DÍTĚ A PŔÍRODNÍ KOSMETIKA

zpět

Dětská pokožka je velmi citlivá. Proto je nutné jí ošetřovat pečlivě vybranými pěstícími látkami, které jí budou intenzivně chránit před vysycháním a podrážděním. Dětská pokožka, která je hlaďounká na dotek, působí svěže a zdravě a miminko je naprosto spokojené.

Běžně dostupná dětská kosmetika je plná chemie. Možná si to ani neuvědomujeme, ale pravidelné používání těchto výrobků dětský organismus velmi zatěžuje. Často bývají příčinou alergií a ekzémů. Konzervační látky a barviva, které jsou v ní obsažené se pomalinku ukládají v dětském organismu a časem mohou způsobit i vážnější onemocnění. Rodiče by se nad těmito riziky měli vážně zamyslet.

Pokud si chcete pro začátek doma vyrobit svoji kosmetiku, doporučuji začít s obyčejným mandlovým nebo sezamovým olejem. Rostlinné oleje podporují mnohostranné funkce kůže. Postupně do nich můžeme i přidávat 100% přírodní éterické oleje (na lahvičce musí být napsáno 100% přírodní éterický olej, pokud je tam například 90% přírodní, nikdy nekupujeme, protože zbývajících 10% je syntetických, a ty dráždí a nejsou vůbec léčivé). . Pro děti jsou vhodné tyto vůně: levandule, mandarinka, ylang-ylang, heřmánek, růže, neroli..

Éterické oleje dítěti ředíme v tomto poměru: na dvě lžíce rostlinného oleje (mandlový, sezamový, olivový) dáváme 2 kapky příslušného éterického oleje, promísíme a můžeme aplikovat. Rozhodně dávku nezvyšujme.

Sami si doma, ale nevyrobíme mýdla, šampóny, zubní pasty. V těchto případech rozhodně doporučuji pouze 100% přírodní kosmetiku. Při její výrobě jsou pečlivě kontrolována tyto kritéria:

Kontrolovaná přírodní kosmetika nesmí obsahovat:
- syntetické, barvící a konzervační látky
- přípravky neobsahují parafín, vazelínu a jiné ropné produkty. Což jsou látky naprosto cizí lidskému organismu.
- nesmí být testována na zvířatech, nesmí se také používat suroviny z mrtvých zvířat, jako například vorvaňovina, kolagen, tuk z norka, atd.)

Základem přírodní kosmetiky jsou:
- 100% přírodní rostlinné oleje
- 100% přírodní jemné tensidy a emulgátory
- vůně této kosmetiky tvoří pouze přírodní éterické oleje
- tato kosmetika je vyrobena pouze z bio surovin, podle zásad BDIH pro kontrolovanou přírodní kosmetiku

Další závazky výrobků přírodní kontrolované kosmetiky:
- sběr rostlin probíhá velmi šetrným(obvykle ručním) způsobem, aby nedošlo k poškozování životního prostředí
- podpora ekologického zemědělství, bez používání genetických manipulací, umělých hnojiv
- klade se důraz na ekologie, například při používání obalů a jejich likvidací.
- také se výrobci snaží používat suroviny z projektů "třetího světa", například fair trade. Fair trade je značka, která v překladu znamená spravedlivý obchod. Jde o celosvětové hnutí, které se do obchodu snaží vrátit etická pravidla. Odstraňuje nucenou dětskou práci, dává možnost spravedlivého výdělku, zlepšuje přístup k vzdělávání, šetří přírodu. V Německu můžeme také najít značku hand in hand. Na některých bio potravinách (převážně kávě, kakau, čaji) se vyskytují tyto značky.

Upřednostňujte kvalitní přírodní kosmetiku před chemickou. Na trhu se již celá škála těchto kvalitních výrobků. Stoprocentní jistotu vám dá značka, která musí být ze zákona umístěná na výrobku, je to takové razítko, v němž je kolečko a pod ním dva rozvětvené oblouky a dokola nápis Kontrolovaná přírodní kosmetika BDIH.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz