Doba ledová 2 - Obleva

zpět

Mamut Manny, lenochod Sid a šavlozubý tygr Diego se po čtyř letech vracejí na scénu. Ve dvojce zažívají více akce, více srandy a potkají více postav. Je ale dvojka lepší než její předchůdce?

doba ledová


V současné době k se na nás hrnou nové počítačově animované filmy v čím dál větším množství. Minulý měsíc to byla Karcoolka. Předtím Madagaskar, Strašpytlík nebo Valiant. Ovšem rychlost, s jakou v poslední době CGI animáky vznikají, se odráží i na jejich kvalitě. Prostě a jednoduše - Pixar (Příběh hraček, Hledá se Nemo, Úžasňákovi ad.) je jenom jeden. Na záda mu statečně dýchá DreamWorks se svým Shrekem. A v roce 2002 se přidalo i 20th Century Fox s první Dobou ledovou, která zvládla krásně zkombinovat vtip, vytříbené charaktery a sem tam i dobře fungující emoce.

Po čtyřech letech příprav se vrací. A samozřejmě se všemi známými postavami, včetně prehistorické šavlozubé veverky, které stačil opravdu malý prostor na to, aby sklidila nejvíce pozornosti. Pokračování jsou od toho, aby své předchůdce v lecčem předčily. Proto je Doba ledová 2: Obleva o čtvrt hodiny delší, má lepší animaci, je v ní víc akce, vtipů a také hlavních postav. A je v ní i podstatně víc veverky. Jenže, méně je někdy více.

doba ledová 2


Manny, Sid i Diego jsou od záchrany malého chlapečka v prvním filmu pořád spolu. Žijí s ostatními roztomilými pravěkými zvířaty v malebném údolí, kde jsou vodní skluzavky, hodně sluníčka a hodně zábavy... která má ovšem brzy skončit. Sluníčko a teplo je sice pro ně oproti neustálé zimě příjemným zpestřením, ale přináší s sebou i celkem nepříjemné globální změny. Oteplování způsobuje tání ledů, a tání ledů logicky způsobuje záplavy. A údolíčko zvířecích postav je obehnáno vysokou hradbou ledu, za níž je tisíce tun vody, která všechny zvířata brzy zaplaví, pokud neutečou. Lední hráz totiž den ode dne povoluje, a tak musí všechno zvířectvo sbalit svých pět švestek a vypravit se na dobrodružnou cestu, na jejímž konci je možná čeká nějaká ta Noemova archa.

Protože seznamování mamuta Mannyho s šavlozubým tygrem Diegem a lenochodem Sidem máme už za sebou, rozhodli se tvůrci přidat do party další tři nové postavy. Jednak jsou to dva hyperaktivní vačnatci Crash a Eddie a potom mamutka Ellie, která si ovšem myslí, že je také vačnatec. Její zjevení dává Mannymu naději, že přeci jen není posledním mamutem na Zemi, a s její pomocí bude moci zachovat svou rasu - jak ho pořád přesvědčuje Sid.

doba ledova 2


Děj Doby ledové 2: Obleva je velice podobný tomu z prvnímu filmu. Postavy cestují z jednoho bodu do druhého a po cestě zažívají různé dobrodružné epizodky. Když to fungovalo dřív, tak proč to tak neudělat i tentokrát. Ale zatímco v jedničce naše tlupa cestovala, aby předala lidské nemluvně svému taťkovi, tentokrát utíká před svou smrtí, která by je mohla potkat kvůli globálnímu oteplování. Kdoví, jestli tímto tématem nechtěli tvůrci zakomponovat do příběhu i trochu té politiky: "dávejte si pozor, globální oteplování probíhá i teď a můžeme dopadnout podobně", tedy skončit ve spárech krvežíznivých vodních příšer nebo koupelí ve žhavé lávě.

Zatímco v jedničce naší trojici postav komplikovala cestu smečka šavlozubých tygrů, kteří si brousili své tesáky na kýtu z mamuta, ve dvojce je to pár zabijáckých vodních nestvůr, které byly zmražené v kostce ledu ještě od dob dinosaurů, ale díky žhnoucímu slunci byli vypuštěni na svobodu... a pořádným kručením v žaludku. Poměrně sympatickými jsou i cyničtí supové, kteří sledují migraci zvířectva a neustále čekají, až nějaké zemře ("Ha! Tamhle je nějaký odpadlík!" "Beru si vnitřnosti!"). Jejich vyvedené komentáře a také jedno překvapivě zdařilé, nikoliv nepatřičné hudební číslo patří k velkým kladům Doby ledové 2.

Zdroj: www.filmpub.atlas.cz

vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz