Heřmánek pravý – léčí od hlavy až k patě

zpět

Heřmánek je rostlina květem a barvami podobná sedmikrásce či kopretině a v léčitelství či bylinkářství se používá pro své široké spektrum účinků, kdy léčivou sílu má právě květ heřmánku. Léčivými látkami v heřmánku jsou jeho silice, které jsou v heřmánku zastoupeny v hojném množství, proto lze tvrdit, že heřmánek opravdu léčí od hlavy až k patě. Heřmánek najdete každoročně na loukách, polích i mezích, kdy roste jako jednoletá rostlina téměř nepřetržitě od května do podzimu. Květy heřmánku by se měly sbírat ihned po rozkvětu a dají se použít v čerstvé formě jako odvar či čaj nebo je nasušit, kdy je heřmánek v takovéto formě široce využitelný.

Sušený heřmánek
Mimo domácí přípravu se heřmánek používá sušený do bylinných čajů a to i v kombinaci s jinými léčivými rostlinami. Dále se používá do mastí, tinktur, pastilek, jako odvar do koupelí či zábalů, jako zklidňující a protizánětlivý prostředek, jako výplach pro unavené oči, jako kloktalo při bolestech v krku a v kosmetickém průmyslu do krémů.

Účinky heřmánku
Pokud bychom měli účinky heřmánku shrnout jen do několika málo slov, tak heřmánek vyniká svými protizánětlivými, hojivými, zklidňujícími, dezinfekčními a protialergickými účinky. Výhodou heřmánku je, že ho mohou využívat i kojenci. K vnitřnímu užití je heřmánek vhodný při trávicích obtížích – při nadýmání, bolestech břicha a žaludku. Krom trávicího systému se heřmánek užívá i pro zklidnění a léčbu dýchacího ústrojí, především při nachlazení, rýmě a kašli, kdy lze heřmánek i inhalovat (heřmánek zalitý vroucí vodou). Při bolestech v krku, dásní či zubů použijte heřmánek jako kloktadlo.

Nabídne vítanou úlevu
Heřmánek docení ženy i při bolestivé menstruaci či při zánětech močových cest. Pokud heřmánek zkombinujete s meduňkou a vypijete například ve formě čaje na večer před usnutím, bude mít na Vás tako kombinace velmi zklidňující účinky, pomůže Vám usnout a nebudete muset spoléhat na léky na spaní.

Má blahodárné a hojivé účinky
Při zevním použití heřmánku (ve formě mastí, obkladů, koupelí…) Vám tato bylinka pomůže hojit rány, zklidňovat pokožku (při vyrážkách, spálením kůže od sluníčka, ale například i při hemoroidech formou sedacích koupelí či při popraskaných patách jako hojivá lázeň).

Brána do světa přirozené krásy
Nakonec heřmánek můžete využít i pro podporu Vaší krásy především na vlasy ve formě heřmánkového šamponu nebo proplachováním vlasů heřmánkovým odvarem, kdy heřmánek podpoří lesk Vašich vlasů. A jak již bylo zmíněno, heřmánek můžete použít v mnoha formách využití, ale nejoblíbenější zatím stále zůstává forma čaje a čajových směsí. Novinkou na českém trhu je kombinace heřmánku s moringou olejodárnou, která ještě zesílí účinky heřmánku a přidá i své další. V zimě Vás tato směs prohřeje a v létě při podávání jako studeného čaje příjemně osvěží.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz