Dřevostavby, obecná "pro" a obecná "proti"

zpět

Veletrh Nový dům a byt, který skončil minulou první březnovou sobotu, patří k nejvýraznějším podnikům tématicky zaměřeným na oblast bydlení obecně. Mezi největší letošní lákadla patřila expozice zaměřená na dřevostavby, jejichž producenti se snaží představit potenciálním zákazníkům montované stavby rodinných dřevěných domů jako alternativu ke klasickým stavbám zděným. A jaké má v těch základních hrubých obrysech dřevěná stavba výhody oproti stavbě zděné?

Základní argumenty hovořící pro volbu dřevostaveb, se dají shrnout do jedné jediné věty, respektive do tří slov: ekologie, ekonomie a rychlost, respektive bezstarostná a rychlá "instalace domu", jehož stavba či montáž je záležitostí několika týdnů, přičemž přirozeně, technologie výstavy, konstrukční principy a doba realizace se liší a každý výrobce je nějakým způsobem specifický.

Proč dřevostavbu ano

Základní objektivní výhodou dřevostaveb je samotné použití dřeva jako přírodního materiálu, jehož zdroje jsou obnovitelné. Stavby ze dřeva jsou tedy stavbami ekologickými. V zásadě neprocházející žádným mokrým procesem, jejich montáž je tzv. suchá, nesrovnatelně rychlejší a jsou v podstatě okamžitě připraveny k užívání. Obrazně řečeno stačí položit základovou desku a "přivést a postavit" na ni zbytek domu.
Technologie dřevostaveb rozhodně nestaví žádnou překážku architektům při tvorbě nebo návrhu nějakého originálního řešení. Ekologický rozměr dřevostaveb souzní s proekologickými a stále sílícími proudy, jež formující směr vývoje a logicky tedy poutají pozornost tvůrců.

I mezi dřevostavbami najdeme domy schopné fungovat ve standardu nízkoenergetické stavby. Tím se také dostáváme k dalšímu kladu dřevostaveb a tím jsou z povahy dřeva nižší tepelné ztráty ve srovnání s klasickými domy zděnými. Je však nutné upozornit, že sama přítomnost dřeva náklady na výtápění nezmenšuje, ale pouze předjímá, neboť generelním nástrojem k dosažení nižší spotřeby tepla je kvalitní zateplení stavby.

Pro dřevostavby také hovoří jejich nižší pořizovací cena.

A proč dřevostavbu ne

Diskutovaným problémem je přirozeně hořlavost dřevostavby a její schopnost vyhořet až k základům, respektive k základové desce. Zděný dům zůstane v rámci základních konstrukčních prvků stát takřka beze změny. Producenti dřevostaveb mají však několik nástrojů, jak těmto problémům předcházet a různě kombinují dřevo s jinými materiály zajišťujícími méně drtivé dopady případného požáru. Jediným relativně objektivním nástrojem ochrany proti ohni je však dobré pojištění. To samé platí i o pojistce proti vodě. Pokud si ale klient postaví v potenciální záplavové zóně dřevostavbu, může s úspěchem předpokládat, že mu ji nikdo nikde nepojistí a nebo že bude mít se svým domem větší problémy než ten, který se pokusí získat pojištění pro dům zděný.
Zásadním kamenem úrazu je ale psychologie samotného zákazníka, který si dřevostavby spojuje s jakými si stavbami druhého řádu, zatímco naplnění úsloví "můj dům - můj hrad" očekává od "opravdové" stavby zděné a na vlnách metafor pak tedy kamenné a jako onen hrad nezničitelné a stejně tak staletí přetrvávající.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz