Evropské rozhlasové orchestry na festivalu Pražský podzim

zpět

Mezinárodní hudební festival Pražský podzim pravidelně obohacuje kulturní život metropole atraktivním programem i výkony předních světových interpretů. Před 17. ročníkem (12. 9. - 1. 10. 2007) jsme položili řediteli festivalu Pavlu Špirochovi několik otázek.

V programové skladbě pravidelně převažuje orchestrální hudba. Proč jste se pro toto zaměření kdysi rozhodli a jak se osvědčuje?

Chtěli jsme od počátku vybudovat velmi soudržnou a jednolitou hudební událost, která v Praze dosud nebyla. Tak postupně vznikl cyklus koncertů, jenž uvádí pouze orchestrální a koncertantní hudbu. Dnes jsme tímto profilem známí po celé Evropě a musím říci, že oproti začátkům, kdy jsme museli zahraniční tělesa přesvědčovat a často i přemlouvat, dnes dostáváme tolik nabídek, že nejsme schopni je všechny naplnit.

Jak přijímají hudební tělesa skutečnost, že dramaturgický "tlak" na českou hudbu ovlivňuje program, s nímž na festival přijíždějí?

Naši pevnou dramaturgickou linii, kterou jsme začali před léty prosazovat, zprvu nesli především zahraniční dirigenti těžce. Nicméně od počátku jsme byli přesvědčeni, že dirigent má řídit orchestr, nikoliv budovat dramaturgii. Postupně se nám povedlo hostující umělce přesvědčit, že máme pravdu, a dnes, pokud máme informace, přecházejí na naši strategii i jiné festivaly v Evropě. Českou hudbu na zahájení jsme před léty vymysleli s dirigentem Liborem Peškem a "jeho" Liverpoolskou královskou filharmonií. Kupodivu jsme se setkali s velkým porozuměním u řady dalších orchestrů.

Některá tělesa, sólisté i dirigenti přijíždějí opakovaně. Kterých návratů si zvlášť ceníte?

Musím jmenovat náš desetiletý projekt spolupráce s rozhlasovými orchestry z celé Evropy. Mezi nimi ční orchestry jedné z nejstarších rozhlasových stanic světa, britské BBC. Ty se vracejí opakovaně. Stejně tak si vážíme spolupráce s Bamberskými symfoniky a naší pevné vazby na ruské orchestry.

Na které letošní koncerty se těšíte nejvíc?

Určitě na úvodní koncert s rozhlasovým orchestrem ORF z Vídně s českou hudbou, vynikající budou Bamberští symfonikové i sbory z ruských méně známých oper s významnými ruskými sólisty.

Bude letos na programu něco mimořádného, ať už jde o interprety či hudbu, co naše publikum ještě neslyšelo?

Určitě ano. Mezi takové mezní projekty musíme počítat vystoupení nejslavnější mexické kapely Mariachi, jakési folklórní skupiny, ovšem doprovázené velkým symfonickým orchestrem. Poprvé rovněž zazní hudba k proslaveným hollywoodským filmům v úpravách Johna Wilsona a zážitkem bude určitě zmíněný koncert slavných sborů z ruských oper.

Už několik let trvá rozsáhlá spolupráce festivalu s Českým rozhlasem - od přímých přenosů až po pravidelné vystupování SOČRu na festivalu. Které ze složek spolupráce se osvědčují nejvíc?

Na to je těžké odpovědět, protože naše spolupráce je natolik stabilní a vyvážená, že všechny její úrovně v ní mají své místo. Jistě si nejvíc vážíme toho, že se rozhlasové přenosy a záznamy staly nejúspěšnějším artiklem Českého rozhlasu v mezinárodní výměně pořadů. Zazněly tak více než stokrát v pětadvaceti zemích světa, nicméně jsme velmi rádi i za to, že Český rozhlas 3 - Vltava vytváří každoročně vlastní cyklus přímých přenosů a záznamů z našich koncertů, jenž se těší velkému ohlasu posluchačů. Český rozhlas přebírá letos jedenáct večerů a doufáme, že se nám dostane i pozornosti ze strany zpravodajství na všech stanicích Českého rozhlasu i v jeho zahraničním vysílání.

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz