Dítě v předškolním věku

zpět

Konec třetího roku znamená pro dítě velký vývojový předěl. Loučí se s ranným dětstvím, kdy bylo pod ochrannými křídly svých nejbližších a vstupuje svou životní výpravu do světa. Dostává se do vývojové etapy, kdy se bude rozvíjet jeho lidství civilizované a kulturní. Je už pro to také vývojově vybaveno. V období tří let dítě dospívá do stádia, kdy je schopno s druhými dětmi ve hře spolupracovat. Předpokladem pro to je poznání, že i druhé děti jsou svébytné osobnosti, které mají svoje práva a potřeby. Když si s nimi chce dítě hrát, musí se umět dorozumět, domluvit, dohodnout a hlavně počkat, až na něho přijde řada. A to je opravdu velký úkol, tyto poznatky se musí rozvíjet a dopracovat tak, aby z nich byla spolehlivá základny pro vztahy k ostatním lidem. V tomto poznávání však nejsou rodiče sami, velkým pomocníkem je mateřská škola.

Předškolní dítě po třetím roce velmi touží po společnosti druhých dětí. Je velmi šťastné když se mezi ně dostane do hry nebo se může před nimi s něčím vytáhnout a předvést. Se všeho nejvíc je pro ně radostí když mohou svého nového kamaráda či kamarádku přivést ukázat svým rodičům. Právě tomu může mateřská škola velmi pomoci. Ve vztahu k druhým dětem se v ní rozvíjejí mnohé důležité vlastnosti, pro ně ve vztahu k dospělým a dokonce ani k sourozencům není tak vhodná půda. Děti této věkové skupiny když přijdou dohromady, tak se neustále smějí, dělají si legraci, dovádějí a vymýšlejí lumpárny. Právě v tomto věku začínají vznikat první přátelství. Děti, které nemají možnost navštěvovat mateřskou školu jsou svým způsobem ochuzovány.

Většina rodičů zná jistě situace, kdy musí svým ratolestem nejméně stokrát dokola opakovat, aby si po sobě uklízely, zdravily. A pak zjistí, že ani po stojedné se to opět nepodařilo. I v tomto je školka výborným pomocníkem. Je v ní stálý řád, který se musí dodržovat a dítě nakonec zjistí, že když se tyto úkoly dělají dohromady a ostatním dětem také nevadí, je to docela zábava. Postupně se jim to zažije a přijde jako automatická věc.

Předškolní věk je také ideální dobou pro odnaučení vlastního sobectví. Je tím míněno ? dělat radost druhým. Děti strašně rády malují, lepí, vystřihují různé dárečky pro své nejbližší. Je to důležitá etapa citového vývoje. Když se toto naučí v dětství, budou se snažit rozveselovat okolí i ve starším věku. Je dobré jim například vnuknout nápad, aby například babičce namalovaly pěkný obrázek nebo můžete společně vystřihnout, poskládat a nalepit papírovou kytici. Dítě to zabaví a vidí i výsledek - radost obdarovaného. Důležitá je i ta zpětná vazba.

Mateřská škola vede výchovou děti k toleranci. Předškolní věk je právě nejlepší dobou k získání této šlechetné vlastnosti. Například děti bez velkých rozpaků přijímají druhé dítě jakkoliv postižené. Prohlédnou si třeba jeho trošku jiný zjev, chvilkově se pozastaví nad zvláštní řečí, chůzí, zeptají se proč neslyší nebo nevidí, ale postačí jim jednoduché vysvětlení a dál se na ono postižení dívají jako na přírodní jev, který je pro ně zajímavý, ale ne odstrašující. Naopak se mu snaží pomáhat a opatrují je. Někteří rodiče mají totiž tendence své ratolesti před tímto světem chránit, což není dobré. Děti nijak nepoznamená styk s postiženým, naopak je může velmi obohatit.

Mateřská škola může být i výborným spojencem pro dobu nejrůznějších krizi v rodině. Jestliže se v rodině děje něco nedobrého - rozvod, úmrtí atd, již tím, že dítě tráví několik hodin mimo domov ve školce pro něho v citově příznivém prostředí, dostává se mu odpočinek od velkých psychických zátěží a tím příležitost k ozdravení. V některých případech se může mateřská škola stát i výborným terapeutickým prostředím například pro hyperaktivní nebo jinak nepřizpůsobivé děti. Společnost druhých, jejich hra a hračky jsou pro ně velkým lákadlem. Zkušené paní učitelky znají spoustu triků, jak i těmto dětem pomoci.

Rodiče však všechnu výchovu nemohou nechat na mateřské škole. Společně strávené okamžiky se svými dětmi jsou nezapomenutelné. V denním životě je pořád důležitý pevný řád, podle něho se všechno odvíjí. Dětem to vyhovuje, vědí přesně co v který denní okamžik bude a nezpůsobuje to v nich chaos. Čas hrozně letí a proto každou volnou chvilku dopřejte své rodině ať si nemusíte v budoucnosti vyčítat, že jste něco prošvihly. Protože platí obecné pravidlo: "Co do dítěte vložíš, to tam taky najdeš!"

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz