mléka. Tato schopnost se totiž vyvinula u lidí až později. Pradávné kmeny lovců a sběračů se živili divě rostoucími rostlinami a masem zvířat, které ulovili. Váš jídelníček by proto měl určitě obsahovat maso – ale pozor, ne jakékoliv a spíše v menších, ale pravidelných dávkách. Dále jsou pro vás vhodné různé druhy zeleniny a ovoce, ale omezit byste měli obiloviny s výjimkou rýže.

Maso
Z masa je pro krevní skupinu 0 nejvhodnější hovězí, skopové a zvěřina. Občas si můžete dopřát i drůbež. Vyhnout byste se však určitě měli vepřovému masu! Velmi prospěšné jsou pro vás mořské ryby, které byste měli pravidelně zařazovat svého do jídelníčku. Maso jezte spíš v menších porcích, ale klidně častěji.

Mléko a vejce
Většina mléčných výrobků pro vás není příliš vhodná. Vápník si doplňujte raději z jiných zdrojů. Mléko můžete nahradit sójovým nápojem, občas si můžete dovolit máslo nebo kozí sýr. Ostatní mléčné výrobky jezte jenom příležitostně. Jídla z vajec jsou pro vás vhodná, ale jezte je s mírou.

Obiloviny a luštěniny
Zcela vyloučit byste měli pšenici, a to i ve formě celozrnných výrobků. Špatně ji trávíte a přibýváte po ní na váze. Vyhněte se proto chlebu, pečivu a cereáliím. Pro skupinu 0 se nehodí ani oves a kukuřice. Vhodné jsou pro vás rýžové výrobky, jáhly a pohanka. Luštěniny by měli jíst lidé se skupinou 0 jenom příležitostně. Neprospívají vám fazole ani čočka – jezte je jen v malém množství. Lepší je pro vás hrách. Vhodnou úpravou obilovin a luštěnin je pro vás naklíčení.

Zelenina, ovoce a ořechy
Většina zeleniny je pro vás vhodná. Nedělá vám dobře zelí, brambory, lilek ani avokádo. Dobrá je cibule, česnek, špenát, brokolice, paprika a většina dalších. Vyhněte se jídlům z hub. Většina druhů ovoce je pro vás dobrá. Zvláště vhodné jsou pak švestky a blumy. Z ovoce omezte pomeranče, mandarínky, kokos, jahody a ostružiny. Ořechům se spíš vyhýbejte, ale vlašské ořechy jsou pro vás prospěšné.

Nápoje
Vyhněte se kávě, protože zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin. Vhodnější je čaj, především zelený. Z alkoholických nápojů si skupina 0 může dovolit pivo a víno, ale v rozumné míře. Vynechte tvrdý alkohol!

Náchylnost k nemocem
Lidé s krevní skupinou 0 jsou náchylnější k poruchám štítné žlázy. Hlídejte si proto přísun jodu a používejte jodovanou sůl. Jod obsahují rovněž mořské řasy a ryby. Skupina 0 má sklon k vyšší tvorbě žaludečních kyselin, proto se vyhněte kyselinotvorným potravinám a nápojům. Dejte si také pozor na dostatečný přísun vápníku.

Jak zhubnout?
Prvním krokem je vyloučit z jídelníčku potraviny obsahující lepek – především pšeničný chléb, pečivo a těstoviny. Omezte taktéž luštěniny. Lidem s krevní skupinou 0 prospívá intenzivní fyzická aktivita, pokud chcete zhubnout, zkuste aerobic nebo běhání.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz