Evergreen "Malá koupelna"

zpět

Zřejmě věčný problém jménem "Malá koupelna", je v jistém úzkém slova smyslu problémem umělým. Není malé a nebo velké koupelny. Jsou jen špatně a nebo dobře vyřešené koupelny, které tedy mají více či méně čtverečních metrů k dispozici. Jedním z nejúčinnějších nástrojů tvorby té tzv. malé koupelny, jsou rohové či atypické zařizovací předměty a precizní řešení dispozice, která počítá s každým centimetrem čtverečním.

Klasický přístup tuzemských uživatelů k problému rekonstrukce nebo budování koupelny, je v podstatě obecně známý. Většinová zákaznická obec si vybere z katalogu či skladových zásob firmy typu "děláme koupelny" a autorem koncepce a dispozice koupelny se pak stane podnikavý instalatér či jiný aktivní řemeslník. Potíž pak může nastat v jeho snaze uplatnit běžné rutinérské postupy řešení koupelny i v případě např. komplikovaného či jinak atypického prostoru, které by naopak vyžadoval důslednější koncepční úvahu. Je to případ zejména koupelen s nerovnoběžnými stěnami, s větším množstvím rohů a zákoutí, s půlkruhovými nebo jinak valenými stěnami atp.

TIP: pokud neřešíte zcela klasickou a standardní koupelnu, nechte si poradit třeba v koupelnovém studiu. Nemusíte si tam rovnou koupelnu koupit. Je to prosté: pokud vám nevržené řešení vyhovovat nebude...pak prostě půjdete jinam a v nejhorším za návrh dispozice zaplatíte něco kolem 1 000 Kč.

Malá koupelna je problém, který vyžaduje zcela individuální řešení a přístup - v tom je "komplikovaná". Přesto je možné doporučit k úvaze několik obecně platných základních postupů a nabídnout k použití některé osvědčené nástroje:

1. prostorově maximálně úsporné bývají rohové zařizovací předměty, tedy rohové vany či umyvadla. Zkuste se nad nimi zamyslet.

2. většina výrobců nabízí tzv. zmenšené zařizovací předměty, kterým bylo ubráno několik málo centimetrů z jejich běžných rozměrů, ale mohou to být právě ty centimetry, kvůli kterým se třeba právě vana nevejde třeba právě do vaší "malé" koupelny. Kolekce zaměřené tímto směrem mají např. Ideal Standard (kolekce Small), Villeroy&Boch (Série Oblic, Pure Basic) aj.

3. několikrát zmiňovanou klasikou je používání kombinovaných zařizovacích předmětů typu vana + sprchový kout "v jednom", kdy se vlastně jedná o vanu se tzv. sprchovou zástěnou. Někteří výrobci, třeba právě ti již jednou zmínění, nabízejí pak takové "dvojkombinace" navíc ještě ve zmíněné zmenšené podobě.

4. řešení mohou nabídnout také atypické tvary zařizovacích předmětů a platí to zejména o vanách, které logicky zabírají v koupelně nejvíce místa. Někdy stačí polovinu vany rozšířit o několik centimetrů a druhou polovinu v délce zkrátit. Výsledkem může být svým způsobem zvětšený prostor pro koupajícího se uživatele a zároveň tím třeba vyšetříte...prostor pro pračku? Podobně "podivnou" vanu nabízí např. Gustavsberg (vana Logic).

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz