Druhy japonských čajů

zpět

SENCHA
Patří mezi velmi oblíbené japonské čaje. Čajovníky jsou pěstovány na plně osvícených plantážích. První sklizeň končí v květnu. Většina čajů Sencha je sklízena pomocí moderní techniky, ale ty nejkvalitnější Sencha jsou sbírána ručně.

Tento čaj nabízí jemnou chuť (s tkv. Delikátní japonskou příchutí) a větší množství taninu a kofeinu. Sencha je bohatá na vitamin C.

Příprava: 1 litr vroucí vody ochladíme na 90 stupnů Celsia a zalijeme 10 - 12 gramů čaje Sencha, necháme louhovat 3 - 4 minuty. Z čaje připravíme 2 - 3 výluhy.

BANCHA

Čaj Bancha je nižším stupněm čaje Sencha. U čaje Bancha se sklízí kromě listů i stvoly a stonky.

Tento čaj obsahuje méně taninu a kofeinu, proto je vhodnější pro děti, kojící ženy a seniory. Je to výborný prostředek pro ochlazení v létě.

Příprava: 1 litr vroucí vody ochladíme na 80 stupňů Celsia a zalijeme 10 - 11 gramů čaje Bancha, necháme 4 - 5 minut louhovat.

HOJICHA

Pokud čaj Bancha pražíme, vzniká čaj Hojicha.

Světle hnědé pražené listy vytvářejí nálev hnědé barvy a působí dobře na podrážděný žaludek. Čaj obsahuje málo taninu a kofeinu.

Příprava: 1 litr vroucí vody ochladíme na 85 stupňů Celsia a zalijeme 10 g čaje, louhujeme 3 - 4 minuty. Z čaje můžeme připravit dva nálevy.

GEMAICHA

Tento čaje je směsí vařeného a následně sušeného čaje Bancha s praženou rýží, obyčejně v poměru 50 : 50. Loupaná a pražená rýžová zrna dávají čaji Bancha zajímavou příchuť.

Nálev z tohoto čaje je světle hnědý, má osvěžující, lehce kořeněnou příchuť. Je vhodný k celodennímu pití.

Příprava: 1 litr vroucí vody ochladíme na 90 stupňů Celsia a zalijeme 10 gramů čaje, louhujeme 4 - 5 minut.GYOKURO

Patří mezi nejlepší japonské čaje. Jeho jméno můžeme přeložit jako kapka rosy. Tím, že se čajovník zakrývá před přímým sluncem bambusovou rohoží, zůstává mu krásná zelená barva. Sbírá se pouze jednou ročně.

Čaj Gyokuro má výbornou jemnou chuť a příjemné aroma. Obvykle se používá k pití jen při zvláštních příležitostech.

Příprava: 1 litr vroucí vody ochladíme na 60 stupňů Celsia, zalijeme čajové lístky a necháme 4 minuty louhovat.

TENCHA

Čaj Tencha patří mezi jemnolístkový čaj, ze kterého se rozemletím produkuje čaj Matcha (práškový čaj - powdered tea). Čaje Tencha je sklízen pouze jednou ročně, protože se také zastíňuje bambusovými rohožemi, a to odebírá rostlině energii, a ta ji po zbytek roku zase nabírá.

Čaj Tencha má velké množství taninu a kofeinu, takže rozhodně není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy, seniory a před spaním. Jemně hořké aroma připomíná čerstvou trávu.

Příprava: Do hluboké misky nasypte 3 - 5 gramů práškové čaje 1-1 čajové lžičky, 300 - 400 ml vody asi 60 stupňů Celsia teplé (předtím vařící) a rychle míchejte nebo šlehejte asi 30 sekund. Čaj se rozpustí a na povrchu se objeví jemná pěna, která příjemně ovlivní chuť hotového nápoje.

KUKICHA

Tento čaj vypadá jako čerstvě posekaná tráva. Neskládá se pouze z čajových lístků, ale i z jemných, zelených nebo žlutých listových žeber.

Chuť čaje Kukicha e velmi mírná, její nádech připomíná orchidej.

Příprava: 1 litr vroucí vody ochladíme na 90 stupňů Celsia, zalijeme 10 - 11 gramů čaje a louhujeme 2 minuty.

KOKEICHA

Znamená doslova stlačený čaj. Nesestává z lístků, nýbrž z čajového prášku, který je míchán s ráží a stláčen do tvaru tyčinky. Tyto šedozelené tyčinky vypadají jako krátké jehličky jedle.

Čaj z Kokeichy má typickou chuť zeleného čaje a obsahuje velké množství taninu. Proto není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy a seniory.

Příprava: 1 litr vroucí vody ochladíme na 80 stupňů Celsia a zalijeme 10 - 11 gramů čaje, necháme louhovat 3 - 4 minuty.

V článku jsem použila materiály firmy Oxalis
Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz