Dieta: Zbavte se poloviny kalorií jednoduchou úpravou jídelníčku s dietou, která vám bude chutnat!

zpět

Dieta. Slovo, které má mnoho z nás spojeno s téměř neúnosným omezováním v tom, co máme rádi. Jistě, s tabulkou čokolády a litrem koly denně kila dolů nepůjdou. Na druhou stranu, mnohdy stačí v běžném jídelníčku nahradit některé suroviny nízkoenergetickými variantami. Tak můžete zdravě zeštíhlet, aniž by váš gurmánský jazýček přišel zkrátka.

Některé kompromisy jsou na první pohled nepatrné, ale pro dosažení štíhlé linie velmi nápomocné. Věděli jste například, že když si místo pěti dekagramy trvanlivého salámu obložíte pečivo raději stejným množstvím kuřecí šunky, „ušetříte“ hned 535 kilojoulů? To je energie, kterou spálíte asi za půl hodiny jízdy na kole nebo za patnáct minut rychlého běhu.

Dietu, která příliš „nebolí“, dlouhodobě prosazuje Institut redukce a prevence nadváhy kompliment v Brně. „Mnoho našich klientů je po negativních zkušenostech s nejrůznějšími dietami přesvědčeno, že se při dietě musí hodně omezit. Při samotném programu pak bývají příjemně překvapeni, protože se mohou najíst dosyta a chutně,“ mluví o zkušenostech brněnského centra výživová poradkyně Gabriela Knosová.

Jako příklad uvádějí odborníci z Institutu kompliment jídelníček běžného dne, jehož energetickou hodnotu snížili jednoduchými a rychlými změnami více než o polovinu.

Běžný jídelníček: Energetická hodnota 11 615 kJ
Níže je příklad jídelníčku, který si můžeme „dovolit“ při udržování tělesné hmotnosti.

Snídaně: Rohlík se salámem a ředkvičkou.
Svačina: Smetanový jogurt.
Oběd: Bílá polévka z fazolových lusků, dušené vepřové karé, vařené brambory, čínské zelí.
Odpolední svačina: Pomazánka s lososem, chléb, okurka.
Večeře: Lečo s cuketou, klobásou a chlebem.

Jeho energetická hodnota je spočítána na 11 615 kJ. „Při takovém příjmu energie průměrný člověk nepřibere, ale ani nezhubne. Abychom se dostali na energetickou hodnotu vhodnou pro redukci váhy, stačí zaměnit některé suroviny za jejich dietnější alternativy. V redukčním režimu bychom měli denně přijmout asi 5000 až 6000 kJ,“ říká Gabriela Knosová.

Upravený jídelníček: Energetická hodnota 5 190 kJ
Uvedený jídelníček odborníci upravili tak, aby byl nízkoenergetický (5190 kJ) a zdravý, a zároveň aby úpravy nezvýšily jeho cenu – naopak, ještě mírně ušetříme.

Snídaně: Salám zaměňte za šunku, máslo za margarín.

V původní snídani máme celozrnný rohlík a zeleninu, což je správně. Denně bychom sníst minimálně čtyři sta gramů zeleniny,“ komentuje snídani Gabriela Knosová. Místo živočišného másla bychom ale měli dát přednost rostlinnému tuku a trvanlivý salám nahradit kuřecí šunkou. Tím snížíme energetickou vydatnost prvního jídla dne o 565 kJ.

Svačina: Jednoduchou záměnou ušetříte 1100 kJ!

Svačina by měla pokrýt asi 10 % vašeho energetického příjmu. Když si místo smetanového ovocného jogurtu naservírujete zdravější a dietnější acidofilní mléko, snížíte energetickou hodnotu svačiny o překvapivých 1100 kJ.

Oběd: Nejvydatnějším jídlem dne by měl být oběd.

Nejvydatnějším jídlem dne by měl být oběd. Pokud správně zvolíme jeho složení, najíme se dosyta, aniž bychom přesáhli energetickou hodnotu doporučenou pro redukční režim.

Zmíněnou polévku připravíte tak, že nakrájené fazolové lusky s petrželí zalijete 300 ml vody a podle chuti dosolíte a okořeníte. Poté dvacet minut povaříte. Smetanu před dovařením není při dietě potřeba přidávat, ušetříte si tak 690 kJ.

Vepřové maso není v redukčním režimu vyloženě zakázané, ale jeho náhrada za kuřecí vám pomůže za vysněnou váhou mnohem lépe. „Naklepaná a okořeněná kuřecí prsa opečte na rozehřátém oleji dvě až tři minuty, zalijte třemi lžícemi vody a deset minut poduste,“ říká Gabriela Knosová. K tomu doporučuje podávat dušené čínské zelí s rajčaty. Nejdříve na oleji orestujte zelí, poduste deset minut a před dokončením přidejte na osminy nakrájené rajče a dochuťte.

Odpolední svačina: Chleba s lehkou losovou pomazánkou a okurkou.

Také odpolední svačinu odborníci odlehčili. „Majonéza pro dietu rozhodně vhodná není. Při přípravě pomazánky nám lepší službu prokáže klasický bílý jogurt,“ říká výživová poradkyně z brněnského centra.

Večeře: Omezte sacharidy na minimum.

„Na oleji zpěňte nadrobno pokrájený pórek, přidejte na proužky pokrájenou papriku a duste pět minut do poloměkka. Osolte a přidejte na kostky pokrájenou cuketu a rajčata. Poduste ještě pět minut, vmíchejte rozšlehané vejce a dochuťte solí,“ dává Gabriela Knosová návod na přípravu zdravé večeře. Chleba k leču už nepřidávejte, navečer bychom měli snížit příjem sacharidů na minimum.

Správná dieta má chutnat!
A je to. Mírnými změnami jsme snížili energetickou vydatnost jídelníčku o 6 425 kJ. Dosáhli jsme tak hodnoty 5 190 kJ, což odpovídá množství energie doporučené pro redukci hmotnosti. A nejen to, výsledný jídelníček je navíc vyvážený, protože obsahuje všechny živiny v ideálním poměru.

„Správná dieta nám musí chutnat,“ uzavírá Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment. „To je také důvod, proč nepředepisujeme striktní jídelníčky, a místo toho doporučujeme z každé kategorie potravin různé alternativy, které jsou pro dietu vhodné. Každý si tak může sestavit svůj jídelníček tak, aby byl maximálně spokojený.“

O kompliment® Institutu redukce a prevence nadváhy
Institut kompliment® je ojedinělé zařízení, kde klienti efektivně hubnou podle osobního programu sestaveného jim na míru. Redukce tělesné hmotnosti je založena na odborném výživovém poradenství, osobním vedení, edukaci klienta a cvičení ve speciálních mechanoterapeutických lůžkách. Díky metodě kompliment® zredukuje hmotnost 98 % klientů. Tempo hubnutí je 0,5 až 1,5 kg týdně. Na celý proces dohlíží profesionálové vysokoškolsky vzdělaní v oblasti výživy a tělovýchovy.

Institut kompliment byl založen v roce 1992 na Slovensku, kde získal záštitu Ministerstva zdravotnictví. Česká pobočka sídlí v Brně

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz