Fazol obecný (Phaseolus vulgaris)

zpět

Myslím, že není nikomu nutné tuto nenáročnou, zdravou, chutnou a vděčnou zemědělskou plodinu představovat.

Fazol pochází z tropické části Ameriky a je prastarou kulturní rostlinou jihoamerických Indiánů. Po dovezení z Peru sloužil fazol jen jako exotická okrasná rostlina. Potom však lidem tak zachutnal, že v 17. století se na jeho počest organizovaly tzv. Fazolové slavnosti, které ho pomohly rozšířit do celé Evropy.

Fazol má kromě potravinářského významu také velmi dobré léčivé vlastnosti. Ty jsou ukryty v oplodí lusků bez semen. Obsah účinných látek se v době dozrávání mění, proto je důležité sbírat ho ve správné době. Nejlepší droga je tehdy, když lusky jsou už zralé a dají se zbavit semen, ale oplodí je ještě šťavnaté, není tvrdé.

Největší hodnotou ve správné době nasbíraného oplodí je velký obsah "rostlinného inzulínu", pro který je zároveň s borůvkovým listím základní složkou čajů proti cukrovce. Ke snížení hladiny cukru v krvi poslouží fazolové lusky i samostatně, ve směsi s jinými bylinami však jejich účinek sílí.

ČAJOVÁ SMĚS PROTI CUKROVCE:

hlavní složky (co musí čaj obsahovat): fazolové lusky, listy borůvky, nať jestřabiny ( poměr 1:1:1)

vedlejší složky (může a nemusí být, ale lepší, když je): kořen pampelišky, nať kopřivy, nať vřesu, list břízy (poměr 1:1:1)

Dvě lžíce směsi dáme do 0,5 l vody, uvedeme do varu a krátce, nejvíce 1 minutu povaříme. Přikryté necháme ještě 15 minut luhovat. Přecedíme a pijeme 3 x denně po třetině množství. Součástí léčby je šálek syrového kysaného zelí jako první jídlo ráno nalačno.

Druhou dobrou léčivou vlastností fazolu je značná močopudnost. Můžeme ho proto přidávat do mnoha čajových směsí při různých močových a ledvinových potížích, zvlášť při tvorbě písku a kamenů v močových ústrojích. Svojí močopudností fazol pomáhá také při revmatických potížích, dně, vodnatelnosti, prospívá při poruchách látkové výměny, vysokém krevním tlaku a poruchách srdeční činnosti.

Fazol obecný nemá žádné nepříznivé účinky a v obvyklém dávkování ho můžeme užívat dlouhodobě.

Na článku jsem použila materiály J. Janči, D. Dugase.
Autor: Simona Grygrková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz