Ghost Rider

zpět

Komiksový příběh muže, který z nezištných důvodů podepíše smlouvu s ďáblem a musí po nocích, proměněný v ohnivého jezdce, lovit po světě odpadlé démony. Tentokrát je však poprvé poslán, aby Mefistofelovi přinesl ztracenou smlouvu na lidské duše. Bude mít Ghost Rider dost síly se peklu vzepřít?

Johny Blaze je motocyklový kaskadér. Se svojí show objíždí státy a ohromuje diváky těmi nejriskantnějšími kousky, které hraničí se zdravým rozumem. Johnymu na životě skutečně nezáleží, už dávno podepsal smlouvu s Mefistofelem, aby zachránil otce umírajícího na rakovinu, ďábel ho však podvedl a uzdravený otec zahynul při nehodě na motorce. Johny teď jen čeká až ho Mefistofeles povolá, aby v jeho službách krotil vzbouřené démony a odvážel duše lidí do pekla.

Ten den skutečně nastane. Mefistofelův syn Blackhearth se rozhodne postavit se proti otci a získat dávnou smlouvu na duše, uzavřenou ve městě Saint Venganza, kterou zde ukryl jeden z předchozích ghostriderů. Smlouva na duše celého městečka má velkou moc, která by se Blackhearthovi hodila, aby přemohl otce a zaujal jeho místo. V téže chvíli, kdy Blackhearth otevřeně vystoupí proti otci, se Johny Blaze zhroutí, aby se za několik okamžiků probral s nově získanými schopnostmi - měnit se v pekelného jezdce. Hned poté se také po Mefistofelově návštěvě dozví o tom, co bude jeho úkolem, aby splatil dluh pekelné smlouvy. Musí zastavit odpadlíka a stůj co stůj získat smlouvu ze Saint Venganza.

Ghost Rider je další z řady komiksových adaptací, které už pomalu vytvářejí vlastní filmovou kategorii. Jak už to bývá s adaptacemi, některé se podaří, jiné ne. Ghost Rider patří zhruba někam doprostřed. Atraktivní legenda o texaském jezdci sbírajícím pro ďábla upsané duše vyšla z marvelovské komiksové stáje a v průběhu sedmdesátých let doznala jistých změn. Texaského jezdce na věrném koni nahradil motorkář, brázdící asfalt silnic plamennými koly svého stroje. Filmaři měli k dispozici zajímavou látku, se kterou naložili poměrně neobratně. Hlavní vinu na tom má scénář a režie. Scenárista a režisér Mark Steven Johnson nezvládnul pořádně ani jeden z úkolů, jež naložil na svá bedra. Scénář je hodně nevyvážený. Téměř hodinu trvá velice pomalý rozjezd, kde se rozebírá hlavně Johnyho stará láska, jeho duševní rozpolcenost a tak dále. Každopádně hodina Cageových psích očí a zarputile sevřených rtů vás zrovna do sedaček nezatlačí a téměř zoufale čekáte na nějakou akci. Krom toho ani vedlejší linie příběhu příliš nefunguje, matně je zmíněno policejní vyšetřování Johnyho Blazea ohledně jistých nevyjasněných okolností z noci jeho první přeměny v pekelného jezdce, ale nakonec zůstane jen u té zmínky a potenciálně zajímavá část pátrání po druhé Blazeově identitě zůstává stranou. Co říci ke druhé polovině filmu? Zatímco v první selhává Mark Steven Johnson jako scenárista, ve druhé polovině začne pokulhávat i jako režisér. Likvidace Blackheartova démonického týmu mohla být akcí par excelence, ale výsledek vypadá jako byste se dívali na robocopa bez pistole, neboť s obdobnou ladností a rychlostí pohybu likviduje ghostrider své protivníky, přijde k nim, chytne je a sežehne je plamenem, žádnou bitku nečekejte. Motorka hlavního hrdiny by mohla být ideální rekvizitou pro nejrůznější honičky, ale také zůstane nevyužitá, kromě scény, kdy se Johny v doprovodu druhého ghostridera přesouvá šílenou rychlostí temnou pouští a na pozadí zní rocková verze Nebeských jezdců, které u nás otextoval Rudolf Kortéz.

Nicolase Cage byl pro mě v souvislosti s komiksovou adaptací Ghost Ridera dopředu dost nestravitelným soustem, přiznejme si, že akční snímky mu příliš nesluší. Navzdory tomu udělal, co se udělat dalo, aby měla hlavní postava i nějakou psychologii. Nakonec jeho výkon celkový dojem z filmu dost zvedá. Stejně dobrým krokem bylo angažování Petera Fondy do role Mefistofela, ve které je oduševněle démonický, bez velkých gest a zbytečného patosu. Naproti tomu Eva Mendes celkem zapadla a její herectví je nevýrazné, což se ovšem nedá říci o její figuře, takže si i tak přijdete na své.

Speciální efekty, také nahuštěné z větší části ve druhé polovině filmu, jsou na slušné úrovni a vizáž ghostridera (kostra v motorkářském oděvu s plamennými očními důlky) je skutečně působivá. Stejně tak je působivá i proměna jeho stroje. Každopádně v soubojích se triky šetřilo, nebo spíše nebyly použity dostatečně efektně.

Ghost Rider je vizuálně poměrně zajímavá komiksová adaptace, pro fanoušky jistě neopomenutelná. Bohužel však jako film moc nefunguje, a tak pro vás ostatní bude lepší poohlédnout se v programu po něčem jiném.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Falcon

Ghost Rider (Ghost Rider) Akční / Fantasy / Dobrodružný, USA, 2007

Režie: Mark Steven Johnson, scénář: Mark Steven Johnson, produkce: Avi Arad, Michael De Luca, Gary Foster, Steven Paul, kamera: Russel Boyd, střih: Richard Francis-Bruce, hudba: Christopher Young

Hrají: Matt Long (mladý Johnny Blaze) Raquel Alessi (mladá Roxanne Simpson) Brett Cullen (Barton Blaze) Peter Fonda (Mephistopheles) Nicolas Cage (Johnny Blaze/Ghost Rider) Wes Bentley (Blackheart) Eva Mendes (Roxanne Simpson)

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz